Odsetek ciężarnych z cukrzycą ciążową najwyższy latem

Broszura informacyjna dla pacjentów
22 września 2016
Diabetica Expo 2016
27 września 2016

Odsetek ciężarnych z cukrzycą ciążową najwyższy latem

W miesiącach letnich największy odsetek kobiet ciężarnych ma diagnozowaną cukrzycę ciążową – wykazało szwedzkie badanie, które prezentowano podczas 52. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD).

Dotychczasowe badania sugerowały, że istnieje sezonowość zachorowań w przypadku cukrzycy typu 1. To autoimmunologiczne schorzenie jest częściej diagnozowane zimą, co tłumaczy się większymi niedoborami witaminy D i częstszymi infekcjami wirusowymi w tej porze roku. Znacznie mniej wiadomo natomiast na temat związku między porą roku a częstością występowania cukrzycy typu 2 oraz cukrzycy ciążowej (czyli pojawiającej się w okresie ciąży).

Dr Anastasia Katsarou z Uniwersytetu w Lund (Lunds universitet) i ze szpitala uniwersyteckiego (Skanes universitetssjukhus) w Malmoe razem ze współpracownikami przeanalizowała dane zebrane wśród ponad 11 tys. ciężarnych kobiet, uczestniczek badania pt. Mamma study z lat 2003-2005. Wszystkie panie w 28. tygodniu ciąży przeszły doustny test obciążenia glukozą (inaczej test tolerancji glukozy lub krzywa cukrowa), w którym na czczo otrzymały 75 gramów czystej glukozy rozpuszczonej w szklance wody. Jest to podstawowe badanie służące do diagnostyki cukrzycy ciążowej.

Przy pomocy modelowania statystycznego naukowcy oceniali różnice w występowaniu cukrzycy ciążowej w poszczególnych miesiącach oraz porach roku. Ze Szwedzkiego Instytutu Meteorologicznego i Hydrologicznego pozyskali informacje na temat miesięcznych temperatur w ciągu trzech lat uwzględnionych w analizie.

Ogólnie niemal u 500 kobiet (4,2 proc. wszystkich ciężarnych) zdiagnozowano cukrzycę ciążową. Najmniejszy odsetek kobiet z tym zaburzeniem metabolicznym odnotowano w marcu – 2,9 proc., a najwyższy w czerwcu – 5,8 proc. Gdy pod uwagę wzięto pory roku, okazało się, że cukrzyca ciążowa występowała najrzadziej wiosną (3,3 proc.), a najczęściej latem – 5,5 proc. Po uwzględnieniu w analizie wieku kobiet wyliczono, że w miesiącach letnich ciężarne miały wyższe poziomy glukozy we krwi, a cukrzyca ciążowa występowała o 51 proc. częściej niż w innych porach roku.

Na podstawie dalszej analizy naukowcy wyciągnęli wniosek, że te różnice mogą być w rzeczywistości związane ze wzrostem średnich temperatur powietrza latem. Hipotetycznie wyższa temperatura może powodować zmiany w przepływie krwi w naczyniach obwodowych, co wpływa na skład krwi włośniczkowej, w której mierzy się poziom glukozy, tłumaczyła dr Katsarou, prezentując badanie. Potrzebne są jednak dalsze prace, które pomogą zweryfikować tę hipotezę.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, rynekzdrowia.pl

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *