Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. Najlepsze odpoczywanie to podróżowanie!

Piesze wędrówki, zwiedzanie i spacery brzegiem morza mogą oznaczać tylko jedno – nadchodzi lato! Bywa, że diabetycy w obawie przed długimi podróżami, zmianą diety i negatywnymi konsekwencjami zmiany codziennej rutyny podczas urlopu rezygnują z wakacyjnych wjazdów. Niepotrzebnie! Badania Amerykańskiego Stowarzyszenia Turystyki dowodzą, że najlepszą dla zdrowia formą odpoczywania jest podróżowanie. Dobry plan i przygotowanie pozwolą w pełni cieszyć się wszelkimi zaletami wyjazdu.

Wydawać by się mogło, że nie ma ludzi, którzy nie cieszyliby się na wakacyjny wyjazd, ale… czy na pewno? Wielu diabetyków obawia się dalekich podróży. Chory na cukrzycę nierzadko woli uniknąć nieprzewidzianych wahań poziomu cukru spowodowanych zmianą klimatu, innym niż na co dzień jedzeniem czy nieprzewidzianymi sytuacjami losowymi. Według badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Turystyki podróżowanie jest korzystne dla zdrowia bez względu na płeć czy wiek – nie warto więc zostawać w domu – cukrzyca to nie przeszkoda!

Przezorny zawsze ubezpieczony

Pierwszym krokiem do zaplanowania bezpiecznego dla diabetyka wakacyjnego wyjazdu jest wizyta u lekarza specjalisty, który przepisze nam niezbędne leki i doradzi, jak zadbać o siebie podczas wakacji. Diabetolog podpowie, jaki zapas leków powinniśmy ze sobą zabrać, aby nie zabrakło nam ich na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Wizyta u lekarza to też dobra okazja do zaopatrzenia się w zaświadczenie na temat stanu zdrowia, przyjmowanych regularnie przez nas leków i toku leczenia. Taki dokument może okazać się niezbędny w przypadku zagrożenia życia, ale także może umożliwić wniesienie leków na pokład samolotu podczas kontroli. Jeżeli diabetyk planuje wyjazd za granicę, przyda się również takie zaświadczenie w języku angielskim.

Apteczka diabetyka

Aby dobrze przygotować się do podróży, warto sporządzić listę rzeczy niezbędnych do odpowiedniego wyposażenia apteczki podróżnej. Dzięki temu zyskamy pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. W pierwszej kolejności należy spakować stale przyjmowane leki, glukometr oraz cały osprzęt (na przykład paski). Pakując wakacyjną apteczkę, powinniśmy sprawdzić, czy zapas niezbędnych leków jest dostatecznie duży. To szczególnie ważne w sytuacji, kiedy wybieramy się w podróż za granicę, gdzie będzie trudno znaleźć zamienniki naszych leków. Na wypadek nagłej infekcji (spowodowanej na przykład klimatyzacją i dużymi różnicami temperatur) warto zaopatrzyć się w tabletki na przeziębienie i ból gardła – koniecznie bez dodatku cukru.

Skóra diabetyka bywa sucha, narażona na urazy i otarcia, dlatego w apteczce powinny się znaleźć plastry i maść na skaleczenia. Słońce, wysokie temperatury i woda morska mogą dodatkowo wysuszać naskórek, dlatego warto zadbać także o wysokiej jakości kremy i balsamy o bogatej, odżywczej formule.

Cukier na wakacjach

Jednym z największych wyzwań diabetyka na wakacjach jest cukier. Szczególnie kusi ten ukryty w nieznanych egzotycznych napojach i daniach. Kolorowe koktajle oraz smakowicie wyglądające, nieznane potrawy kuszą ciekawych nowych smaków, ale także tych, którzy na czas urlopu dają sobie dyspensę od codziennej dietetycznej rutyny i folgują apetytowi do woli.

Rezerwując hotel, warto zapytać o dostępność menu dla diabetyka – zyskamy pewność, że nawet na wakacjach możemy jeść odpowiednią żywność z niskim indeksem glikemicznym. Jeśli taka opcja jest niedostępna, w menu opcji all inclusive można zwykle znaleźć szeroki wybór dań na bazie kasz, ryb i chudego mięsa oraz mnóstwo sezonowych warzyw – warto wybrać je zamiast frytek z pełnym cukru keczupem, lodów i ciast – organizm (samopoczucie, wygląd i waga) z pewnością się odwdzięczy.

Nie warto jednak całkowicie stronić od nowych smaków – urok podróżowania to także smakowanie. Próbując nowych dań, warto jednak regularnie kontrolować poziom cukru we krwi, ponieważ nieznajomość zawartości cukru w poszczególnych potrawach i napojach w połączeniu z brakiem umiaru może poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Bardzo ważne jest także mądre przygotowanie się do dłuższych wycieczek. Napój i coś słodkiego na wypadek „awarii” to w przypadku diabetyka konieczność. Warto spakować taki zestaw do swojego plecaka – przedłużająca się wizyta w muzeum i opóźnienie w transporcie na planowany obiad nie spowodują groźnej zapaści.

Podróże nie muszą być wyzwaniem, jeżeli osoba cierpiąca na cukrzycę ma odpowiednią wiedzę na temat choroby i przestrzega zalecanych przez lekarza zasad. W myśl badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Turystyki, warto spędzać odpoczynek na podróżach, ponieważ te wspaniale przedłużają życie.

Luiza Bogdanowicz

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content