Do menu pacjentów oddziału diabetologii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, trafiły orzeszki ziemne i masło orzechowe. W ten sposób eksperci wdrażają w życie efekty najnowszych badań, z których wynika, że masło z orzechów ziemnych, nerkowca czy migdałów przyczynia się do zmniejszenia poziomu glukozy we krwi po posiłku.
Eksperci podkreślają, że masło orzechowe spożywane przez dzieci w szpitalu jest wysokiej jakości. Nie zawiera ani soli, ani oleju palmowego, ani tym bardziej cukru. Jest w 100 procentach z orzechów. Dzieci mogą nim smarować kanapki lub spożywać jako dodatek do kefiru, maślanki albo jogurtu – podkreśla Gazeta Wyborcza.
Orzechy, migdały i inne dodatki są nie tylko smaczne i pożywne, ale mają też pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie pacjentów. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne rekomenduje do dwóch łyżeczek masła orzechowego dziennie dla osoby dorosłej.
Źródło: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia
Kupuję masło orzechowe bez dodatku cukru czy oleju palmowego. Jednak u mnie podnosi poziom cukru we krwi. Może dlatego, że nieraz zjem za dużo? Choruję na cukrzycę typu 2 już 25 lat. Nie jem słodyczy i właśnie masło orzechowe zastępuje ochotę na słodycze. Czy powinnam z niego zrezygnować?
Jeśli Pani jada masło orzechowe z pieczywem, połączenie węglowodanów z pieczywa oraz tłuszczu z masła orzechowego powoduje wprawdzie wolniejsze opróżnianie żołądka i wolniejsze trawienie, ale po 4-5 godzinach, kiedy organizm strawi tłuszcze, zaczyna trawić węglowodany i tempo ich wchłaniania jest bardzo szybkie. To powoduje gwałtowny wzrost glukozy.
Dzień dobry, czy są gdzieś dostępne badania naukowe które udowadniają wpływ masła orzechowego na obniżenie obniżenie glukozy we krwi? Zapoznałbym się z takimi badaniami. Dziękuję i pozdrawiam
Prosimy pytać o to w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
Przy hipoglikemi reaktywnej powoduje zjazd. Właśnie odkryłam po czym zasypiam.