Nagroda Św. Kamila dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
12 lutego 2014
Lekarz internista też będzie mógł wystawić zlecenie
5 marca 2014

Przełom w leczeniu cukrzycy?

Francuscy specjaliści zapowiadają przełom w leczeniu cukrzycy. Razem z naukowcami z Wielkiej Brytanii i Belgii skonstruowali sztuczną trzustkę zawierającą żywe komórki produkujące insulinę w ilości wymaganej przez organizm.

Jak podaje RMF24, wynalazek nazwany „bio-sztuczną trzustką” ma być umieszczany w organizmie osób chorujących na cukrzycę typu 1.
W przeciwieństwie do przeszczepów trzustki nie ma – według wynalazców – ryzyka, że ten sztuczny organ zawierający żywe komórki (komórki typu B znajdujące się w tzw. wyspach trzustkowych) zostanie odrzucony przez organizm. Przed działaniem przeciwciał produkowanych przez układ odpornościowy pacjenta chronić je ma specjalna powłoka.
Żywe komórki znajdujące się „bio-sztucznej trzustce” będą same regulowały poziom insuliny w organizmie, dzięki czemu nie będą już chorym potrzebne zastrzyki zawierające hormon.
W przyszłym roku „bio-sztuczne” organy tego typu mają zostać wszczepione 16 pierwszym pacjentom w ramach eksperymentalnego programu w Uniwersyteckim Centrum Szpitalnym w Montpellier na południu Francji.

Źródło: RMF24/Rynek Zdrowia 25-02-2014

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *