Fluorowanie wody a cukrzyca typu 2

Samotnie przepłynął Wisłę kajakiem. Na co dzień walczy z cukrzycą.
11 sierpnia 2016
Nowy Statut PSD
19 sierpnia 2016

Fluorowanie wody a cukrzyca typu 2

Choć dodawanie do wody pitnej fluoru w celu zapobiegania próchnicy zębów stosuje się od lat 40. ubiegłego wieku, metoda ta wciąż budzi kontrowersje. Czy może mieć związek z cukrzycą?

Mocnych, jednoznacznych dowodów naukowych na rzekomą szkodliwość fluorowanej wody – brak. Jednak najnowsze badania naukowców z Case Western Reserve University School of Medicine sugeruje, że „wzbogacanie” wody pitnej fluorkiem sodu może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2.

Analiza objęła dane o fluorowaniu wody oraz o zachorowalności na cukrzycę w 22 stanach USA. Uwzględniono w niej także informacje (zbierane poprzez ankiety telefoniczne) na temat stylu życia, aktywności fizycznej i występowania otyłości u badanych. Po skorygowaniu wpływu tych – dobrze poznanych – czynników ryzyka cukrzycy, okazało się, że istnieje statystycznie istotny związek pomiędzy fluorowaniem o znaczących wzrostem zapadalności na cukrzycę, który obserwowano w latach 2005-2010.

Autorzy analizy obliczyli, że wzrost poziomu związków w fluoru w wodzie o 1 mg przekłada się na zwiększenie częstości zachorowań na cukrzycę o 0,17 procent.

Jednak nie każdy związek fluoru wykazywał takie działanie. Cukrzycy sprzyjał fluorek sodu i fluorokrzemian sodu, ale kwas fluorokrzemowy zmniejszał ryzyko zachorowania. Co więcej – w hrabstwach, gdzie ze względu na naturalnie występujący w wodzie fluorek wapnia nie stosowano sztucznego fluorowania – zapadalność na cukrzycę typu 2. również była wyraźnie niższa.

Niekorzystnych dla fluorowania wody hipotez, które czekają na weryfikację jest wiele. Niektórzy wiążą obecność sztucznie dodawanych do wody związków fluoru z chorobą Alzheimera, nowotworami, schorzeniami tarczycy, impotencją i niepłodnością męską oraz z zaburzeniami psychicznymi.

Źródło: Newsmax, medexpress.pl 

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *