Edukacja w cukrzycy
15 grudnia 2015
Wyhamowanie wzrostu zachorowań na cukrzycę w USA
16 grudnia 2015

Jubileusz 25-lecia koła PSD w Drzewicy

Wspierają diabetyków od ćwierć wieku

Tegoroczne uroczystości były wyjątkowe. Nie tylko miały charakter wojewódzki, ale również – a może przede wszystkim – zostały połączone z jubileuszem 25-lecia koła PSD w Drzewicy. Nic dziwnego, że zgromadziły prawdziwe tłumy. Organizatorzy szacują, że na zaproszenie odpowiedziało ponad czterysta osób – miejscowych i przyjezdnych.

Jak zawsze dopisały władze Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków różnego szczebla na czele z prezes Oddziału Wojewódzkiego a zarazem członkinią Zarządu Głównego w Bydgoszczy Bożeną Górczyńską oraz wiceprezes Oddziału Rejonowego w Radomiu Jadwigą Tworzowską. Nie zabrakło delegacji zaprzyjaźnionych kół PSD z Łodzi, Skierniewic, Koluszek, Łęczycy, Kutna, Zduńskiej Woli, Rawy Mazowieckiej, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego (dwóch kół), Lubochni, Sulejowa i Przysuchy. Stawili się lekarze, pielęgniarki, przedstawiciele przychodni zdrowia, firm farmaceutycznych, samorządu, szefowie lokalnych instytucji i organizacji oraz sponsorzy.

Sztandary w RCK
Po raz pierwszy w historii oficjalna część obchodów miała miejsce w Regionalnym Centrum Kultury. Poprowadzili ją prezes koła Włodzimierz Pomykała oraz Marta Szymańska z RCK.

Całość rozpoczęła się od wniesienia – przy dźwiękach orkiestry dętej –sztandarów Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków, Gimnazjum im. Jana Pawła II, Diabetyków Ziemi Radomskiej oraz kół PSD z Piotrkowa Trybunalskiego, Zduńskiej Woli i Skierniewic. W skład pocztów sztandarowych wchodzili uczniowie i harcerze.

Po modlitwie, której przewodził proboszcz parafii w Drzewicy, ks. kanonik Adam Płuciennik, zebrani oklaskiwali występ chóru parafialnego pod kierunkiem siostry Genowefy Baran oraz krótki koncert zespołu folklorystycznego „Mali Drzewiczanie”. Powitanie należało do Włodzimierza Pomykały, który nie krył radości z wysokiej frekwencji, tak liczna obecność gości potwierdziła, że działalność koła cieszy się wielkim uznaniem nie tylko w środowisku chorych na cukrzycę.

XXV lat owocnej pracy
W swoim wystąpieniu prezes podsumował XXV lat pracy na rzecz diabetyków. Podkreślił, że dzięki wielkiemu zaangażowaniu społeczników chorzy mają zapewnioną skuteczną pomoc na co dzień. Koło prowadzi całodobowy dom samopomocowy, kierowany prze Marię Pomykałę. Regularnie organizuje akcje profilaktyczne, między innymi pomiaru cukru we krwi, oraz wyjazdy edukacyjno – wypoczynkowe dla młodzieży i dorosłych. Współpracuje z placówkami służby zdrowia i firmami farmaceutycznymi, zapewniając diabetykom niezbędny sprzęt medyczny.  – Ćwierć wieku minęło, a chorych na cukrzycę nie ubywa. Kiedy wyjeżdżamy w teren, wykrywamy tę chorobę u kilkunastu osób. Często cukrzyca rozpoznana jest bardzo późno. To martwi – przyznał Włodzimierz Pomykała. Jednocześnie zaznaczył, że chorzy z Drzewicy i okolic mają dobre warunki do leczenia. W Przychodni Rejonowej w Drzewicy przyjmuje lekarz diabetolog, w Opocznie działa poradnia diabetologiczna. Trzy przychodnie zdrowia na terenie Gminy i Miasta pozwalają na szybszy dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów, natomiast dzięki bliskiemu współdziałaniu z kliniką okulistyczną „Lumed” w Opocznie diabetycy poddawani są specjalistycznym zabiegom operacyjnym.

Wyróżnienia i medal
Prezes podziękował koleżankom i kolegom z zarządu, członkom koła oraz przyjaciołom stowarzyszenia. Osoby, które w największym stopniu wspierają chorych na cukrzycę, zostały uhonorowane okolicznościowymi statuetkami.

Wyróżnienia ufundowane przez Urząd Gminy i Miasta Drzewica otrzymali:
Doktor Henryka Jeżak – pierwszy lekarz, który opiekował się diabetykami na terenie byłego województwa Radomskiego, przyjaciel drzewickiego koła od XXV lat.
Doktor Maria Teresa Nowakowska – opiekunka koła, honorowa obywatelka Gminy i Miasta Drzewica
Doktor Ludmiła Popowska – okulistka z opoczyńskiej kliniki „Lumed”, ściśle współpracująca z kołem.
Doktor Jerzy Orłowski – lekarz opiekujący się diabetykami w naszym mieście, powiecie opoczyńskim oraz w sąsiednich powiatach.
Zarząd Koła PSD w Drzewicy (wyróżnienie odebrali wiceprezes Barbara Klimek i członek Zarządu Władysław Nowak).

Statuetki ufundowane przez Zarząd Koła przyznano:
Burmistrzowi Drzewicy Januszowi Reszelewskiemu
Staroście Opoczyńskiemu Józefowi Rogowi.

Ponadto Barbara Klimek otrzymała medal nadany przez Zarząd Główny PSD za zwycięstwo nad cukrzycą. Medal wręczyła prezes Oddziału Wojewódzkiego PSD w Łodzi Pani Bożena Górczyńska.

W stronę Włodzimierza Pomykały skierowano wiele gorących podziękowań za bezinteresowną pracę na rzecz drugiego człowieka. Gratulowano osiągnieć, dzięki którym koło zaliczone jest do czołowych w Polsce. Oczywiście były życzenia kolejnych jubileuszy.

Prelekcja i badania
Drzewickie spotkania stanowią znakomitą okazję do edukacji, która dla diabetyków jest równie ważna jak dieta, aktywność fizyczna, czy farmakoterapia. Tym razem chorzy wysłuchali trzech prelekcji, wygłoszonych przez okulistkę Ludmiłę Popowską, specjalistkę chorób wewnętrznych Henrykę Jeżak oraz goszczącą po raz pierwszy w Drzewicy Annę Szubert-Kałużę z Łódzkiej fundacji GEERS – Dobry Słuch. Co ważne działaniom edukacyjnym towarzyszyła akcja profilaktyczna na szeroką skalę. Z bezpłatnych badań w RCK mogli skorzystać wszyscy chętni, bez względu na wiek. Już po raz trzeci klinika „Lumed” pod patronatem profesora Zbigniewa Zagórskiego przeprowadziła badania okulistyczne przy użyciu nowoczesnej kamery. Metoda polegająca na wykonaniu cyfrowych zdjęć dna oka wykrywających między innymi zmiany cukrzycowe na dnie oka, jaskrę i zaćmę. W ramach akcji „Polsko nie ślepnij” przebadano 120 osób. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się także badania słuchu zorganizowane przez fundację „GEERS – Dobry Słuch” oraz badania poziomu cukru i cholesterolu wykonywane przez członkinie koła, a jednocześnie pracownice firmy „ALAB Laboratoria”. Długa kolejka stała po poradę do dietetyka Małgorzaty Wdówki (firma „Dobry Dietetyk”). Warto dodać, że prezes Pomykała poinformował o apelu, jaki zamierza wystosować profesor Zbigniew Zagórski do krajowego konsultanta w dziedzinie diabetologii, profesora dr. hab. Krzysztofa Strojka. Współpracujący z PSD Naukowiec prosi o rozważenie wprowadzenia finansowych cyfrowych badań przesiewowych diabetyków jako profilaktyki retinopatii cukrzycowej (uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka w przebiegu cukrzycy). Apel ma być wysłany również do Ministerstwa Zdrowia.

Po wykładach uczestnicy obchodów udali się do Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków na opłatek świąteczny i poczęstunek przygotowany przez panie z koła, dla których kilkudniowa praca w kuchni jest wspaniałą formą integracji a zarazem profilaktyki.

Dopełnieniem obchodów była msza święta w intencji chorych na cukrzycę, ich rodzin, przyjaciół koła oraz zmarłych diabetyków odprawiona w dniu 6 grudnia 2015 r. w kościele parafialnym w Drzewicy.

Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą połączone z jubileuszem XXV-lecia koła zakończyły się pełnym sukcesem i nie jest to żadna kurtuazja z naszej strony. O poziomie najlepiej świadczy list do Włodzimierza Pomykały nadesłany przez prezes Oddziału Wojewódzkiego PSD w Łodzi. – Gratuluję pięknej uroczystości – zarówno pod względem estetycznym jak i merytorycznym – napisała Bożena Górczyńska. – Prowadzicie koło, którego aktywność wychodzi daleko poza ramy statutowej działalności, którego ranga i znaczenie są najważniejsze ze wszystkich kół PSD w naszym województwie (…). Teraz już wiem dlaczego pierwsza sobota grudnia jest świętem w Drzewicy. 

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *