Co menopauza ma wspólnego z cukrzycą?

Doustna insulina. Czy będzie rewolucja w leczeniu cukrzycy?
29 lipca 2016
Apel chorych na cukrzycę w TVP3 Bydgoszcz
3 sierpnia 2016

Co menopauza ma wspólnego z cukrzycą?

Według najnowszych badań, kobiety, u których menopauza pojawia się przed osiągnięciem 46. lub po ukończeniu 55. roku życia, są bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy typu 2.

Badania przeprowadzane przez dr Erin LeBlanc z Kaiser Permanente wykazały, że kobiety, u których menopauza pojawiła się przed 46. rokiem życia były o 25% bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę, niż kobiety, które miały menopauzę między 46. a 55. rokiem życia. Natomiast ryzyko wystąpienia cukrzycy u kobiet, które osiągnęły wiek menopauzalny po 55. roku życia było większe o 12%.

Naukowcy zauważyli, że po menopauzie poziom estrogenu spada, ma to związek ze zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej i apetytem, zmniejszonym metabolizmem oraz wysokim poziomem cukru we krwi.

Badania sugerują, by kobiety, które osiągnęły wiek menopauzalny i są w grupie większego ryzyka zachorowania na cukrzycę, w sposób szczególny dbały o swoją wagę, aktywny styl życia oraz zdrową dietę.

W okresie menopauzy z diety należy wyeliminować słodycze, alkohol i tłuszcze zwierzęce oraz zmniejszyć spożycie soli. Podstawą diety powinny być owoce i warzywa. Nie można także zapominać o regularnych ćwiczeniach.

Prawidłowy styl życia pomoże zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Źródło: Newsmax

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *