Nowy oddział dla pacjentów geriatrycznych i chorych na cukrzycę

Dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
14 listopada 2014
Już dziś w dzienniku Metro ukaże się kolejna edycja publikacji “Życie z cukrzycą”
14 listopada 2014

Nowy oddział dla pacjentów geriatrycznych i chorych na cukrzycę

W łódzkim III Szpitalu Miejskim im. K. Jonschera w Łodzi uruchomiono w czwartek (13 listopada) zmodernizowany oddział geriatrii wyspecjalizowany w leczeniu seniorów i diabetyków.

Koszt całej inwestycji wyniósł 2 mln zł, pieniądze pochodziły z budżetu miasta.

Są w nim hospitalizowani pacjenci wymagający interdyscyplinarnej terapii, cierpiący jednocześnie na kilka przewlekłych chorób. Gruntowny remont objął na razie część oddziału, do odnowienia pozostało jeszcze jedno skrzydło. Prace rozpoczęły się 1 sierpnia, zakończyły 20 października. Oddział funkcjonuje już od 2 tygodni

Specyfika województwa
Jak podkreśliła p.o. dyrektora szpitala Iwona Bednarek, oddziały geriatryczne są w Łodzi potrzebne, ponieważ populacja miasta się starzeje. Dyrektor przytoczyła prognozy GUS, z których wynika, że w r. 2035 odsetek osób po 65. roku życia wzrośnie w Polsce z 14 do 32 proc.

– Już teraz należy zadbać o rozwój usług medycznych uwzględniających specyficzne potrzeby seniorów. U osób starszych nawet zwykła infekcja może spowodować niewydolność nerek, krążenia, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Po kilku dniach leżenia pacjent jest unieruchomiony i wymaga pomocy rehabilitanta – dodała.

Jak wynika z analiz GUS (2013 r.) odsetek seniorów w woj. łódzkim wynosi obecnie 16 proc. i należy do najwyższych w kraju. Łódź należy do miast, w których – według demografów – w ciągu najbliższych pięciu lat znacząco przybędzie mieszkańców w starszym wieku. Jednocześnie GUS wykazuje, że łodzianie po 65. roku życia mają przed sobą najkrótszy (w porównaniu z mieszkańcami innych regionów) okres życia – mężczyźni średnio 14,7 lat, a kobiety 19,2 lat.

Wielu pacjentów po 90 r.ż.
Nowy, 19-łóżkowy oddział chorób wewnętrznych, geriatrii i diabetologii jest przystosowany do specyficznych potrzeb osób w podeszłym wieku. Został wyposażony m.in. w łóżka z antyodleżynowymi materacami, których zakup sfinansowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Ordynator oddziału dr Anna Rżanek zaznaczyła, że w dwóch oddziałach wewnętrznych i geriatrii szpitala Jonschera przy ul. Przyrodniczej (dawniej szpital im. Jordana) odsetek hospitalizowanych seniorów wynosi aż 70 proc.

– Pacjenci, którzy do nas trafiają mają wiele chorób jednocześnie i cierpią na niepełnosprawność spowodowaną procesami starzenia. Kiedyś na oddziałach internistycznych rzadkością był pacjent 80-letyni. Obecnie mamy bardzo wielu pacjentów po 90. roku życia – podkreśliła.

Zdaniem dr Rżanek, osoby w podeszłym wieku, którymi się zajmuje, mają ogromny apetyt na życie i – jeśli będą prawidłowo leczeni i zaopatrzeni medycznie – będą stanowić szczęśliwą grupę społeczną.

Dr Rżanek, która jest także pracownikiem Akademii Muzycznej w Łodzi, co piątek prowadzi w szpitalu zajęcia muzykoterapii wspólnie ze studentami tej uczelni. – Śpiewamy, gramy muzykę poważną i tańczymy razem z pacjentami. Następnego dnia po takich zajęciach wszyscy seniorzy mają prawidłowe ciśnienie krwi, są zadowoleni i szybciej zdrowieją – dodała.

Jak zaznaczyła dyrektor szpitala, władze miasta planują utworzenie przy ul. Przyrodniczej ośrodka wyspecjalizowanego w opiece nad seniorami.

Żródło: Autor: PAP, Dziennik Łódzki/Rynek Seniora 13 listopada 2014

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *