Petycja „Cukrzyca bez powikłań”
7 sierpnia 2015
Dlaczego diabetycy umierają na serce?
19 sierpnia 2015

Campus 2015

W ramach współpracy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło w Złotoryi z Federazione Diabete Giovanile w dniach 27-31 lipca 2015 Złotoryjskich Diabetyków odwiedziła włoska młodzież chorująca na cukrzycę.

Campus 2015 to międzynarodowy projekt dwustronnej wymiany młodzieży chorej na cukrzycę. Uczestnikami Campusu byli młodzi ludzie w wieku 16-20 lat. Campus 2015 jest kontynuacją wymiany młodzieży, która odbyła się w zeszłym roku w listopadzie 2014 w Cagliari we Włoszech, w której uczestniczyła młodzież złotoryjskich diabetyków reprezentując Polskę.

Oficjalne otwarcie Campusu 2015 „Młodzież w działaniu – młodzi ludzie z cukrzycą na rzecz wspierania międzykulturowego obywatelstwa europejskiego „odbyło się 28 lipca w sali wykładowej „Pensjonatu  Przy Miłej”.

Przybyłych gości w imieniu stowarzyszenia przywitała Monika Kaczmarek – prezes koła. Następnie Burmistrz Miasta Złotoryi Rober Pawłowski, który przyjął Honorowy Patronat nad Campusem 2015, serdecznie przywitał gości, wyrażając  zadowolenie z projektu  współpracy złotoryjskich diabetyków z federacją Włoch. Nie mogło zabraknąć przemówienia Prezesa  Federazione Diabete Giovanile Antonio Cabras, który wyraził zadowolenie i chęć dalszej współpracy w szerzeniu edukacji diabetologicznej na arenie międzynarodowej oraz dyrektora biura Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Bydgoszczy Pani Anny Śliwińskiej. W konferencji uczestniczyła Pani Maria Filipowicz kierownik Przychodni Rejonowej w Złotoryi, która na co dzień współpracuje ze złotoryjskim stowarzyszeniem oraz Zarząd Oddziału Rejonowego PSD w Głogowie.

Uczestnicy projektu brali aktywny udział w różnorodnych warsztatach min: edukacyjnych poprowadzonych przez mgr Martę Leśnik – spec. piel. diabetologicznego Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie. Uczestnicy projektu mieli także okazję skorzystać z nauki płukania złota zorganizowanej przez Bractwo Kopaczy Złota. Odwiedzili także izbę tradycji w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Złotoryjskiej. Poznawali okolice, zwiedzając Zamek Grodziec, po którym oprowadzał Kasztelan Zamku Zenon Biernacki, następnie grupa uczestników udała się do Skansenu w Leszczynie, gdzie mogli poznać bliżej tradycje górnicze, po zwiedzaniu rozegrał się mecz towarzyski Włochy – Polska.

Nie mogło zabraknąć zajęć artystycznych, podczas których młodzież wspólnie projektowała koszulkę przyszłorocznego Campusu 2016. Na najlepszą koszulkę głosowali mieszkańcy Złotoryi podczas sondy ulicznej, która pojechała do Federacji Diabetyków z Włoch.

Na koniec Campusu zostały wręczone dla wszystkich uczestników certyfikaty, przez Burmistrza Miasta Roberta Pawłowskiego. Projekt wymiany młodzieży dał możliwość podzielenia się własnymi doświadczeniami związanymi z chorobą, o systemie leczenia w ich kraju, jak i tolerancji wśród swoich rówieśników. Wszyscy uczestnicy Campusu 2015 zapamiętali pozytywnie przeżyte wspólnie chwile i nie mogą się doczekać następnego spotkania w przyszłym roku.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Złotoryi serdecznie dziękuje wszystkim współorganizatorom za okazaną pomoc i wsparcie w zorganizowaniu wymiany młodzieży z cukrzycą.

Gmina Miejska Złotoryja, Bayer Diabetes Care, Pensjonat Przy Miłej, SED Edmund Sawicki – Kawaler Orderu Uśmiechu Dziecka, PHU BI – MAX Hurtownia Obuwnicza w Złotoryi, Polskie Bractwo Kopaczy Złota, Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych, Zamek Grodziec, Dystrybutor Nabiału TEAS w Złotoryi, Zakład Mięsny w Złotoryi Zbigniew Skowron, Firma  JANPOL, Gazeta Złotoryjska, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, Rejonowa Przychodnia Zdrowia w Złotoryi, PSD Oddział Rejonowy w Głogowie, Cukiernia Ciacholandia w Złotoryi.    

Strony internetowe:

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *