Ochrona leków przed wywozem – nie tak szybko

Cukrzyca typu 2: dostęp do nowoczesnych terapii jest ograniczony
7 stycznia 2015
Dieta nie taka straszna
14 stycznia 2015

Ochrona leków przed wywozem – nie tak szybko

Dopiero za pół roku ograniczymy wywóz leków. Nowelizacja prawa farmaceutycznego, która wprowadzić ma nowe regulacje na rynku wejdzie w życie w najlepszym razie w maju.

Posłowie PO, którzy złożyli projekt (druk sejmowy nr 2997) przekonywali do niedawna, że jest on absolutnie priorytetowy. Jak jednak przyznaje wypowiadjąc się dla Dziennika Gazety Prawnej poseł Janina Okrągły, na nowe przepisy będziemy musieli poczekać, bo projekt nie został jeszcze przesłany Komisji Europejskiej do notyfikacji.

Nowelizacja ma zablokować możliwość wywozu leków za granicę w sytuacji, gdy brakuje ich w Polsce. Jako że wiele medykamentów jest u nas tańszych niż na Zachodzie, niektóre apteki i hurtownie nielegalnie je sprzedają, co ogranicza dostęp do nich polskim pacjentom. Państwo ma temu przeciwdziałać poprzez stworzenie listy leków deficytowych.

Projekt zmian budzi jednak kontrowersje – przypomina DGPJak twierdzi dr Tomasz Dzitko, prezes Stowarzyszenia Importerów Równoległych Produktów Leczniczych, polski parlament nie wypełnił obowiązków wynikających z unijnej dyrektywy 98/34/EC. Chodzi o to, że posłowie chcą nałożyć na przedsiębiorców zaangażowanych w eksport leków dodatkowe obowiązki. A to wymaga poinformowania o tym zamiarze Komisji Europejskiej oraz pozostałych państw UE.

Z tego powodu konieczne jest zawieszenie prac legislacyjnych do czasu zakończenia oceny projektu w zakresie proporcjonalności proponowanych w nim rozwiązań na szczeblu unijnym.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia 08.01.2015

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *