Pacjenci mogą mieć głos w kształtowaniu systemu ochrony zdrowia

Ma cukrzycę i świetnie tańczy. Zobacz historię Patryka.
21 grudnia 2016
Głos PSD podczas konferencji podsumowującej rok 2016 w diabetologii
23 grudnia 2016

Pacjenci mogą mieć głos w kształtowaniu systemu ochrony zdrowia

W środę, 7 grudnia w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyło się V Jubileuszowe Centralne Spotkanie Klubów Pacjenta i Szkół Serca. Tym razem głównym punktem spotkania była specjalna debata o roli organizacji pacjentów w tworzeniu systemu opieki i leczenia kardiologicznego. Udział w niej wzięli zarówno przedstawiciele organizacji pacjenckich, jak i przedstawiciele systemu opieki zdrowotnej.

Sytuacja organizacji pacjenckich nie jest najlepsza z wielu powodów. Przede wszystkim brakuje prawnego określenia ich obecności w systemie. Do tego organizacje czują się pomijane, a podczas konsultacji społecznych ich głos często nie jest brany pod uwagę. To były właśnie główne powody zaproszenia wielu znakomitych gości do udziału w debacie. Debatę moderował Prof. Dariusz Dudek, Dyrektor warsztatów NFIC i Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii CM UJ. Wśród prelegentów znaleźli się:

 • Jerzy Sadowski, kardiochirurg, KSS im. Jana Pawła II w Krakowie
 • dr Marek Woch, Pełnomocnik Prezesa NFZ ds. Kontaktu z Organizacjami
 • Tomasz Filarski, Kierownik Działu Skarg i Wniosków MOW NFZ w Krakowie
 • Marta Mordarska, Dyrektor Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych PFRON
 • Jerzy Podhorecki, z-ca Głównego Lekarza Orzecznika ZUS w Krakowie
 • Gerard Szczygieł, przedstawiciel Stowarzyszenia Metalowych Serc
 • Anna Śliwińska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
 • Halina Ciesielka, przedstawiciel Klubów Pacjenta Fundacji CVCF
 • Mieczysław Jan Ciało-Ciałowicz, prezes Stowarzyszenia Operowanych na Serce “SONS”

Przedstawiciele organizacji pacjenckich podkreślali potrzebę wspólnego dialogu z decydentami. Okazuje się, że nie wszystkie organizacje zdają sobie sprawy z możliwości realnego wpływu na kształtowanie systemu.

 • Polskie Stowarzyszenie Diabetyków jest najstarszą organizacją pacjentów w Polsce. Jednym z naszych podstawowych celów statutowych jest wpływ na system ochrony zdrowia. Angażujemy się w różnego rodzaju spotkania, konferencje, kongresy na poziomie lokalnym, jak i centralnym. Chodzimy do Sejmu, Senatu, Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia, wysyłamy szereg pism i prowadzimy rozmowy. Dlatego ja nie tylko przypuszczam, domyślam się czy zgaduję, ale po prostu wiem z doświadczenia, z naszej pracy, że jeżeli chcemy to możemy mieć bardzo duży wpływ na kreowanie tego systemu – mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
 • Lekarze nie są niczemu winni, że system nie działa, bo są nad nimi decydenci. Pacjenta nie obchodzi, że jest kolejka, że ktoś zawinił, że źle zorganizował służbę zdrowia. Te wszystkie mankamenty my lekarze, ale i decydenci musimy wziąć na siebie. A tutaj takie spotkanie z pacjentami uświadamia nam, że nie jest tak dobrze, jak się niektórym wydaje. Ta organizacja jest dosyć chaotyczna, a próby rewolucji, które się odbywają, co parę lat wcale nikomu nie służą. Medycynie nie jest potrzebna rewolucja tylko jest potrzebna ewolucja – tłumaczył prof. Jerzy Sadowski, kardiochirurg, KSS im. Jana Pawła II w Krakowie.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się co do jednego, że organizacje muszą być prawnie zorganizowane.

 • Podstawową sprawą jest to, żeby organizacja pacjencka była bytem prawnym. Tutaj ustawa o pożytku i wolontariacie jasno pokazuje jaka formuła prawna powinna temu towarzyszyć. Na pewno jest to instytucja, którą należy zarejestrować, a następnie stworzyć status organizacji pozarządowej pożytku publicznego, albo fundacji. I ten podmiot prawny powinien ubiegać się o środki finansowe na realizację swoich zadań z obszaru ochrony zdrowia – tłumaczy Marta Mordarska, Dyrektor Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.

Potrzebę kontaktu z pacjentami widzi Narodowy Fundusz Zdrowia, który niedawno powołał pełnomocnika NFZ ds. kontaktu z organizacjami. Pełnomocnik NFZ dr Marek Woch podkreślał również potrzebę usankcjonowania prawnego i podziału organizacji pacjenckich, których jest w Polsce 7 tys.

 • Od czerwca 2016 r. jeżdżę na rozmowy z różnymi organizacjami w całej Polsce. Te organizacje zajmują się różnymi zakresami jednostek chorobowych. Jest to bardzo złożona kwestia jeszcze bardziej złożonego systemu opieki zdrowotnej, bo składają się na niego nie tylko NFZ, nie tylko Ministerstwo Zdrowia, ale jeszcze inne instytucje – PFRON, ZUS, KRUS, na poziomie samorządów prezydent, wójt, burmistrz. Ja, jak i NFZ jesteśmy zwolennikami, że takie kontakty i takie wydarzenia, jak to dzisiejsze powinny być uskuteczniane, bo zapotrzebowanie na informacje jest ogromne. – powiedział dr Marek Woch.
 • W każdym regionalnym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia na wiosnę odbędą się nowe wybory członków rad oddziałów. To jest takie ciało opiniodawcze i ma rzeczywiście realny wpływ na wiele kwestii bezpośrednio odnoszących się do tego, co się dzieje na terenie danego województwa. I tutaj gorąco państwa namawiam i tych przedstawicieli organizacji pacjenckich do włączenia się również w tą aktywność, bowiem dotychczas bywało tak, że w tej radzie oddziału funduszu zdrowia nie było przedstawicieli pacjentów – Tomasz Filarski, Kierownik Działu Skarg i Wniosków MOW Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

To wielka przyjemność i duże wyzwanie rozmawiać nie tylko z lekarzami na sali zabiegowej, ale i pacjentami, których leczyliśmy. Słuchamy, jakie mają oczekiwania. Pacjenci coraz częściej chcą uczestniczyć w polityce zdrowotnej i wiemy, że ustawy te i rozwiązania systemowe, które przedstawiliśmy podczas dzisiejszej debaty, zachęcają pacjentów do współuczestniczenia w tworzeniu systemu ochrony zdrowia – podsumował debatę prof. Dudek.

img_4100img_4122

img_4161img_4213

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *