Obawiasz się cukrzycy? Rzuć palenie!
28 września 2015
Polacy opracowali szczepionkę hamującą cukrzycę?
30 września 2015

Diabetica Expo 2015

XIX Ogólnopolskie Sympozjum Diabetologiczne i DIABETICA EXPO 2015 w Toruniu

   W dniach 25 – 26 września br. w grodzie Kopernika odbyła się 19–ta edycja Ogólnopolskiego Sympozjum Diabetologicznego i Targów DIABETICA EXPO 2015. W przyszłym roku będzie już XX Jubileuszowa edycja tego wydarzenia!

   Jako współorganizatorowi pierwszego Sympozjum i Targów w latach 90-ych ubiegłego wieku, nasuwa się refleksja, że wówczas nie sądzono, że rozpoczęte przedsięwzięcie będzie miało tak długi żywot.

   Jest to ogromny sukces jego obecnych organizatorów, za co należą im się szczere gratulacje, słowa uznania i podziękowania.

   Jedną z przyczyn tego sukcesu jest również wciąż bardzo duże zainteresowanie tym wydarzeniem ze strony członków terenowych Kół PSD w Polsce. Rozmawiając z jedną z grup obecnych na Sympozjum, usłyszałem zdumiewające stwierdzenie: „Sympozjum jest naszym ‚Oknem do zdrowia’ i naszym obowiązkiem jest tu być każdego roku”.

    Dopisały firmy, które w liczbie 40 stworzyły piękną wystawę, promującą swoje wyroby, tak ważne w leczeniu cukrzycy. Po raz pierwszy na targach wystąpiła firma Eko Medica.

  Wystawa cieszyła się bardzo dużym powodzeniem, a wystawcy zachwyceni byli  dużym zainteresowaniem ze strony uczestników, których przybyła rekordowa liczba – ponad 1200 osób. Wśród nich był uczestnik z Mielca z 58 letnim stażem cukrzycy.

    Ponadto w charakterze słuchaczy uczestniczyło 40 lekarzy POZ i tyle samo pielęgniarek o specjalności diabetologicznej.

  Należy z uznaniem podkreślić, że program merytoryczny przygotowany przez organizatorów był bardzo bogaty, w który wpleciona została różnorodna tematyka dotycząca cukrzycy.

  Wystąpiło łącznie 30 prelegentów, w tym dziesięciu z tytułem profesora. Reprezentowali oni różne ośrodki naukowe z całej Polski.

   Prelekcje dotyczyły następujących bloków tematycznych:

– psychologii i psychiatrii w cukrzycy – jak nadać sens życia z cukrzycą?;

– zapobiegania powikłaniom cukrzycowym jak: retinopatii, układu krążenia;

– aktywności fizycznej diabetyków;

– zagadnienia ciąży u matek z cukrzycą i jej prowadzenia;

– walka z otyłością;

– zapobiegania hipo i hiperglikemii.

   Prezes Andrzej Bauman w swoim wystąpieniu poinformował o działaniach i walce PSD,  wraz z innymi organizacjami, z Ministerstwem Zdrowia w sprawie obniżki opłat jakie ponoszą pacjenci za analogi insulin długodziałających. Urzędnicy Ministerstwa bez zapowiedzi i konsultacji z PSD znacznie podniosło odpłatność za Lantusa. W tej sprawie odbyła się 23.09 br. I tura rozmów w siedzibie MZ, natomiast na drugi dzień odbył się marsz protestacyjny z udziałem kilkuset diabetyków na trasie Plac Zamkowy – ul. Miodowa i zakończył się pod bramą Ministerstwa Zdrowia. Specjalna delegacja złożyła petycję na ręce ministra zdrowia Mariana Zembali, a następnie premier Ewy Kopacz.
II tura rozmów w tej sprawie odbędzie się 1 października br.

   Tym razem było bardzo dużo atrakcyjnych nagród dla gości, w tym bezpłatne pobyty w sanatoriach na tygodniowych turnusach dla 10 osób.

  W rozmowach kuluarowych większość uczestników wyrażała się, że znów przyjedzie na Sympozjum i Targi w przyszłym jubileuszowym roku.

   Warto wziąć z nich przykład!

   Henryk Ochniak

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *