Dobra wiadomość dla diabetyków – potwierdzona refundacja insuliny Lantus®

Zmarł Zbigniew Kędzierski
1 lipca 2016
Lecz cukrzycę elastycznie
7 lipca 2016

Dobra wiadomość dla diabetyków – potwierdzona refundacja insuliny Lantus®

Długodziałający analog insuliny Lantus® będzie nadal refundowany dla pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz u części pacjentów w cukrzycy typu 2. To dobra wiadomość dla pacjentów, którzy bez przeszkód mogą kontynuować terapię.

W odpowiedzi na apel pacjentów Ministerstwo Zdrowia potwierdziło refundację insuliny Lantus®. Ministerstwo opublikowało nową listę leków refundowanych, na której insulina Lantus® pozostała zgodnie z dotychczasowymi wskazaniami.

W ostatnim czasie zarówno pacjenci, jak i środowisko eksperckie zaniepokojone było wiadomością o możliwości nieprzedłużania refundacji insuliny Lantus® dla pacjentów z cukrzycą typu 1. W tej sprawie Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wraz z konsultantem krajowym w dziedzinie diabetologii zajęli stanowisko, w którym podkreśli, że w takim przypadku może ucierpieć dobro polskich pacjentów z cukrzycą. Jednak zgodnie z opublikowaną listą leków refundowanych, która zaczęła obowiązywać 1 lipca 2016 roku, insulina Lantus® jest refundowana.

Zgodnie z wytycznymi refundacja insuliny Lantus potwierdzona została dla pacjentów z cukrzycą typu 1 w całej populacji, dla pacjentów z cukrzycą typu 2 w dotychczas refundowanych wskazaniach oraz dla pacjentów z cukrzycą o znanej przyczynie, zgodnie z definicją wg Światowej Organizacji Zdrowia.

Insulina Lantus® jest refundowana zarówno w jednorazowym wstrzykiwaczu, jak i we wkładach do wielorazowych wstrzykiwaczy. Wskazania refundacyjne tej insuliny również u pacjentów z cukrzycą typu 2 pozostają bez zmian. Z terapii mogą skorzystać pacjenci leczeni insuliną NPH od co najmniej pół roku z hemoglobiną glikowaną (HbA1c) 8% i więcej oraz ci, u których w tym okresie leczenia pojawiły się udokumentowane nawracające epizody ciężkiej lub nocnej hipoglikemii.

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *