Badania nad nową terapią u chorych na cukrzycę
20 grudnia 2016
Ma cukrzycę i świetnie tańczy. Zobacz historię Patryka.
21 grudnia 2016

O cukrzycy w Sejmie

15 grudnia w siedzibie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej odbyło się pierwsze merytoryczne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Diabetyków.

Przewodniczyły mu: posłanki Lidia Gądek oraz Krystyna Wróblewska. W posiedzeniu brali również udział lekarze specjaliści oraz przedstawiciele pozarządowych organizacji zajmujących się problemem cukrzycy.

Środowisko lekarskie reprezentowali m.in. prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz i prof. Edward Franek. Pacjentów – Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę oraz Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzież z Cukrzycą.

Celem spotkania było ustalenie newralgicznych obszarów związanych z profilaktyką i leczeniem cukrzycy, które w pierwszej kolejności wymagają poprawy. W założeniu, na dalszych etapach swojej działalności Zespół będzie pracował w mniejszych podgrupach, skupionych na wypracowywaniu rozwiązań konkretnych problemów. Przypomniano ustalenia Raportu Cukrzyca 2025, z którego wynika, iż w ciągu najbliższych 10 lat cukrzyca będzie jednym z największych problemów zdrowotnych. Cukrzycę traktować można jako zagrożenie gospodarki kraju, jeśli teraz nie podejmie się odpowiednich starań profilaktycznych. Osoby źle leczone zwiększą koszty leczenia oraz pojawiać się będzie coraz częstsza absencja w pracy. Jeśli chodzi o koszty przeznaczone na profilaktykę cukrzycy, Polska jest na niechlubnym ostatnim miejscu w rankingu.

W raporcie wyróżniono potrzebę działań w trzech obszarach: profilaktyki, poprawy wyników leczenia oraz wsparcia osób chorych. Podobne postulaty pojawiły się podczas rozmów w Sejmie. Przede wszystkim ustalono, że należy niezależnie pracować nad problemami osób z cukrzycą typu 1 oraz cukrzycą typu 2, ponieważ są to różne grupy pacjentów, mające różne problemy i różne potrzeby. Jako trzeci obszar działania wskazywano na konieczność profilaktyki cukrzycy typu 2 w społeczeństwie, począwszy od uczniów szkół podstawowych.

Posiedzenie zespołu można uznać za bardzo merytoryczne oraz dające nadzieję na realne zmiany sytuacji polskich diabetyków. Tego dnia w Sejmie wszyscy posłowie mieli okazję zbadać swój poziom cukru we krwi. W ten symboliczny sposób zintegrowali się ze środowiskiem osób chorujących na cukrzycę.

md3_9180  md3_9523

md3_9144  md3_9159

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *