Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą Inowrocław 2016

Koło Terenowe PSD w Barcinie świętowało swoje XX lecie
16 grudnia 2016
W dniu 15 grudnia odbył się wykład na temat słuchu i wzroku w Tarnogrodzie
16 grudnia 2016

Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą Inowrocław 2016

„Cukrzyca – skierujmy na nią oczy, okażmy jej serce”

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą corocznie obchodzony jest 14 listopada w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Z tej okazji 19 listopada br. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – Zarząd Oddziału Wojewódzkiego PSD w Bydgoszczy i Koło PSD w Inowrocławiu wspólnie zorganizowały wojewódzkie obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Miejskiej Pijalni Wód Mineralnych Uzdrowiska Inowrocław.

Patronat honorowy nad obchodami objęli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, natomiast patronat naukowy – kierownik Katedry i Kliniki Diabetologii i Endokrynologii Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy prof. dr hab. med. Roman Junik.

Otwarcia obchodów i powitania gości dokonali prezesi: Zarządu OW – Gabriela Tomicka i Zarządu Koła – Mieczysław Kwiatkowski.

Uroczystości rozpoczęły się odegraniem Mazurka Dąbrowskiego, po czym odbyło się wręczenie wysokich odznaczeń zasłużonym osobom w niesieniu pomocy chorym na cukrzycę z terenu Pomorza i Kujaw.

Wśród odznaczonych odznaką „Za Zasługi w Ochronie Zdrowia”, przyznaną przez Ministra Zdrowia za wybitne zasługi w rozwoju opieki diabetologicznej, znaleźli się prezydent Ryszard Brejza, burmistrz Barcina Michał Pęziak oraz dr n. med. Mirosława Polaszewska-Muszyńska prezes Bydgoskiego Centrum Diabetologii i Endokrynologii.

Medal „Za Zwycięstwo nad Cukrzycą” otrzymała wieloletnia była prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Bydgoszczy i wiceprezes ZG PSD Irena Klimczewska za okres 30 lat zmagania się z cukrzycą. Następnie wręczono piętnaście Medali XXXV-lecia PSD innym zasłużonym osobom.

Obchody zdominowała jednak część sympozyjna, w ramach której jako pierwsza wygłosiła wykład dr n. med. Mirosława Polaszewska-Muszyńska na temat: „Trendy w leczeniu cukrzycy typu II”.

Dr n. med. Marta Nadrajkowska ze Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. L. Błażka w Inowrocławiu, mówiła o: „Zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym takim jak nefropatia i neuropatia stopy cukrzycowej”. Jako trzeci wystąpił przedstawiciel firmy AVET PHARMA dr n. biol.  Andrzej Kołakowski, który mówił o najnowszych metodach wyrównywania poziomów cukru we krwi. Jako ostatni, prelekcję na temat zasad funkcjonowania urządzenia FreeStyle Libre do stałego monitorowania poziomu cukru, wygłosił Krzysztof Mąkowski z firmy Abbott.

Wszystkie wystąpienia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony słuchaczy.

Uroczystym obchodom towarzyszyła również wystawa medyczna, gdzie na stoiskach firmy prezentowały swoje wyroby, a ich przedstawiciele mieli okazję spotkać się z osobami z cukrzycą, porozmawiać o ich codziennych problemach, o edukacji i życiu z chorobą.

Dziękujemy wykładowcom z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, sponsorom, przedstawicielom władz samorządowych i wszystkim uczestnikom za aktywny udział w naszym  wydarzeniu.     

    

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *