Najmłodsza chora na cukrzycę typu 2

Ryzyko zawału u kobiet chorych na cukrzycę większe niż u mężczyzn
23 września 2015
Szansa na skuteczniejszą kontrolę cukrzycy
24 września 2015

Najmłodsza chora na cukrzycę typu 2

Cukrzyca typu 2 nazywana jest także cukrzycą wieku dorosłego. Współcześnie jest jednak coraz częściej wykrywana także u dzieci, zwykle u otyłych nastolatków. Wiek chorych stale się obniża i właśnie padł nowy rekord.

Lekarze z Wydziału Endokrynologii Dziecięcej Uniwersytetu Teksańskiego rozpoznali cukrzycę typu 2 u 3-letniej, ważącej 35 kg (!) dziewczynki. Rodzice zgłosili się z córką do lekarza dopiero, gdy pojawiały się u niej objawy takie jak niemożliwe do zaspokojenia pragnienie i oddawanie ogromnych ilości moczu (polidypsja i poliuria).

Pediatrzy ustalili, że dieta dziewczynki składała się w dużej części ze „śmieciowego” jedzenia o ogromnych ilościach kalorii. Rodzice również są w znacznym stopniu otyli, jednak wcześniej nie było w ich rodzinie przypadków cukrzycy.

Dziewczynkę poddano leczeniu metforminą, zalecono też zmianę diety. Przyniosło to skutek – sześć miesięcy później masa ciała dziecka zmniejszyła się do 75 proc. wyjściowej, a poziomy glikemii spadły do wartości uznawanych za normalne.

Źródło: The Independent / medexpress.pl

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *