Pojawił się nowy numer miesięcznika „Diabetyk”

Koło Diabetyków w Działdowie ma już 20 lat!
1 sierpnia 2017
Refundacja legendarnego Lantusa zagrożona – pacjenci apelują do Ministerstwa o niezabieranie im insulinoterapii
2 sierpnia 2017

Pojawił się nowy numer miesięcznika „Diabetyk”

Numer 8/2017

 

FELIETON

4 Równi i równiejsi

POCZYTALNIA

6 Przygody Psinki Inki (59)

To poprawia wytwarzanie insuliny

Bakterie wpływające na metabolizm glukozy

7 Nastolatki z cukrzycą a media społecznościowe

Diabetyku nie przegrzewaj się

Regenerujący krem do stóp

Pomoc w leczeniu zaburzeń erekcji

PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA

8 Powikłania cukrzycy i co dalej?

47 Ogólnopolskie Obchody Dnia Diabetyka

DIABETYK POLECA

10 Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 4). Leki inkretynowe

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

14 Jak w Polsce radzimy sobie z cukrzycą?

POD LUPĄ

18 Ważne dla życia elektrolity (cz. 1)

21 Nietypowe działania uboczne leków

24 Zdrowie publiczne i nowe zagrożenia

ABC INSULINOTERAPII

26 Najczęstsze błędy pacjentów z cukrzycą typu 2 (cz. 3). Lęk przed iniekcjami insuliny

ZDROWO ŻYWIENIOWO

28 Nasz chleb powszedni

32 Dieta poprawiająca stan skóry

35 Przepisy kulinarne

WARTO WIEDZIEĆ

38 Diabetyk i świat (cz. 1)

40 Czy warto być optymistą?

43 Prenumerata

44 Apteki

46 Roz(g)rywka

 

DIABETYK POLECA

Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 4). Leki inkretynowe

Od lat poszukiwano nowego leku na cukrzycę, który byłby nie tylko kontynuacją, ale ulepszoną wersją pochodnych sulfonylomocznika. Te nadzieje spełniają tzw. leki inkretynowe, których kariera rozpoczęła się w 2005 roku. Nową grupę leków przeciwcukrzycowych, zwaną inkretynami zaliczamy do substancji stymulujących wydzielanie insuliny zależne od glukozy. Dzieli się ona na dwie podgrupy: jedna naśladuje działanie naturalnego hormonu GLP-1, a druga wykorzystuje naturalne zasoby GLP-1 poprzez zahamowanie jego rozkładu. Leki z pierwszej są podawane podskórnie i dostarczają z zewnątrz sztuczny hormon GLP-1 (będziemy je nazywać oficjalnie agonistami receptora GLP-1). Z drugiej podawane doustnie – zwiększają stężenie hormonu GLP-1 produkowanego fizjologicznie w organizmie (będziemy je nazywać inhibitorami DPP-4). Działanie pierwszych wydaje się nieco silniejsze i skutkuje m.in. redukcją masy ciała. Ich zaletą jest to, że skutecznie wykorzystują fizjologiczny mechanizm działania – stymulują wydzielanie insuliny w naturalny sposób.

 

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Jak w Polsce radzimy sobie z cukrzycą?

Według danych OECD – Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, zrzeszających 35 wysokorozwiniętych i demokratycznych państw – ogólna ocena systemu opieki zdrowotnej w Polsce jest nieco wyższa niż średnia krajów OECD, ale ma on kilka słabości. Po pierwsze, Polska jest jednym z krajów wydających najmniej na opiekę medyczną na głowę mieszkańca (mierzoną PKB – produkt krajowy brutto – per capita). Podczas gdy średni udział krajów OECD na opiekę zdrowotną to 9–11% PKB, Polska wydaje 6–7%. To prawdopodobnie przekłada się też m.in. na jeden z niższych poziomów oczekiwanej długości życia (ok. 75 lat, podobnie jak w Turcji, na Węgrzech czy Słowacji), przy czym oczekiwana długość życia w większości krajów OECD jest dłuższa niż 80 lat. Polska ma też jedną ze słabszych ocen pod względem równości w dostępie do opieki medycznej i nieco wyższą niż średnia śmiertelność. (…) W Polsce pacjenci przede wszystkim mogą narzekać na wysoki udział środków własnych w ponoszonych kosztach na opiekę medyczną. Chociaż koszty administracyjne, ceny leków i usług są w Polsce poniżej średniej, aż 25–30% wszystkich wydatków na zdrowie Polacy dokonują z własnej kieszeni, płacąc za leki czy usługi. Dla porównania – średnia dla europejskich krajów OECD to 15–20%.

 

POD LUPĄ

Nietypowe działania uboczne leków

Do najłatwiej obserwowalnych zaskakujących efektów ubocznych stosowania leków należą te dotyczące narządu wzroku. Mogą one powodować zeza, oczopląs, zmianę koloru widzenia, a niekiedy też czasową lub trwałą utratę wzroku. Problemy z widzeniem mogą mieć m.in. pacjenci stosujący rispolept (używany przy leczeniu schizofrenii). Pojawia się wtedy osłabienie wzroku i wrażenie, jakby patrzyło się przez mgłę. Podobne działanie uboczne występuje w trakcie leczenia sumatryptanem – lek ten może wywoływać utratę widzenia, mroczki, które mogą mieć charakter odwracalny, ale może również spowodować trwałe ubytki w polu widzenia. Z kolei na podwójne widzenie i oczopląs skarżą się osoby stosujące morfinę, diazepam oraz streptomycynę. Natomiast penicylinom zdarza się powodować zapalenie nerwu wzrokowego i w konsekwencji zeza. Objawem ubocznym może też być nietypowe zachowanie oczu, np. rotacyjne ruchy gałki ocznej po sulpirydzie i karbamazepinie czy wytrzeszcz po prednizonie.

 

ZDROWO ŻYWIENIOWO

Dieta poprawiająca stan skóry

Włosy, paznokcie i skóra odzwierciedlają nasz stan zdrowia. Kondycja organizmu bezpośrednio zależy od sposobu odżywiania. Urodzie sprzyja spożywanie właściwej porcji potrzebnych składników odżywczych i substancji czynnych (wody, białka, węglowodanów, tłuszczów, błonnika, witamin, makro- i mikroelementów). Bardzo często możemy modyfikując skład swojego jadłospisu, poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci, ponieważ wpływają na nie składniki odżywcze dostarczane z dietą. Poszczególne składniki pełnią różnorodne role, trudno przesądzać, które z nich są ważniejsze, ale jedno pozostaje pewne – już niewielkie ich niedobory negatywnie wpływają na kondycję zarówno skóry, włosów, jak i paznokci. Jest to o tyle istotne, że w przebiegu cukrzycy, zwłaszcza niewyrównanej, dochodzi do zmian naczyniowych i w efekcie do niedożywienia skóry. Oczywiście bardzo ważnym aspektem związanym z kondycją skóry, włosów i paznokci jest ogólny stan zdrowia i występowanie chorób (choćby cukrzycy i jej wyrównanie).

 

WARTO WIEDZIEĆ

Czy warto być optymistą?

Osoby o nastawieniu pesymistycznym, żyjąc w napięciu i stresie, nie tylko wolniej powracają do zdrowia, ale – będąc często przygnębione – zwiększają ryzyko zawału serca czy depresji. Kobiety, które cechuje pesymizm, w porównaniu do swoich optymistycznych koleżanek mają o 30% wyższe ciśnienie i wyższy poziom cholesterolu. U osób o optymistycznym nastawieniu jest odwrotnie. Doświadczanie emocji pozytywnych ma wpływ na system immunologiczny (wzrost przeciwciał S-Ig A). Już sama sytuacja, kiedy pacjent dowiaduje się o chorobie, może powodować pojawianie się emocji negatywnych, np. lęku. Istotne jest zatem, jak potrafi sobie z nim radzić. Warto wskazać, że optymizm wydaje się chronić przed skutkami stresu, przynajmniej w przypadku krótkotrwałych stresorów. Jednak cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która wymaga od pacjenta samokontroli. By przeciwdziałać ewentualnym powikłaniom, powinien on kontrolować glikemię, przestrzegać diety, nie zapominać o aktywności fizycznej. Optymiści, jeśli tylko są przekonani o skuteczności leczenia, są nim bardziej zainteresowani i stosują się do zaleceń lekarza, np. częściej kontrolują poziom glukozy we krwi.

 

Więcej na www.diabetyk.pl

 

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *