Pojawił się marcowy numer miesięcznika „Diabetyk”

Wieczorek karnawałowy w Budzyniu
28 lutego 2018
Szubińscy diabetycy hucznie uczcili 25 lat działalności
1 marca 2018

Pojawił się marcowy numer miesięcznika „Diabetyk”

 

 

 

 

 

 

POCZYTALNIA

4 Sposób na objawy uboczne stosowania metforminy

Sen jest ważny

Przestrzeganie zaleceń przez diabetyków

Glitazony zmniejszają ryzyko Parkinsona

5 Problemy natury psychologicznej

Kobiety z cukrzycą a dieta niskotłuszczowa

Hipoglikemia u pacjentów hospicyjnych

Waga urodzeniowa a ryzyko cukrzycy

6 Przygody Psinki Inki (66)

Nowy lek przeciwcukrzycowy

7 Zawał serca u diabetyków

Stres w miejscu pracy a ryzyko cukrzycy

DIABETYK POLECA

8 Obliczamy wymienniki białkowo-tłuszczowe

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

13 Wiedza w pigułce. Choroby oczu – Retinopatia (cz. 2)

ABC INSULINOTERAPII

16 Ćwiczenia na siłowni a insulinoterapia

POD LUPĄ

22 Wskazówki dla pacjentów ze stymulatorem serca

24 Leki przeciwalergiczne

LEKARZ ODPOWIADA

26 Stan przedcukrzycowy

ZDROWO ŻYWIENIOWO

28 Vademecum planowania diety (cz. 3). Indeksy insulinowy i glikemiczny

31 Superfoods made in Poland

34 Przepisy kulinarne

WARTO WIEDZIEĆ

36 Choroby odzwierzęce

39 Mowa i funkcje poznawcze

ZADBAJ O SIEBIE

40 Skóra prawdę ci powie…

44 Apteki

46 Roz(g)rywka

47 Prenumerata

 

DIABETYK POLECA

Obliczamy wymienniki białkowo-tłuszczowe

Białka i tłuszcze – do niedawna w ogóle nie brane pod uwagę w kalkulacji dawki insuliny – od jakichś dziesięciu lat są uwzględniane głównie u osób stosujących pompy insulinowe. Niektórym ich obliczanie spędza sen z powiek (ile jeszcze można wyliczać?!), a dla innych to jedna z najskuteczniejszych strategii poprawy wyników samokontroli i odkrycie na miarę glukometru. Dawkę insuliny na wymienniki białkowe-tłuszczowe wylicza się dokładnie na tej samej zasadzie co przy obliczaniu dawki insuliny na WW. Mamy określony wskaźnik insulina–wymiennik, przez który mnożymy liczbę WBT. U dzieci stosuje się zazwyczaj dokładnie ten sam przelicznik co na wymienniki węglowodanowe (jeśli wskaźnik insulina–wymiennik wynosi 1,2 j insuliny, to oznacza, że dokładnie tyle samo insuliny potrzeba na każdy jeden WBT). U dorosłych część lekarzy zaleca podawanie połowy przelicznika (czyli jeśli mam przelicznik 1,2 na WW, to na WBT 0,6), ale wielu uważa, że lepiej pasuje im metoda zalecana dzieciom.

 

ABC INSULINOTERAPII

Ćwiczenia na siłowni a insulinoterapia

Wcześniej uważano, że diabetyk nie powinien ćwiczyć na siłowni, gdzie dźwiga się ciężary i robi tzw. masę. Jednak – jak wszystko – także to podejście się zmieniło. Siłownia to nie tylko robienie – kolokwialnie mówiąc – karku, bicepsa i kaloryfera, ale szereg rożnych ćwiczeń z obciążeniami (lub bez), dostosowanych do stanu zdrowia i sprawności fizycznej. Na siłowni można trenować ciało, zwiększać wydolność organizmu, a nie tylko dźwigać ciężary. Ćwiczeń z obciążeniami powinny bezwzględnie unikać osoby mające różne postaci retinopatii. Także pacjenci z problemami kardiologicznymi muszą zasięgnąć porady lekarza, jakie ćwiczenia na siłowni mogą wykonywać (i czy w ogóle). Kluczem do sukcesu jest tu przede wszystkim rozsądek i profesjonalne zalecenia (lekarz, trener, rehabilitant).

 

POD LUPĄ

Leki przeciwalergiczne

Substancje chemiczne (np. składniki detergentów czy metali) oraz bardziej złożone struktury (np. pyłki roślin) dla większości ludzi są obojętne, jednak u alergików wywołują szereg reakcji angażujących układ odpornościowy, takich jak katar, łzawienie, kaszel, świąd, wysypka czy obrzęk. W ostatnich latach liczba alergików rosła niemal lawinowo. Szacuje się, że w Polsce 10% populacji cierpi na alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych. Zdecydowanie największą grupą leków przeciwhistaminowych bez recepty są leki drugiej generacji. Dominują tutaj przede wszystkim dwie substancje: cetyryzyna i loratadyna. Stosuje się je w leczeniu alergicznego nieżytu nosa i błon śluzowych, zarówno sezonowego, jak i całorocznego. Pomocne są też w alergicznym zapaleniu spojówek, gdyż wyraźnie zmniejszają łzawienie i uporczywy świąd. Znalazły również swoje zastosowanie w leczeniu ostrej i przewlekłej pokrzywki. Pomocniczo sięga się po nie przy atopowym zapaleniu skóry, sezonowej astmie oskrzelowej oraz w łagodnej astmie całorocznej.

 

ZDROWO ŻYWIENIOWO

Vademecum planowania diety (cz. 3). Indeksy insulinowy i glikemiczny

Indeks insulinowy to wskaźnik, który mówi o tym, w jaki sposób jest wydzielana insulina po spożyciu danego produktu, co ważne, ten posiłek nie musi zawierać węglowodanów. W tym przypadku reakcja ze strony insuliny jest badana po spożyciu konkretnego produktu, w ilości którego wartość energetyczna jest równa 1000 kJ (około 239 kcal). Ale na tym koniec dobrych wiadomości. Dysponujemy tylko wybiórczymi danymi, gdyż przebadano pod tym kątem jedynie 38 produktów, ale pozostaje mieć nadzieję, że niebawem poznamy wartość IS dla większej liczby produktów. Warto na ten parametr zwracać baczną uwagę, ponieważ uzyskane dane pozwalają wysnuć wnioski, że produkty często uważane za niebezpieczne z uwagi na wysoki IG niekoniecznie takie być muszą, gdyż nie powodują znacznej odpowiedzi ze strony insuliny. Jednym z takich dobrych przykładów może być mleko, które według skali indeksu glikemicznego ma wartość 41, co może sugerować, że jest względnie bezpiecznym produktem, jednak indeks insulinowy jest znacznie wyższy i wynosi 148, a to w praktyce oznacza, że po spożyciu porcji mleka poziom insuliny gwałtownie się podnosi.

 

ZADBAJ O SIEBIE

Skóra prawdę ci powie…

Już w starożytności zwracano uwagę na stan skóry nie tylko w kategoriach estetycznych, ale ze względu na związek jej kondycji i wyglądu z problemami zdrowotnymi. Skóra bowiem pokazuje nasz styl życia i może odzwierciedlać różne schorzenia obecne wewnątrz organizmu. W przypadku diabetyków ma to znaczenie szczególne – skóra między innymi daje znać, czy cukrzyca jest wyrównana. Różne dolegliwości organizmu mogą manifestować swoje istnienie na skórze zmianami jej zabarwienia, struktury, wypryskami itp. W przypadku cukrzycy bardzo częstym objawem skórnym świadczącym o jej niewyrównaniu jest świąd. Charakterystyczne zmiany to także zniekształcenie i przebarwienie płytek paznokciowych, rumieniec cukrzycowy (nieostro odgraniczone rumienie na powierzchni dłoni, stóp i twarzy), który dotyka zwłaszcza młode osoby. Typowe w przebiegu niewyrównanej cukrzycy zmiany to również stwardnienia skóry, skłonność do wyprysków i pomarańczowo zabarwione dłonie i stopy oraz tzw. kępki żółte na powiekach. Sporo z wymienionych problemów dermatologicznych może wyprzedzać właściwe rozpoznanie cukrzycy, wszystkie natomiast świadczą o jej niewyrównaniu. Dlatego tak ważna jest obserwacja stanu skóry.

 

Więcej na www.diabetyk.pl i www.facebook.pl/diabetyk

 

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *