Szybko tyjące niemowlęta bardziej narażone na cukrzycę typu 1
7 stycznia 2016
Warszawa: koncerty i bieg „Policz się z cukrzycą” w ramach WOŚP
11 stycznia 2016

Uszkodzenia słuchu wywołane lekami

Stosowanie wielu leków może powodować uszkodzenia słuchu

1. Antybiotyki aminoglikozydowe: Gentamycyna, Gramicydyna, Kanamycyna, Neomycyna i inne.
Dawka ototoksyczna od 50 mg/kg/mc do 75 mg/kg/mc.

Objawy:

Nagłe, odbiorcze upośledzenie słuchu dotyczące wszystkich częstotliwości. Występowanie trudności z rozumieniem mowy, zwłaszcza podczas rozmów kilkuosobowych (cocktail party noise). Uszkodzenie ma miejsce po kilku dniach lub tygodniach od chwili przyjęcia leku (zależy to od dawki). Występuje szum oraz objawy „pełności” w uchu. Czasem zawroty głowy. Bardzo wrażliwe są dzieci i kobiety w ciąży.

2. Diuretyki: (leki moczopędne) Hydromedin, Lasix. Dawki terapeutyczne.

Objawy:

Obustronne upośledzenie słuchu w obrębie wysokich tonów łącznie z uporczywym szumem. Objawy te są odwracalne po odstawieniu leków. Charakterystyczny jest płytki załamek audiogramu na poziomie 2KHz i 3KHz. Szum daje się łatwo maskować.

3. Salicylaty: Aspiryna. Dawka toksyczna 1.5 do 2 g. i więcej na dobę (!).

Objawy:

Obustronne ostre upośledzenie odbiorcze o różnym nasileniu. Dzieci są szczególnie wrażliwe. Audiometryczna krzywa jest płaska w granicach ubytku około 30-40 dB. Objawy ustępują po odstawieniu leku.

4. Leki cytostatyczne: Cyclostin, Endoksan w dawkach 200mg/cm2 powierzchni ciała.

Objawy:

Obustronne upośledzenie słuchu, szczególnie w uchu gorzej słyszącym. Szum wysoko brzmiący. Dołącza się często zawrót głowy lub niepewność przy chodzeniu.

5. Leki przeciwgruźlicze: Streptomycyn-Strept, Rifa, Ogostal. Dawki terapeutyczne.

Objawy:

Ostre upośledzenie słuchu, zwykle obustronne z zawrotami głowy. Upośledzenie dotyczy wysokich częstotliwości. Szum wysokobrzmiący. Osłabienie wrażliwości błędników lub nadpobudliwość.

6. Inne środki działające ototoksycznie: chinidyna, leki przeciw depresyjne (citalopram), marihuana, alkohol, nikotyna i wiele rzadziej stosowanych.

Na koniec, ważną wyliczankę trzeba zakończyć dobitnym stwierdzeniem:
W infekcjach wirusowych, a takimi są najczęściej tzw. przeziębienia, które zaczynają się najczęściej katarem (ostrym nieżytem nosa) nie należy nigdy stosować antybiotyków – chyba, że okres podgorączkowy (do 38°C) przedłuża się do kilku dni, a lekarz rodzinny po zbadaniu osoby chorej podejmie inną decyzje.

prof. zw. tyt. med. J. Bożydar Latkowski

Materiały zostały udostępnione przez Fundację GEERS Dobry Słuch

« Strona główna

2 Komentarze

  1. z aparatami słuchowymi w uszach pisze:

    Mam do wyboru depresję endogenną mogącą sie zakończyc samobójstwem lub zazywanie estazlamu, który z pewnością uszkodził mi słuch. Jakaś rada?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *