W Katowicach rusza Koło Diabetyków

Łascy diabetycy podsumowali ostatnią kadencję swojej działalności
27 kwietnia 2015
Apel organizacji osób niepełnosprawnych do władz Rzeczpospolitej Polskiej
30 kwietnia 2015

W Katowicach rusza Koło Diabetyków

Już ponad sto tysięcy osób w województwie śląskim choruje na cukrzycę – nazywaną epidemią XXI wieku. Dlatego w Katowicach rusza „Słodki Punkt” czyli Koło Diabetyków z pierwszym z cyklu bezpłatnych wykładów „Szkoły cukrzycy”.

 Jako pierwsza do Koła Diabetyków zapisała się znana aktorka, artystka kabaretowa i wokalistka Joanna Bartel.

– O tym, że mam cukrzycę dowiedziałam się przypadkowo. Teraz staram się regularnie i zdrowo jeść, biorę lekarstwa i sprawdzam poziom cukru. Warto, by diabetycy wspólnie działali i wspierali się – podkreśla Joanna Bartel.

Inauguracyjne spotkanie „Szkoły cukrzycy” i Katowickiego Koła Diabetyków odbędzie się w środę 29 kwietnia o 17:00 w przychodni Kamed przy ul. Bocheńskiego 38 a. Wykład poprowadzi lekarz Maksymilian Nicpoń. Po spotkaniu będzie możliwość wykonania bezpłatnego pomiaru hemoglobiny we krwi. Ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia do Szkoły Cukrzycy przyjmowane są pod numerem telefonu 32 508 75 72.

Partnerami Katowickiego Koła Diabetyków „Słodki punkt” Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków są przychodnia Kamed i Centrum Medyczne Synexus oraz Stowarzyszenie Medycyna Polska. Katowickie Koło Diabetyków będzie współpracować także z kołem powstałym kilka miesięcy temu w Tarnowie.

Warto przypomnieć, że cukrzyca to przewlekła choroba, często ujawnia się dopiero po kilku latach. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrycie. Rozwojowi cukrzycy sprzyja siedzący tryb życia, jedzenie zbyt tłustych oraz słodkich potraw. Powikłania wynikające z cukrzycy to m.in. zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, ślepota i owrzodzenia prowadzące do amputacji stopy. Co osiem sekund na świecie na cukrzycę umiera jedna osoba. W Polsce jest już ok. 2,5 miliona cukrzyków, liczba chorych rośnie z roku na rok.

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *