Specjalny stymulator pomaga walczyć z cukrzycą

Ogólnopolski Dzień Diabetyka Ostróda 7.06.2014
10 czerwca 2014
Zmiana wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne
16 czerwca 2014

Specjalny stymulator pomaga walczyć z cukrzycą

U chorych na cukrzycę typu 2, leczonych doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, przychodzi moment, gdy przestają one działać. Wtedy konieczne staje się codzienne podawanie insuliny. Pomóc wówczas może wszczepione pod skórę niewielkie urządzenie – stymulator żołądkowy – które pozwala skutecznie kontrolować cukrzycę.

Przy użyciu laparoskopu w ścianę żołądka chorego wszczepia się maleńkie elektrody, które są podłączone do generatora impulsów elektrycznych, umiejscowionego pod skórą. To urządzenie rozpoznaje moment, kiedy zostaje zjedzony posiłek. Wówczas wytwarza impuls elektryczny. Pod jego wpływem poprawia się praca mięśniówki żołądka, więc szybciej opróżnia się on z pokarmu.

To ważne, bo u chorych na cukrzycę opróżnianie żołądka jest spowolnione, więc stale odczuwają przepełnienie. Ale na tym rola urządzenia się nie kończy – impuls elektryczny poprzez nerw błędny dociera do mózgu. Tu powstaje sygnał, który informuje cały organizm: „już się najadłem, nie będę jadł więcej”. Impulsy z urządzenia powodują szybsze uwalnianie się insuliny z trzustki, co przygotowuje organizmu do trawienia.

Chory, który zostanie zakwalifikowany do takiego zabiegu, nie ponosi żadnych kosztów. Jedynym jego obowiązkiem jest regularne zgłaszanie się na badania kontrolne do wyznaczonej przez szpital przychodni.

Badanie kliniczne z urządzeniem prowadzi białostocka klinika. Zgłosiło się do niej sporo pacjentów chętnych do udziału w programie, na razie po kwalifikacji urządzenie wszczepione zostało jednej osobie.

Więcej: www.poranny.pl 

Źródło: Rynek Zdrowia 10-06-2014

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *