Diabetycy – seniorzy z bezpłatnym dostępem do analogów długodziałających

Przedstawicielka Polski na obozie dla młodych działaczy z cukrzycą
22 sierpnia 2016
Hasło na Światowy Dzień Walki z Cukrzycą 2016
26 sierpnia 2016

Diabetycy – seniorzy z bezpłatnym dostępem do analogów długodziałających

Od 1 września wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych. Uwzględnia ona bezpłatne leki dla seniorów, w tym niektóre leki stosowane w cukrzycy.

Na opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia liście znalazło się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych. Status bezpłatnych otrzymają leki, na które do tej pory obowiązywała odpłatność ryczałtowa 30 lub 50 procent.

W wykazie znalazły się leki na choroby typowe dla pacjentów w podeszłym wieku, a zatem na:

  • Choroby sercowo naczyniowe;
  • Choroby reumatyczne;
  • Cukrzycę;
  • Nadciśnienie tętnicze.

Leki bezpłatne mają być dostępne w każdej aptece w Polsce. Co ważne, na licie znalazły się nie tylko preparaty najtańsze i najbardziej popularne, ale też substancje droższe, do których pacjenci dopłacali nawet ponad 100 zł za opakowanie. Przykładem są insuliny analogowe długodziałające.

Co dla diabetyków?

Wykaz leków bezpłatnych dla pacjentów powyżej 75. roku życia obejmuje analogi długodziałające glargine i detemir, czyli insuliny Lantus, Lantus SoloStar (we wstrzykiwaczach), Levemir i Abasaglar. Warto zaznaczyć, że darmowe insuliny przysługują diabetykom-seniorom pod warunkiem, że spełniają oni warunki do ich refundacji. A te nie uległy zmianie i obejmują:

  • cukrzycę typu 1 u dorosłych, młodzieży i dzieci od 2. roku życia;
  • cukrzycę typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥8%;
  • cukrzycę typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii;
  • cukrzyca o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg WHO).

Uwzględnienie analogów długodziałających w wykazie bezpłatnych leków dla seniorów to zapewne duży sukces dla pacjentów z cukrzycą. Niestety dużo gorzej wygląda refundacja doustnych leków przeciwcukrzycowych, stosowanych przez pacjentów z cukrzycą typu 2. Na liście znalazły się jedynie preparaty zawierające metforminę, a zatem leki takie jak: Avamina, Etform, Formetic, Glucophage, Metfogamma, Metformax, Metformin Bluefish, Metformin Galena czy Siofor. Zważywszy na częstotliwość występowania cukrzycy typu 2 wśród osób starszych, na pewno w tym przypadku można mówić o niedosycie. Wynika z tego, że znaczna część diabetyków seniorów na cukrzycy nie zaoszczędzi, ale jest szansa, że mniej wyda na leki kardiologiczne i hipotensyjne, które przecież u diabetyków są stosowane powszechnie, a które mają zdecydowanie szerszą reprezentację w wykazie leków darmowych.

Zdaniem farmaceutów, nie tylko cukrzyca powinna być na liście lepiej reprezentowana. Jako jej mankament wskazują na tylko jeden lek przeciwbólowy, a także mały wybór nowoczesnych leków na nadciśnienie i depresję. Z kolei geriatrzy uważają, że powinna być w tym wykazie witamina B12, bo co trzeci pacjent ma jej niedobór.

Pozostaje mieć nadzieję, że zgodnie z obietnicą Ministra Zdrowia kolejne wykazy leków darmowych dla seniorów będą rozszerzane, a nie uszczuplane. A sam wykaz ma być aktualizowany co dwa miesiące.

Małgorzata Marszałek

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *