Diabetycy z Drzewicy w Jurgowie oraz na Słowacji
8 sierpnia 2018
Ślina pomoże walczyć z cukrzycą?
10 sierpnia 2018

Nowy numer „Diabetyka”

Numer 8/2018

 

FELIETON

4 Ostrożnie z tą nowoczesnością

POCZYTALNIA

5 XIII Konferencja PFED

Venoforton na lepsze krążenie

Jakość snu a zagrożenie cukrzycą

6 Przygody Psinki Inki (71)

Dokładniejsza ocena mikrokrążenia mózgowego

7 Nowe rozwiązania w aplikacji CONTOUR®DIABETES

DIABETYK POLECA

8 Do czego nam hemoglobina glikowana?

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

12 Poradnik insulinobiorcy

16 Wiedza w pigułce. Zespół stopy cukrzycowej (cz. 2). Leczenie i profilaktyka

POD LUPĄ

19 Infekcje intymne

22 Witamina D – ile, dla kogo, kiedy?

LEKARZ ODPOWIADA

24 Pomiary glikemii przy cukrzycy typu 2 leczonej insuliną

ZDROWO ŻYWIENIOWO

26 Mieszanki insulin a dieta

30 Przepisy kulinarne

32 Diety warzywno-owocowe

WARTO WIEDZIEĆ

35 Patomorfologia

38 Dysfonia w chorobach przewlekłych

AKTYWNY STYL

40 Od teorii do praktyki

44 Apteki

46 Roz(g)rywka

47 Prenumerata

 

DIABETYK POLECA

Do czego nam hemoglobina glikowana?

 

U osoby zdrowej, u której trzustka i komórki beta działają bez zarzutu, a także nie ma insulinooporności, średnia hemoglobina glikowana powinna wynosić ok. 5%. Oczywiście w idealnym scenariuszu, osoba z cukrzycą kontroluje swoje glikemie (czy to insuliną, czy tabletkami, czy dietą) tak perfekcyjnie, że wartość jej HbA1c jest taka sama jak u osoby zdrowej. Niestety, szczególnie przy cukrzycy typu 1, która charakteryzuje się całkowitym lub znacznym brakiem własnej insuliny produkowanej przez komórki beta trzustki, nie można porównywać manualnego dostarczania insuliny (za pomocą wstrzykiwacza lub pompy insulinowej) do super-inteligentnego i precyzyjnego automatu, jakim jest zdrowy organizm (i komórki beta). Na razie nie można niczym zastąpić zdrowej trzustki, a dostarczanie insuliny prowadzące do świetnych glikemii wymaga ogromnego wysiłku i zaangażowania. Dlatego rzadko się zdarza, że „idealna samokontrola” trwa dłużej niż kilka dni czy miesięcy. Między innymi dlatego też normy dla osób z cukrzycą są nieco inne (podwyższone), niż dla osób zdrowych.

 

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Poradnik insulinobiorcy

 

Insulinę podajemy w górną okolicę ramienia, w przednią i boczną powierzchnie uda, w brzuch (poza okolicą 5 cm wokół pępka) oraz w pośladki. Miejsce iniekcji wpływa na to, jak szybko insulina dostanie się do krwiobiegu. Najszybciej wchłania się insulina podana w brzuch, trochę wolniej – w ramiona, dłużej – w uda, a najdłużej – w pośladki. W przypadku insulin analogowych miejsce podania nie ma zbyt wielkiego znaczenia dla szybkości ich wchłaniania. Miejsca wstrzyknięć należy zmieniać w obrębie danego „obszaru” (np. w obrębie brzucha). Kolejne wkłucia najlepiej wykonywać w odległości około jednego centymetra od miejsca poprzedniej iniekcji, aby zapobiegać powstawaniu przerostów (zgrubień tkanki podskórnej, tworzących na zewnątrz widoczne uwypuklenia).

 

POD LUPĄ

Witamina D – ile, dla kogo, kiedy?

 

Oprócz wpływu na gospodarkę wapniowo-fosforanową witamina D odgrywa bardzo istotną rolę w reakcjach immunologicznych naszego organizmu i na tej drodze wywiera działanie zapobiegające rozwojowi infekcji, chorób autoimmunologicznych oraz nowotworów. Wykazano, że niedobór witaminy D sprzyja rozwojowi schorzeń o charakterze immunologicznym, takich jak toczeń rumieniowaty, cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane oraz nieswoiste zapalenie jelit. Jej ochronne działanie jest związane z oddziaływaniem na produkcję cytokin. Niektóre badania epidemiologiczne wskazują, że schorzenia autoimmunologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu 1 czy nieswoiste zapalenie jelit występują częściej w krajach o słabszym nasłonecznieniu. Przeprowadzono też badania naukowe wskazujące, że witamina D ma działanie zmniejszające ryzyko rozwoju raka sutka, jelita grubego oraz raka gruczołu krokowego.

 

ZDROWO ŻYWIENIOWO

Mieszanki insulin a dieta

 

Najczęstszym problemem terapeutycznym, z jakim się spotykam w praktyce, jest niewiedza pacjentów lub zapominanie o niezwykle istotnym aspekcie – mianowicie o odpowiednim odstępie czasowym od iniekcji do początku posiłku. To bardzo ważna kwestia, niezależnie od modelu insulinoterapii, ale w przypadku mieszanek, z uwagi na skład leku, nabiera szczególnego wymiaru, zważywszy na dwukrotny wzrost poziomu insuliny we krwi po wykonaniu zastrzyku. Należy to uwzględnić w aspekcie dietoterapii. Moim zdaniem, popartym obserwacjami glikemii pacjentów leczonych mieszankami insulin ludzkich, najlepiej sprawdza się „model powtarzalności”. Oznacza on w praktyce bardzo podobną, jeśli nie identyczną liczbę węglowodanów, bardzo zbliżony skład posiłków i ich regularne spożywanie. Z uwagi na fakt, iż nie mamy możliwości korekty insuliną zbyt wysokiego poziomu glukozy, w mojej ocenie taka powtarzalność i „wypracowanie” optymalnych dla danej osoby porcji jest niezwykle istotna.

 

AKTYWNY STYL

Od teorii do praktyki

 

Aktywność fizyczna potęguje konieczność pomiarów glikemii (większa częstotliwość), przynajmniej do czasu, gdy się zorientujemy, jak nasz organizm reaguje na wysiłek. Przez pierwsze trzy, cztery tygodnie systematycznych treningów częściej wykonujmy pomiary stężenia glukozy: przed posiłkami, przed snem i dodatkowo przed wysiłkiem oraz po jego zakończeniu. Jest to dość istotne, ponieważ istnieje możliwość, że organizm zacznie szybko reagować na ćwiczenia, w efekcie czego komórki będą wrażliwsze na działanie leków obniżających glikemię. Wówczas konieczna stanie się korekta – zmiana diety lub zmiana schematu leczenia (np. zmniejszenie dawek). Jeśli stosujemy wysiłek fizyczny w godzinach popołudniowych, pamiętajmy, że glikemia może się obniżyć późnym wieczorem lub w nocy. Dlatego zaczynając realizację planu systematycznej aktywności, warto pomiary glukozy wykonywać także w nocy (około godz. 3.00). Zintensyfikowana kontrola glikemii pozwolinam bezpiecznie ćwiczyć i ocenić reakcje i potrzeby organizmu.

 

Zobacz też www.diabetyk.pl i www.facebook.pl/diabetyk

 

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *