Ustawa refundacyjna najmocniej uderzyła w cukrzyków i astmatyków

Co zrobić, żeby uniknąć cukrzycy
19 listopada 2014
Ogólnopolskie Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą 2014
19 listopada 2014

Ustawa refundacyjna najmocniej uderzyła w cukrzyków i astmatyków

Podczas gdy resort zdrowia liczy zyski, które przyniosła im ustawa refundacyjna, pacjenci liczą straty. Ustawa najmocniej uderzyła w cukrzyków i astmatyków, więcej płaca też osoby cierpiące na dolegliwości psychiczne – ustaliła fundacja My Pacjenci.

Cukrzycy w 2013 r. płacili za każde opakowanie potrzebnych im leków o prawie 12 zł więcej niż dwa lata wcześniej, gdy jeszcze nie obowiązywała nowa ustawa refundacyjna. Podwyżki dotknęły też m.in. chorych na astmę (wzrost o 7,18 zł) czy leczących się psychiatrycznie (10,42 zł). Tak wynika z analiz firm IMS Health oraz Sequence, analizujących rynek leków. Potwierdzają to najświeższe badania przeprowadzone wśród pacjentów. Jest drożej, leki są słabiej dostępne i musimy chodzić od apteki do apteki, by je znaleźć – twierdzą chorzy.

-Z badania Fundacji My Pacjenci wynika, że na leki refundowane respondenci wydają przeciętnie 1079 zł rocznie (dane za rok 2013). Z czego połowa pytanych przeznaczyła na leki refundowane 500 zł i więcej. Z kolei analizy IMS Health i Sequence wskazują, że całkowite wydatki na leki wydawane na receptę w 2010 r. (przed wejściem ustawy refundacyjnej) wyniosły 8,6 mld zł, a w 2013 (rok po wprowadzeniu zmian) – już 9,3 mld zł. A kto zaoszczędził na nowych przepisach? Mniej pieniędzy wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia – zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ustawa refundacyjna weszła w życie w styczniu 2012 r. Celem było uregulowanie rynku, w efekcie którego miała się polepszyć dostępność leków. Nowy mechanizm sprawia, że owszem, ceny wielu leków maleją. Ale pacjenci na tym nie zyskali, bo skurczyła się lista leków refundowanych.

Wyższe ceny przepisanych leków powodują, że część chorych rezygnuje z zakupów – co podkreślało 30 proc. ankietowanych.

Żródło: termedia.pl 19.11.2014

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *