Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w Koszalinie

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Nowogardzie
18 listopada 2016
Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Podleszanach
29 listopada 2016

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w Koszalinie

W Polskim Radiu KOSZALIN, dnia 14.11.2016 r.  o godzinie 15:00 wyemitowano wywiad z Panią Prezes PSD w Koszalinie – Krystyną Kasper. Podkreśliła ona fakt, że już od 34 lat w Koszalinie chorzy na cukrzycę zaczęli się jednoczyć w obliczu komplikacji tej choroby i niedogodności, jakie ona wówczas sprawiała. To przez Koszalin wiódł szlak pierwszego zaopatrzenia polskich cukrzyków w zachodnią pomoc w sprzęt oraz leki czy nawet środki spożywcze i odżywcze dla chorych. To w Koszalinie była hurtownia insulin z darów, stąd ekspediowano nawet zużyte już na zachodzie łóżka szpitalne, które wówczas wspomagały działanie pierwszych oddziałów szpitalnych – diabetologicznych, bo i polska diabetologia dopiero się rozwijała.

W TKK MAX (Koszalińskiej Telewizji Kablowej MAX) pokazano fragmenty świadczące o społecznikowskiej działalności w zakresie prowadzenia badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania cukrzycy. Badania te odbywają się w siedzibie PSD w Koszalinie przy ul.  ul. św. Wojciecha 1, w budynku Przychodni NFZ w ambulatorium  oraz w trakcie ogólnodostępnych imprez i eventów miejskich. W trakcie tej audycji przeprowadzony był wywiad z Prezes PSD w Koszalinie – Krystyną Kasper o zagrożeniach, jakie niesie nie wykryta, nie leczona, nie monitorowana cukrzyca. Szczególną uwagę zwrócono na powikłania cukrzycy związane ze wzrokiem i hasłem tegorocznych obchodów ZOBACZYĆ CUKRZYCĘ i innymi, równie groźnymi następstwami choroby.

W Głosie Koszalińskim z dnia 14.11.2016 ukazał się artykuł, który mogą Państwo przeczytać poniżej.

W lokalnym tygodniku MIASTO również ukazał się artykuł na temat cukrzycy i działalności Stowarzyszenia. Zapewniono ponadto, że w przedświątecznych wydaniach uruchomiona zostanie rubryka poświęcona tematyce skrótowo nazywanej : ŻYJ Z CUKRZYCĄ – LEPIEJ!, w ramach której w oparciu o gromadzone od lat np. z „DIABETYKÓW” przepisy kulinarne, komponowana będzie dieta dla cukrzyków.

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *