Czas na powrót do spędzania wspólnych chwil w ruchu na łonie przyrody. PSD Oddział Miejski w Częstochowie ruszył w teren, tym razem zwiedzaliśmy świętokrzyskie. Pierwszym kierunkiem był Jędrzejów i najstarsze w Polsce Opactwo Cystersów. Wiele osób zwróciło uwagę na ołtarz w kościele, który wydał się im znajomy. Okazało się, że ołtarz w bazylice jasnogórskiej jest prawie identyczny, bo był wzorowany na tym jędrzejowskim.
Po zwiedzeniu barokowego klasztoru i kościoła ruszyliśmy w kierunku Opactwa Świętego Krzyża, w którym od 1306 roku znajduje się Relikwia Drzewa Krzyża Świętego, podarowanego przez księcia Władysława Łokietka. W okresie Jagiellonów, opactwo było najważniejszym sanktuarium w Królestwie Polskim. Klasztor i kościół były kilkakrotnie przebudowywane, obecnie są zachowane w stylu barokowo-klasycystycznym. Relikwiarz znajduje się w Kaplicy Oleśnickich.
Po zwiedzeniu opactwa i krótkiej modlitwie całej grupie diabetyków udzielił błogosławieństwa dyżurujący Ojciec Relikwiarzem Drzewa Krzyża Świętego. Tak podbudowani duchowo ruszyliśmy w kierunku ostatniego punktu naszej wędrówki, czyli Jaskini Raj. Tutaj była chwila wytchnienia na posiłek i coś chłodnego, ponieważ plan naszej wyprawy był bardzo napięty. Po odpoczynku ruszyliśmy zwiedzać jaskinię znajdującą się w obrębie wychodni wapieni dewońskich, budujących niewielkie wzniesienie Malik. Długość trasy wycieczkowej wynosi 180 metrów.
W samej jaskini oglądaliśmy bogate i różnorodne formy naciekowe, czasem o oryginalnych kształtach, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, perły jaskiniowe, misy martwicowe, jeziorka i „pola ryżowe”. Jak w każdej jaskini było chłodno i wilgotno, po takim schłodzeniu z przyjemnością spacerowaliśmy po parku rozświetlony słońcem. Każda podróż kończy się powrotem do domu, w czasie powrotu do Częstochowy snuły się plany następnych wyjazdów.
Zbigniew Wawrzyńczak
Prezes PSD Oddział Miejski Częstochowa
Ołtarz w bazylice jasnogórskiej nie był wzorowany na jędrzejowskim. Było odwrotnie. To na podstawie ołtarza częstochowskiego były wzorowane inne w dalszych i bliskich okolicach. Pozdrawiam.
Ołtarz Główny poświęcony Wniebowziętej Najświętszej Maryi Pannie w Jędrzejowie, wzorowany na słynnym ołtarzu głównym w kościele benedyktyńskim Maria-Zell w Styrii (Austria), projektowany przez włoskiego arch. Jakuba Antoniego Buzziniego, który również projektował ołtarz główny na Jasnej Górze. Ołtarz wykonał rzeźbiarz Antoni Frączkiewicz oraz jego warsztat do 1731 roku.