W Opolu chcą odchudzić mieszkańców
10 sierpnia 2016
Przypominamy: „Samsung Irena Women’s Run” – bieg kobiet przeciwko cukrzycy
11 sierpnia 2016

USA: Nowy lek dla diabetyków

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła stosowanie liksysenatydu, jako leku uzupełniającego odpowiednią dietę i aktywność fizyczną w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2.

Liksysenatyd jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu–1 (RA GLP–1). GLP–1 jest hormonem peptydowym uwalnianym w ciągu kilku minut po spożyciu posiłku. Wiadomo, że hamuje on wydzielanie glukagonu z komórek alfa trzustki i stymuluje zależne od glukozy wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki. Liksysenatyd podnosi zależne od glukozy wydzielanie insuliny, obniża wydzielanie glukagonu i spowalnia opróżnianie żołądka.

Lek podawany jest raz na dobę w czasie posiłku w postaci wstrzyknięcia. Decyzję o jego rejestracji w USA oparto na przeprowadzonej przez samą FDA ocenie wyników programu klinicznego GetGoal oraz badania ELIXA, które wykazały bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe badanego leku zgodnie z wymogami agencji.

Program kliniczny GetGoal obejmował 13 badań klinicznych, w których udział wzięło ponad 5000 dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 z całego świata i które oceniały bezpieczeństwo oraz skuteczność liksysenatydu u pacjentów dorosłych z cukrzycą typu 2. We wszystkich badaniach prowadzonych w ramach programu GetGoal osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy dotyczący skuteczności w postaci obniżenia stężenia HbA1c. Najczęściej występujące działania niepożądane zgłaszane po podaniu liksysenatydu obejmowały nudności, hipoglikemię i wymioty.

Źródło: materiały prasowe, medexpress.pl

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *