Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. Obchody Światowego Dnia Walki...

W sobotę, 2 grudnia odbyły się miejsko-powiatowe obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, zorganizowane przez Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Drzewicy. Doroczne spotkanie zostało połączone z akcją bezpłatnych badań profilaktycznych.

Integracja i profilaktyka w rodzinie diabetyków

Pierwsza sobota grudnia jest szczególną datą dla drzewickich diabetyków. Odbywające się tego dnia uroczystości z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą stanowią wydarzenie o skali wykraczającej poza granice gminy, powiatu i województwa. To pokazuje, jak dużym uznaniem w środowisku cieszy się działalność koła prowadzonego od 28 lat przez prezesa Włodzimierza Pomykałę.

Setki osób w RCK 

Tegoroczne obchody również miały charakter ponadregionalny, gromadząc członków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z łódzkiego i mazowieckiego. Miejscowym diabetykom, ich rodzinom, przyjaciołom i sympatykom koła towarzyszyła bardzo liczna grupa gości.

Do Drzewicy przyjechali przedstawiciele władz PSD różnych szczebli: Oddziału Wojewódzkiego w Łodzi, Oddziału Rejonowego w Radomiu i Oddziału Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, a także kół z Radomia, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Skierniewic, Zduńskiej Woli, Rawy Mazowieckiej, Koluszek, Sulejowa, Lubochni i Przysuchy. Dopisali współpracujący ze stowarzyszeniem lekarze, pielęgniarki, reprezentanci przychodni zdrowia i firm farmaceutycznych, gminnego i powiatowego samorządu, duchowieństwa, szefowie zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji oraz sponsorzy. Na wysokości zadania stanęli zawsze chętni do pomocy harcerze z 25. Drzewickiej Drużyny Harcerskiej.

Upominki dla młodych taterników

Uroczystości w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury rozpoczęły się od wprowadzenia sztandarów SP im. Polskich Olimpijczyków, byłego Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz PSD Ziemi Radomskiej i Koła PSD w Zduńskiej Woli. Po krótkim występie Młodzieżowej Orkiestry Dętej modlitwę w intencji chorych na cukrzycę i zmarłych członków koła poprowadził proboszcz parafii w Drzewicy, ks. kan. Adam Płuciennik.

Publiczność miała okazję obejrzeć koncert zespołu folklorystycznego “Mali Drzewiczanie”. Dzieci pod opieką instruktorki Aliny Szymańskiej zaprezentowały wiązankę pieśni ludowych regionu opoczyńskiego. Na nutę “Hej, sokoły” zaśpiewały hymn Koła PSD w Drzewicy z refrenem: “Hej, hej diabetycy, wy pilnujcie wciąż swojej cukrzycy. Bo gdy cukru wam przybywa, to z siłami różnie bywa”.

Miła niespodzianka spotkała dzieci, które podczas letniego wyjazdu w góry zdobyły dwutysięczniki po słowackiej stronie Tatr Wysokich: Osterwę, Skrajne Solisko i Lodową Przełęcz. Młodzi taternicy otrzymali ufundowane przez gminę książki o. Michała Czyżewskiego “Wakacje w Drzewicy” oraz słodkie upominki od koła.

Coraz więcej chorych

Główne wystąpienie należało do prezesa Włodzimierza Pomykały. – Aż serce się raduje, widząc tylu przyjaciół. Drzewica przyciąga. Bardzo się cieszymy, że jesteście z nami – powiedział, witając zebranych. Jak zaznaczył, cukrzyca to choroba cywilizacyjna: – Na całym świecie z cukrzycą zmaga się pół miliarda osób, a co roku przybywa 100 tys. chorych. W Polsce mamy już 3 mln diabetyków. Do naszego koła należy obecnie 360 osób. To duża armia.

Wszyscy członkowie koła i ich rodziny mogą liczyć na wszechstronne wsparcie – od informacyjnego, edukacyjnego, profilaktycznego po medyczne. Wielkim powodzeniem cieszą się wycieczki i wyjazdy z udziałem diabetyków oraz dzieci i młodzieży. – Kiedy jest młodzież, czujemy się młodzi. W tym roku byliśmy m.in. w Tatrach – Jurgowie i na Słowacji, Sudetach – w Karpaczu i Czechach, a także nad Bałtykiem. Zgodnie z tradycją pojechaliśmy na Pielgrzymkę Diabetyków do Częstochowy, gdzie od 28 lat Drzewica jest największą grupą – poinformował prezes.

Zapowiedział, że będzie walczył o wprowadzenie dofinansowania do zakupu sensorów dla dzieci – nowoczesnych urządzeń mierzących i zapisujących odczyty stężenia glukozy. Jednocześnie podziękował wszystkim wspierającym działalność koła, również poprzez przekazywanie 1 procenta z podatku.

Wyróżnienia i życzenia

Nie zabrakło wyróżnień. Za 28-letnią prace na rzecz osób chorych na cukrzycę uhonorowano pielęgniarkę z Przychodni Diabetologicznej w Opocznie Bożenę Kępską oraz drzewicki oddział Banku Spółdzielczego, reprezentowany przez dyrektor Edytę Chrapczyńską. Panie otrzymały ikony Matki Bożej, wykonane przez Mariana Kota.

Podczas okolicznościowych przemówień prezes Pomykała odebrał szereg podziękowań i gratulacji za bezinteresowną działalność społeczną, zrozumienie problemów chorych, aktywność i kreatywność. – Najbardziej istotna jest praca długofalowa, konsekwentna, a właśnie takową Koło PSD w Drzewicy realizuje – podkreślił burmistrz Janusz Reszelewski, zwracając szczególną uwagę na inicjatywy promujące aktywny styl życia. Zadeklarował dalsze wspieranie działalności stowarzyszenia.

Wiceprezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego PSD w Łodzi Maria Stolarska zachęcała do noszenia opasek diabetyka. Zwróciła uwagę na niską świadomość społeczną dotyczącą cukrzycy oraz apel Zarządu Głównego PSD do parlamentarzystów ws. prawnej ochrony uczniów chorych na cukrzycę. Jak zaznaczył Włodzimierz Pomykała, na terenie naszego powiatu sytuacja w szkołach jest na bieżąco monitorowana i pod kontrolą.

Wszyscy życzyli sobie wyrównanych cukrów. Były też życzenia na nadchodzące święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.

Wykłady lekarzy

Na edukacyjną część obchodów złożyły się prelekcje trojga lekarzy. Ciekawy wykład wygłosiła specjalistka chorób wewnętrznych Henryka Jeżak z Radomia – pierwszy lekarz, który opiekował się chorymi na cukrzycę w byłym województwie radomskim – Cukrzyca to choroba bardzo trudna, ale choroba, którą bierze się pod pachę i z nią żyje – powiedziała, przekazując diabetykom wiele cennych rad i wskazówek. Apelowała o regularne kontrole poziomu cukru, wizyty u okulisty, badania moczu i wskaźników nerkowych, higienę nóg. Mówiła o powikłaniach cukrzycowych – naczyniowych i neurologicznych. Zalecała dużo ruchu i racjonalną dietę.

Po raz drugi wystąpił w Drzewicy diabetolog Dominik Pawlak, który skupił się na nowoczesnych lekach cukrzycowych. Podobnie jak przed rokiem swoją mamę Ludmiłę zastąpiła Monika Popowska z opoczyńskiej kliniki “Lumed”, informując o prowadzonych właśnie specjalistycznych badaniach okulistycznych.

Bezpłatne badania i konsultacje

Obchodom towarzyszyła bowiem duża akcja profilaktyczna. Na mieszkańców czekały bezpłatne badania i konsultacje. Specjaliści pracowali w pomieszczeniach na parterze i piętrze budynku RCK.

Po raz kolejny klinika “Lumed” we współpracy z firmą MDT z Krakowa i pod patronatem prof. Zbigniewa Zagórskiego przeprowadziła badania okulistyczne w ramach programu “Polsko nie ślepnij”. Metoda z użyciem supernowoczesnej kamery wykrywa m.in. zmiany cukrzycowe, jaskrę i zaćmę. Badania słuchu zorganizował “Almed” z Opoczna. Badania poziomu cukru, kreatyniny w surowicy, hemoglobiny glikowanej i cholesterolu wykonywały pracownice firmy “Alab Laboratoria”. Przychodnia Rodzinna “Dom-Med” z Jelni zapewniła badania EKG. Można było również skorzystać z porad dietetyk Katarzyny Świebody z “Naturhouse” w Opocznie oraz zapoznać się z lekami dla diabetyków.

Jak co roku badania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W ciągu kilku godzin przebadano kilkaset osób w różnym wieku.

Do zobaczenia za rok

Po oficjalnych uroczystościach zebrani przeszli do Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków, gdzie czekał poczęstunek przygotowany przez niezawodne panie z koła. Trzeba przyznać, że była to prawdziwa uczta z kilkunastoma ciepłymi daniami, zimną płytą, wypiekami, owocami oraz napojami.

Spotkanie integrujące rodzinę diabetyków przebiegało w miłym towarzystwie i sympatycznej atmosferze. – Za rok znowu widzimy się w Drzewicy. Przyjedziemy na pewno – mówili na do widzenia goście.

***

Dodajmy, że obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą zakończyły się w niedzielę, 3 grudnia uroczystą sumą w intencji chorych na cukrzycę i ich rodzin. Msza została odprawiona  w kościele pw. św. Łukasza.

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content