W dniu 22 maja gościliśmy w Stowarzyszeniu przedstawiciela Firmy Sanofi pana Macieja Gostkiewicza. Tematem wykładu były szczepienia na grypę oraz powikłania grypy. Pan Maciej uświadomił nam, że grypa w Polsce pozostaje nadal groźna. Nawet w sezonie 2020/2021 podczas pandemii COVID-19, ogólnoświatowej izolacji, w Polsce odnotowano ponad 2 miliony przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę.

Największym ryzykiem obarczone są dzieci, kobiety w ciąży, seniorzy oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe a więc min. cukrzycy. Powikłania u dzieci – zapalenie płuc, odwodnienie, dysfunkcja mózgu – takie jak encefalopatia, problemy z zatokami i infekcja uszu. Powikłania u kobiet w ciąży – częste hospitalizacje z powodu grypy oraz jej powikłań, wyższe ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego i wad wrodzonych u dziecka. Powikłanie u seniorów –  u osób powyżej 65 roku życia powikłania pogrypowe mogą się pojawić u 30% chorych, w niektórych sezonach 80% zgonów z powodu grypy dotyczy osób powyżej 60 roku życia. Powikłania pogrypowe u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi – zapalenie mięśnia sercowego, zawału serca, udaru mózgu. Powikłania pogrypowe u osób z chorobami układu oddechowego – zapalenie płuc, zaostrzenie przewlekłej obustronnej choroby płuc i astmy. Powikłania pogrypowe u diabetyków – ryzyko rozwoju kwasicy ketonowej, zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli, infekcja zatok, infekcja ucha, które mogą prowadzić do hospitalizacji, a czasem do śmierci.

Według badań w rankingu umieralności z powodu chorób grypa znalazła się na 5 miejscu wyprzedzając umieralność z powodu cukrzycy, która znalazła się na 7 miejscu. Objawy grypy to tylko wierzchołek góry lodowej. Grypa niesie za sobą poważne powikłania, które mogą wymagać hospitalizacji lub prowadzić do zgonu. Objawy grypy to: podwyższona temperatura, bóle głowy, mięśni i stawów, suchy kaszel.

Szczepić się powinno przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce przypada zwykle pomiędzy styczniem a marcem. Czas potrzebny na wykształcenie odporności wynosi 2-3 tygodnie. Wirusy grypy nieustannie mutują. Aby uzyskać najskuteczniejszą ochronę przed zachorowaniem konieczne jest coroczne szczepienie szczepionką zawierającą aktualny skład, właściwy do danego sezonu.

Zachęcamy wszystkich diabetyków do szczepień na grypę, jeżeli zachorujemy to przejdziemy chorobę łagodnie i nie będziemy narażeni na liczne i groźne powikłania. Gorące podziękowania dla Pana Macieja za rzeczowy, wyczerpujący wykład o wirusach, szczepieniach przeciw grypie oraz konsekwencjach braku szczepień.

Zbigniew Wawrzyńczak
prezes Oddziału Miejskiego w Częstochowie

Skip to content