Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Złotoryi

Bezdech senny częsty u diabetyków
30 listopada 2016
List z Biura Rzecznika Praw Pacjenta
5 grudnia 2016

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Złotoryi

Obchody 30-lecia koła diabetyków w Złotoryi oraz Światowy Dzień Walki z Cukrzycą rozpoczęły się w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji już o godz. 13:00, gdzie na holu miały miejsce bezpłatne badania glukozy we krwi oraz odbyła się wystawa firm medycznych, podczas której uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z nowościami na rynku oraz otrzymać bezpłatnie materiały informacyjne i upominki. Natomiast na sali kinowej w tym czasie odbywał się występ Teatru Złoty Motyl, który istnieje przy Kole Diabetyków w Złotoryi i był zorganizowany dla uczniów Zespołu Szkół Miejskich w Złotoryi.

O godzinie 15:00 nastąpiło uroczyste otwarcie  Obchodów 30 lecia koła oraz Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, podczas którego na wstępie prezes Monika Kaczmarek serdecznie i ciepło przywitała członków i rodziny koła diabetyków z terenu powiatu złotoryjskiego, a także wszystkich przybyłych gości w osobach m.in. burmistrza Złotoryi Roberta Pawłowskiego, starosty złotoryjskiego Ryszarda Raszkiewicza, wójt Marii Leśnej, burmistrza Świerzawy Józefa Kołcza, wójta Gminy Zagrodno Tadeusza Szklarza, prezes zarządu głównego PSD w Warszawie Annę Śliwińską, przedstawicieli samorządów, środowiska medyczne oraz przedstawicieli służby zdrowia, oświaty, oraz zarządy zaprzyjaźnionych kół i stowarzyszeń. Frekwencja w osób w obchodach była duża, ponieważ przybyło około 180 osób.

Obchody odbywały się pod Honorowym patronatem Burmistrza Miasta w Złotoryi Roberta Pawłowskiego.

Po przywitaniu wszystkich przez P. Monikę Kaczmarek postanowiono, aby tradycji stało się zadość i na wstępie ogłoszono wyniki III Edycji konkursu plastycznego „ŻYJĘ I ODŻYWIAM SIĘ ZDROWO”.  Wpłynęło 29 prac oraz 2 prace grupowe, nagrody otrzymali w poszczególnych kategoriach:

2x SPECJALNA NAGRODA

Klasa 3A – SP.1 wych. –   Joanna Kondraczuk – Nagroda czek na 150,00 zł

Klasa  01 –  SP.1 – wych. Teresa Witczak – Pazera –  Nagroda czek na 150,00 zł

Kat. Gimnazjum

1 miejsce –  Oliwia Maciejewska – ZSM Z-ja kl.1a

2 x ex aequo. – Julia Przydatek – Gim. w Rokitnicy,  Angelika Łojko – ZSM Z-ja, kl. 1a

Kat. Szkoła Podstawowa

1 miejsce 3 x ex aequo. – Julia Jurewicz – SP1, kl.3, Gabriel Ćwiek – SP1, kl.3, Jagoda Przydatek – SP1, kl.3

Wyróżnienia 6 x SP1– Anna Czyż,  Zofia Kościuk, Julia Hołówka, Julia Kuriata, Maciej Trynda,  Hubert Tymczyk.

Następnie wszystkich uczestników serdecznie przywitała prezes ZG PSD Anna Śliwińska, podziękowała za zaproszenie i pogratulowała wspaniałego jubileuszu 30 – lecia.  Wspomniała także, że jest częstym gościem w Naszym mieście i darzy koło i miasto dużą sympatią. Poinformowała zebranych, że 5 listopada w Złotoryi został utworzony nowy Oddział Rejonowy PSD w Złotoryi, potwierdziła, że koła działające na tym obszarze są na tyle silne i prężne, że mogły stać się rejonem PSD. Poinformowała także, że 5 listopada na Ogólnopolskich Obchodach Światowych Dni Walki z Cukrzycą, które odbyły się w Radomiu, został przyznany tytuł Kryształowego Kolibra w kategorii „Pielęgniarka Roku”, który to otrzymała Pani Janina Kałuża złotoryjska pielęgniarka, a Brązowy Krzyż za Zasługi dla Ochrony Zdrowia otrzymała Pani Monika Kaczmarek. Nie mogło także zabraknąć przemówień i podziękowań ze strony gości zaproszonych.

Tradycją podczas obchodów jest wręczanie nagród, wyróżnień dla osób, instytucji, firm najbardziej zaangażowanych w pracę na rzecz diabetyków.

Złoty Medal za Zwycięstwo nad Cukrzycą, która choruje ponad 40 lat, otrzymała go osoba wyjątkowa Pan Ryszard Kropiewski.

Srebrną odznakę za zasługi otrzymali: Robert Pawłowski, Zbigniew Mosoń, Piotr Rewig, Ewa Sambor Wypych, Janina Wiktor, Maria Gawlik, Teresa Borek, Wiesław Wójcik, Janina Kroczak, Maria Wolska, Helena Oleśniewicz, Józef Zazula, Henryk Sanderek.

Upominkowe patery dla osób z dziedziny medycyny otrzymali: Maria Dziura, Małgorzata Gacka, Barbara Soróbka, Jolanta Błażewicz Zawodniak, Urszula Maciejak, Marta Leśnik. Firmy:  Ascensia,  Bioton,  Hexanova,  Polfa Tarchomin, Apteka Centrum Zdrowia.

Medale Okolicznościowe 30 lecia otrzymali: Zbigniew Gruszczyński, Zbigniew Skowron, Janusz Prus,Tadeusz Szklarz – Wójt gminy Zagrodno, Piotr Janczyszyn, Michał Rajczakowski, Bogumiła Bachór, Barbara Ćmikiewicz, Redakcja Gazety Złotoryjskiej, Anna Malik, Kamil Młodzianka.

Okolicznościowe bombki, otrzymały osoby, instytucje, firmy, które na co dzień współpracują aktywnie na rzecz diabetyków: Maria Filipowicz, Irena Mazurek, Janina Kałuża, Anna Poniatowska, Anna Szura, Mieczysława Siuta, Artur Kocoń, Ryszard Raszkiewicz – Starosta Powiatu Złotoryjskiego, Zbigniew Soja, Ewa Siwik, Paweł Okręglicki, Tomasz Hamara,  Wiesław Świerczyński, Paweł Macuga, Halina Zychowicz Michoń, Anna Sobesto,  Stanisław Depta, Fundacja Teatru Ocelot, Wydział Spraw Społecznych Anna Ardelli, Urszula Tomalak – Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Złotoryi, Danuta Charytoniuk – Referat Lokalne Centrum Społeczeństwa Informacyjnego w Złotoryi, Bożena Gmerek – Klub Seniora, Aleksander Borys – TMZZ, Jan Kramek, Izabela Drozdowska, Marta Mazurkiewicz,  Malwina Durachta, Andrzej Sajewicz.

Nie mogło zabraknąć także wyróżnień odznaki dla najbardziej aktywnych diabetyków: Anny Zięby, Waldemara Chabiora, Stefana Jackowskiego, Krystyny Jędrasiak, Magdaleny Pieciukonis, Joanny Tietianiec, Jadwigi Wolskiej oraz Ireny Kocimskiej.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład Pana Waldemara Monczakowskiego z firmy Ascensia na temat nowinek technologicznych dla diabetyków. Po wykładzie nastąpił występ akrobatyczny Teatru Fundacji Ocelot. Na koniec uroczystości odbyło się losowanie nagród dla osób, które wzięły udział w bezpłatnym pomiarze cukru we krwi, rozdano około 100 upominków.

Całość uroczystości przebiegła w miłej, wesołej i serdecznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i okazane wsparcie.

                                                                                                                                                                                 Zarząd Oddziału Rejonowego PSD w Złotoryi

 

 

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *