Pojawił się nowy numer miesięcznika „Diabetyk”

Dieta ketogeniczna może sprzyjać cukrzycy typu 2
6 września 2018
Raport o wzroku Polaków 55+
10 września 2018

Pojawił się nowy numer miesięcznika „Diabetyk”

FELIETON

4 Się topimy

SAMI O SOBIE

5 Liga DiAtletów : Wzmocnijmy głos pacjentów

POCZYTALNIA

8 Przygody Psinki Inki (72)

Centralny układ nerwowy w czasie hipoglikemii

Częstość stosowania statyn

9 Nowa metoda rekonstrukcji dróg oddechowych

10 Program wczesnej interwencji

Palenie papierosów w krajach Unii Europejskiej

Główne problemy w diabetologii

DIABETYK POLECA

11 Intymność z cukrzycą w tle

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

15 Suchej skórze na ratunek

18 Wiedza w pigułce. Powikłania sercowo-naczyniowe (1)

POD LUPĄ

20 Wstydliwy problem?

ABC INSULINOTERAPII

24 Progresja terapii cukrzycy typu 2

LEKARZ ODPOWIADA

26 Co to jest hipoglikemia reaktywna?

ZDROWO ŻYWIENIOWO

28 Dieta przy intensywnej insulinoterapii

32 Przepisy kulinarne

34 Konopie siewne – źródło zdrowia

WARTO WIEDZIEĆ

37 Czy potrzebna nam śledziona?

ZADBAJ O SIEBIE

40 Olejki dla zdrowia i urody

4 Apteki

46 Roz(g)rywka

47 Prenumerata

 

SAMI O SOBIE

Liga DiAtletów : Wzmocnijmy głos pacjentów

Wywiad z wyjątkowym człowiekiem. Gavin ma 27 lat, a cukrzycę typu 1 zdiagnozowano mu 18 lat temu. Mimo to (a może dzięki temu) właśnie zakończył swój cykl 100 sportowo-wysiłkowych wyzwań: na przełomie kwietnia i maja w 30 dni przebiegł 25 maratonów (dystans trochę ponad 42 km), a każdy z biegów odbył się w innym mieście w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Cytat z Gavina: Wszyscy mamy inne problemy, możliwości i opcje, ale nie ma nic ważniejszego niż zdrowie. To, co mi pomaga żyć „zdrowo” z cukrzycą, to fakt, że widzę ją w dobrym świetle, że jest w moim życiu czymś dobrym, a ja przez nią jestem lepszą osobą. Mam przyjaciół na całym świecie, mam motywację, świetnie znam swoje ciało. Nie traktujcie cukrzycy jak swojego wroga, nie próbujcie jej nienawidzić. W zamian za to, traktujcie ją jako współzawodnika. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz dobrze poznać konkurenta i go szanować. Jeśli współpracujesz z cukrzycą, uczysz się jej, a nie negujesz, będziesz miał nie tylko lepsze wyniki, ale i samopoczucie. I tego potrzebujemy, by z cukrzycą żyć dobrze.

 

DIABETYK POLECA

Intymność z cukrzycą w tle

Decydując się na intymne zbliżenie, pamiętajmy, że seks i cukrzyca są w pewien sposób związane. Może mieć on wpływ na poziom glukozy, podobnie jak wysiłek fizyczny. Dlatego dobrze wiedzieć przed zbliżeniem, jaką mamy glikemię, a jeśli jest w naszej ocenie zbyt niska lub zbyt szybko może się obniżyć, rozsądnym rozwiązaniem jest przeciwdziałanie niedocukrzeniu, czyli zjedzenie delikatnej przekąski czy glukozy. Nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od glikemii, więc może ona wpływać na jakość seksualnych przeżyć (doznania zmysłowe mogą do nas dochodzić z opóźnieniem, a nawet możemy nie odczuwać przyjemności). Z kolei hiperglikemia u kobiet może powodować zwiększoną suchość  pochwy, a u mężczyzny sprzyjać problemom z potencją. Wahania glikemii sprawiają, że czujemy się ospali i zmęczeni, a to też będzie miało wpływ na nasze libido. Organizm jest w optymalnej formie tylko wtedy, gdy stężenie glukozy we krwi jest zbliżone do normy.

 

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Suchej skórze na ratunek

Tegoroczne, mijające lato z wyjątkowymi upałami i silnym promieniowaniem słonecznym mogło osłabić główną i największą barierę ochronną naszego organizmu – skórę, powodując jej nadmierne wysuszenie. Jeśli dodamy do tego charakterystyczną przy cukrzycy większą skłonność skóry do przesuszania, możemy z dużym prawdopodobieństwem domniemywać, że większość z nas potrzebuje intensywnych działań pielęgnacyjnych poprawiających jej stan. Warto wspomnieć, że na dolegliwości skórne w cukrzycy zwracają dużą uwagę rożne towarzystwa naukowe, między innymi Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (American Diabetes Association, ADA), traktując tę kwestię jako problem natury zdrowotnej. Poleca ono regularne stosowanie emolientów w profilaktyce świądu i suchości skóry, ze względu na to, że pomagają one zapobiegać takim powikłaniom jak: zgrubienia, zesztywnienie, szorstkość i zakażenia skory. ADA zachęca do starannej higieny ciała ze szczególnym uwzględnieniem miejsc w pachwinach, pod pachami i w fałdach skóry oraz pielęgnacji stóp z zastosowaniem kremów o działaniu zmiękczającym lub przeciwgrzybiczo-przeciwbakteryjnym.

 

ZDROWO ŻYWIENIOWO

Dieta przy intensywnej insulinoterapii

Najkorzystniejszy schemat żywieniowy, który w mojej ocenie najlepiej się sprawdza u wielu pacjentów, to spożywanie około czterech posiłków (wszystko jednak zależy od stylu życia pacjenta, o której wstaje, ile trwa „roboczodzień” danej osoby, jaki charakter ma uprawiana aktywność fizyczna, jej długość i częstotliwość, ale przede wszystkim, jakie są glikemie poposiłkowe pacjenta). W tej metodzie szczególnym sprzymierzeńcem pacjenta i terapeutą jest glukometr. Od jego wskazań bowiem zależą kolejne decyzje terapeutyczne. Chciałabym też zwrócić uwagę na konsekwencje zbyt częstych dawek korekcyjnych insuliny (w postaci przyrostu masy ciała). Warto raz w tygodniu sprawdzić ten parametr, by nie stracić kontroli nad bezkarnym „dostrzykiwaniem” insuliny w celu zrównoważenia wysokiej glikemii po źle oszacowanym posiłku. W przypadku przyrostu masy ciała powinna włączyć się lampka ostrzegawcza i nastąpić korekta w sposobie żywienia i dawkowania insuliny. Okazuje się, że pacjenci z cukrzycą tyją zbyt szybko, popełniając błąd, jakim są zbyt częste dawki korekcyjne hormonu, który niestety sprzyja przyrostowi tkanki tłuszczowej i przyczynia się znacząco do rozwoju obwodowej insulinooporności.

 

ZADBAJ O SIEBIE

Olejki dla zdrowia i urody

Olejki eteryczne to całkowicie naturalne substancje pozyskiwane metodą destylacji parą wodną lub ekstrakcji z różnych części roślin. To silnie stężone substancje, dlatego nie można ich stosować bez ograniczeń. Różne olejki działają na określone przypadłości, więc należy wiedzieć, jak ich używać i w jakiej ilości. Co ważne, mogą powodować reakcje alergiczne (swędzenie, zaczerwienienie, pieczenie), dlatego przed przystąpieniem do aromaterapii warto wykonać test alergiczny, nanosząc odrobinę olejku na skórę, na wewnętrznej powierzchni przedramienia, w okolicy zgięcia (tu skóra jest delikatniejsza). Większości olejków eterycznych nie można stosować nierozcieńczonych – łączymy je w odpowiednich proporcjach z bazą (nośnikiem), którą mogą być woda (ciepła i zimna), oleje (np. do masażu czy pielęgnacji skóry). Jeśli nie chcemy używać olejków do celów leczniczych i zależy nam tylko na zapachu w pomieszczeniu (kominki zapachowe, nawilżacze powietrza itp.), możemy sięgnąć po olejki zapachowe. Różnią się one od eterycznych właściwością, składem oraz technologią wytwarzania – są albo mieszaninami olejków naturalnych z syntetycznymi substancjami zapachowymi lub zawierają wyłącznie syntetyczne zapachy. Nie mają właściwości leczniczych.

 

Więcej na www.diabetyk.pl

 

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *