Pierwsza beziniekcyjna insulina dopuszczona do obrotu w USA

Pacjent z cukrzycą to kłopot dla systemu ochrony zdrowia
17 lutego 2015
Platynowa Odznaka „Za Zwycięstwo nad Cukrzycą”
18 lutego 2015

Pierwsza beziniekcyjna insulina dopuszczona do obrotu w USA

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na stosowanie pierwszego preparatu insuliny ludzkiej w postaci proszku do inhalacji. Będą ją mogli stosować chorzy zarówno na cukrzycę 1. jak i 2. typu.

Zestaw zawiera suchy preparat insuliny ludzkiej podawany za pomocą niewielkiego, przenośnego inhalatora. Szybko wchłaniający się proszek ma krótki okres działania i przeznaczony jest do zażywania bezpośrednio przed posiłkiem.
Zainhalowana insulina w proszku błyskawicznie rozprzestrzenia się w płucach i szybko przenika do krwiobiegu, osiągając szczytowe stężenie w ciągu 12–15 minut po podaniu.
Nie mogą go jednak stosować pacjenci cierpiący na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), ani w leczeniu kwasicy ketonowej występującej w przebiegu cukrzycy. Nie jest też zalecany u palaczy oraz osób, które niedawno zerwały z nałogiem tytoniowym.
Wziewnej insuliny nie można też stosować jako leku zastępczego wobec insuliny długo działającej – informuje producent. U pacjentów chorych na cukrzycę typu 1. preparat beziniekcyjny należy stosować wyłącznie w skojarzeniu z insuliną długo działającą.

Źródło: http://www.medexpress.pl 

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *