Premier: pacjenci muszą mieć wpływ na decyzje dotyczące ochrony zdrowia

Po co nam wymienniki?
31 stycznia 2014
Nagroda Św. Kamila dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
12 lutego 2014

Premier: pacjenci muszą mieć wpływ na decyzje dotyczące ochrony zdrowia

Przedstawiciele pacjentów muszą mieć większy wpływ na podejmowanie decyzji dotyczących ochrony zdrowia – powiedział w poniedziałek (10 lutego) premier Donald Tusk podczas VIII Forum Liderów Organizacji Pacjentów, które odbywa się w jego kancelarii.

– Wiem, że bardzo wielu z was ma poczucie krzywdy czy opuszczenia, np. z tytułu nietrafionych decyzji refundacyjnych, a takie zawsze się zdarzają w systemach, które obejmują tysiące lekarstw, i które rozstrzygają o tym, jak wydać miliardy złotych każdego roku – powiedział premier.

Dodał, że pacjenci i ich reprezentanci muszą być dopuszczeni do dyskusji w sprawie tego, jak system ochrony zdrowia powinien w kraju funkcjonować.

Tusk podkreślił, że przedstawiciele pacjentów powinni mieć wpływ na podejmowanie decyzji w sprawie ochrony zdrowia. – Nikt nie jest bezbłędny, a w tak wielkiej machinie, jaką jest system ochrony zdrowia, błędy muszą się zdarzać. Naszym zadaniem jest, aby tych błędów było jak najmniej. Bez waszej pomocy, bez waszego uczestnictwa nasza praca nie będzie doskonała – mówił.

– Ostatnio jest głośno o wyzwaniu, jakim jest skrócenie kolejek do lekarzy. To bardzo często gra o życie i pacjenci wiedzą jak może wyglądać gra o czas, a często pacjenci tego czasu nie mają – podkreślił premier. – To, co my dzisiaj usłyszymy, będziemy traktowali bardzo serio – zapewnił.

W dwudniowym VIII Forum Liderów Organizacji Pacjentów, które odbywa się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, uczestniczą m.in. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Marcin Pakulski, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ks. Arkadiusz Nowak oraz przedstawiciele środowiska pacjentów. Forum organizowane jest z okazji przypadającego 11 lutego Światowego Dnia Chorego.

Żródło: PAP/Rynek Zdrowia | 10-02-2014

W SPOTKANIU Z PREMIEREM UCZESTNICZYŁ RÓWNIEŻ PREZES ZG PSD ANDRZEJ BAUMAN

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *