Pojawił się październikowy numer miesięcznika „Diabetyk”

Dieta diabetyka a wyrównanie glikemii
6 października 2017
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Rejonowy w Bielsku-Białej zaprasza na jubileusz 30-lecia 21 października 2017
6 października 2017

Pojawił się październikowy numer miesięcznika „Diabetyk”

W numerze 10/2017 znajdą Państwo:

 

FELIETON

4 Cisza przed burzą?

POCZYTALNIA

6 Przygody Psinki Inki (61)

Redukcja nadwagi znacząco poprawia zdrowie

7 Badania nad nowym lekiem przeciwcukrzycowym

8 Słodycze a schorzenia układu nerwowego

Brokuły pomocne w leczeniu cukrzycy

Nowe dane o leczeniu nadciśnienia tętniczego

Bakterie przewodu pokarmowego a ryzyko cukrzycy

9 Kształt sylwetki a skłonność do cukrzycy

Nadzieja dla chorych z nefropatią cukrzycową

Glukagon donosowo opanuje hipoglikemię

DIABETYK POLECA

10 Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 6). Włączenie insuliny do leczenia

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

14 Zastrzyki, zrosty, zaniki

POD LUPĄ

18 Leki roślinne

21 Zwyrodnienia stawów kolanowych

24 Choroba refluksowa przełyku (cz. 2)

ABC INSULINOTERAPII

26 Najczęstsze błędy pacjentów z cukrzycą typu 2 (cz. 5). Modyfikowanie dawki insuliny

ZDROWO ŻYWIENIOWO

28 Dieta portfolio

30 Budulec organizmu

34 Przepisy kulinarne

AKTYWNY STYL

36 Gimnastyka na siedząco

WARTO WIEDZIEĆ

38 Choroba duszy i ciała

40 Czy słowa mogą definiować życie?

43 Prenumerata

44 Apteki

46 Roz(g)rywka

 

DIABETYK POLECA

Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 6). Włączenie insuliny do leczenia

Obecnie w użyciu jest pięć kategorii insulin: insulina krystaliczna, NPH, szybkodziałające analogi, długodziałające analogi oraz mieszanki. Pierwsza to klasyczna insulina naturalna (ludzka), która po podaniu podskórnym zaczyna działać po ok. 30 minutach i utrzymuje swój efekt do ok. sześciu godzin. Kolejna ważna w leczeniu cukrzycy typu 2 to insulina izofanowa lub NPH – preparat o długiej tradycji – która wchodzi na wspomnianym trzecim etapie leczenia jako bazowa, podawana zazwyczaj w jednym wstrzyknięciu. Działa ona zdecydowanie dłużej niż krystaliczna, zaczyna bowiem działać po dwóch – czterech godzinach od wstrzyknięcia, a jej efekt utrzymuje się do ok. 20 godzin (14–24 godzin). Następne na liście są wspomniane analogi szybkodziałające, które w zestawieniu z naturalnym konkurentem, jakim jest insulina krystaliczna, działają znacznie szybciej i trochę krócej – odpowiednio 5–15 minut i do czterech godzin.

 

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Zastrzyki, zrosty, zaniki

Jednym z najbardziej przykrych aspektów leczenia cukrzycy jest nakłuwanie. Kłujemy się w palce u rąk (czasem stóp) co najmniej kilka razy dziennie. Jeśli używamy penów i stosujemy intensywną insulinoterapię, to robimy jeden – dwa zastrzyki z insuliną długodziałającą (analogiem), a oprócz tego iniekcje z analogiem szybkodziałającym przed każdym większym posiłkiem. Często mamy swoje ulubione miejsca zastrzyków czy wkłuć. Dla wielu pierwszym (i najczęściej używanym) jest brzuch. Potem – uda. Niektórzy wykonują zastrzyki (lub zakładają wkłucia) w ramiona. Rodzice często podają dzieciom zastrzyki w pośladek. W każdym z tych miejsc może jednak dojść do powikłania, jakim jest zrost. Zrost lub, bardziej medycznie, lipohipertrofia to powikłanie powstające na skutek częstych nakłuć tkanki podskórnej w dokładnie to samo miejsce lub w jego okolice, co skutkuje akumulacją tkanki tłuszczowej. Ta nadmiarowa tkanka to właśnie zrost. Im częściej nakłuwamy, tym zrost jest większy. Zlekceważenie problemu może mieć negatywne konsekwencje.

 

POD LUPĄ

Leki roślinne

Na rynku sporo jest przykładów suplementów diety (w tym herbatek) sugerujących wskazania do stosowania przy cukrzycy. Dobór składników ma wspomagać metabolizm cukrów (co może mieć pozytywny wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi) oraz wpływać na aktywność insuliny. Problem polega jednak na tym, że podobnie jak w przypadku pozostałych suplementów diety preparaty takie nie mają działania leczniczego i powinny być stosowane przez osoby zdrowe. Z drugiej strony w aptekach można znaleźć środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego o podobnym składzie co deklarowane na opakowaniach suplementów diety, ale ponieważ podlegają kontroli, więc ich zawartość musi być tożsama z opisem i mogą je stosować osoby z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów (cukrzycą).

 

ABC INSULINOTERAPII

Najczęstsze błędy pacjentów z cukrzycą typu 2 (cz. 5). Modyfikowanie dawki insuliny

W okresie, gdy pacjent zdobywa wiedzę dotyczącą insulinoterapii i uczy się nowych umiejętności z nią związanych, powinien być otoczony szczególną opieką zarówno przez personel medyczny, jak i rodzinę. Na tym początkowym etapie popełnianie błędów przy modyfikowaniu dawek insuliny jest naturalne, wręcz nieuniknione (jak to bywa w procesie opanowywania nowych umiejętności). Jednak należy mieć na uwadze, że błędy te mogą być bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnych objawów związanych z nieprawidłowymi poziomami glukozy we krwi: niedocukrzeniem (hipoglikemią) lub przecukrzeniem (hiperglikemią). Dlatego tak ważne w tym czasie są wsparcie, wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do osoby z cukrzycą. Pomyłki pojawiające się na początku leczenia insuliną wraz z towarzyszącymi temu konsekwencjami (problemami z uzyskaniem prawidłowych glikemii) mogą negatywnie wpływać na psychikę pacjenta (zrażać i demotywować) oraz powodować lęk przed insulinoterapią i/lub hipoglikemią. Dlatego jeśli pojawia się trudność w opanowaniu wiedzy i umiejętności koniecznych do prawidłowego prowadzenia swojej insulinoterapii i związany z nią lęk, należy zgłosić to lekarzowi lub pielęgniarce diabetologicznej na kolejnej wizycie w poradni.

 

ZDROWO ŻYWIENIOWO

Dieta portfolio

Kilkanaście lat temu, w 2003 roku, opublikowano wyniki badania, w ramach którego po czterech tygodniach stosowania diety portfolio odnotowano redukcję stężenia cholesterolu LDL o około 33% w porównaniu z 35% redukcją w grupie kontrolnej, która stosowała farmakoterapię statynami. Kilka lat później, w 2011 r., w innej publikacji doniesiono, że dieta portfolio jest 4,5 razy skuteczniejsza w obniżaniu stężenia cholesterolu LDL niż dieta niskotłuszczowa zalecana przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. Kolejne licznie publikowane badania dowiodły, że dieta portfolio po 3–4 tygodniach stosowania zmniejsza stężenie cholesterolu o 30–40%, co jest porównywalne z efektem farmakoterapii. Dodatkową korzyścią z jej stosowania jest skuteczna redukcja wartości ciśnienia tętniczego, regulacja gospodarki węglowodanowej i zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie, a zatem można stwierdzić, że wykazuje silne działanie kardioprotekcyjne, a z uwagi na dużą podaż fitosteroli, także antynowotworowe.

 

Więcej na www.diabetyk.pl

 

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *