Listopad miesiącem poświęconym walce z cukrzycą

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą i VIII Krajowe Walne Zebranie Delegatów PSD
17 listopada 2015
Najnowsze dane o cukrzycy na świecie
19 listopada 2015

Listopad miesiącem poświęconym walce z cukrzycą

Przedstawiamy Państwu relację z oficjalnych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Wydarzenie odbyło się dnia 05.11 w Warszawie.

Światowy Dzień Cukrzycy to święto obchodzone od 1991 roku, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) w odpowiedzi na stale wzrastającą liczbę zachorowań. Data obchodów  nie została wybrana przypadkowo – nawiązuje do urodzin kanadyjskiego chirurga Frederica Bantinga (ur. 14.11.1891r.), który w 1921 roku doprowadził do odkrycia insuliny.

„Cukrzyca to choroba, która podstępnie rozwija się, nie dając na początku jakichkolwiek objawów. W Europie choruje na nią ponad 50 mln osób a w Polsce prawie 3 mln. Pacjenci wymagają opieki medycznej i stworzenia ram organizacyjnych dla tej opieki. Ponadto są to osoby, które mają czasami zmniejszoną produktywność, często dotknięte są inwalidztwem i pozostają na utrzymaniu państwa oraz przedwcześnie umierają – podsumowuje Profesor Maciej Małecki – Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Pierwszy poranny posiłek przekłada się na właściwą kontrolę głodu w ciągu całego dnia i wpływa na stabilizację glukozy. U osób z cukrzycą sprawdzanie poziomu cukru jest szczególnie ważne – pomiar około posiłkowy przed i dwie godziny po posiłku pomaga ocenić czy cukrzyca jest odpowiednio kontrolowana, a w konsekwencji uchronić się przed powikłaniami.

„Jednym z elementów samokontroli w cukrzycy są systematyczne pomiary cukru na glukometrze, zdrowe i regularne  posiłki oraz codzienna aktywność fizyczna. Śniadanie, dla każdego z nas  to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jest on tym bardziej ważny dla osoby z cukrzycą, ponieważ  stosowana  przez pacjentów  terapia  może spowodować  obniżenie poziomu cukru we krwi, jeżeli pierwszy posiłek  nie będzie zjedzony. Może wtedy wystąpić  hipoglikemia – zbyt niski cukier we krwi,  powodując osłabienie, zmęczenie, nadmierną senność. Jej gwałtowny spadek może przyczynić się poważnych zmian w organizmie.  Dlatego też nie wychodźmy z domu bez śniadania” – powiedziała Alicja Szewczyk, Przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.

W konferencji inaugurującej tegoroczne obchody Światowego Dnia Cukrzycy udział wzięli następujący goście:

 • Profesor  Krzysztof  Strojek – Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii
 • Profesor Maciej Małecki – Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
 • Profesor Leszek Czupryniak – Past Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
  – Pre-Inicjator obchodów ŚDC
 • mgr Alicja Szewczyk – Przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii
 • Andrzej Bauman – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenie Diabetyków
 • mgr Beata Stepanow – Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej
 • Krystyna Szuba – Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom
  i Młodzieży Chorym na Cukrzycę Diabetycy.eu (w zastępstwie P. Prezes Moniki Zamarlik)
 • Mariusz Masiarek – Przewodniczący Towarzystwa Pomocy Dzieciom
  i Młodzieży z Cukrzycą
 • Jerzy Magiera – Redaktor Naczelny Portalu MojaCukrzyca.org
 • mgr inż. Agnieszka Ślusarska – dietetyk, specjalista ds. żywienia poradnia 4LINE.

Po części merytorycznej goście utworzyli niebieskie koło – symbol walki z cukrzycą oraz pokonali symboliczny marsz „10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy”.

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *