Ponad 2 mln Polaków wykazuje stan przekcukrzycowy! – alarmują eksperci
27 października 2016
Konferencja w Ostrowcu Świętokrzyskim
4 listopada 2016

Nowy numer „Diabetyka”

Pojawił się listopadowy numer miesięcznika Diabetyk

diab 11.indd

W numerze 11/2016

 

POCZYTALNIA

2 Przygody Psinki Inki (51)

 Udar mózgu czy problemy z błędnikiem?

3 Buraki dobre dla diabetyków

4 Hipotonia ortostatyczna u diabetyków

 Zaburzenia wydzielania melatoniny a ryzyko cukrzycy

 Leczenie nadciśnienia tętniczego u starszych osób

5 Niedobór snu a ryzyko zachorowania na cukrzycę

DIABETYK POLECA

6 Domowe laboratorium

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

10 Ciąża i cukrzyca: radość podszyta obawami

14 Czy cukrzycę typu 2 można wyleczyć?

POD LUPĄ

17 Energia w kapsułce

20 Niealkoholowe stłuszczenie wątroby

24 Choroby naczyniowe mózgu

ABC INSULINOTERAPII

26 Odpowiedni wstrzykiwacz, większy komfort terapii

LEKARZ ODPOWIADA

28 Wahania poziomu kreatyniny przy cukrzycy

ZDROWO ŻYWIENIOWO

30 Dieta przy obniżonym nastroju

33 Przepisy kulinarne

WARTO WIEDZIEĆ

36 Dna moczanowa

39 Rozważania o krwi pępowinowej

ZADBAJ O SIEBIE

42 Kolory a zdrowie

 

45 Prenumerata

46 Apteki

48 Roz(g)rywka

DIABETYK POLECA

Domowe laboratorium

 

Przypominamy, że testy paskowe do glukometrów nie są uniwersalne. Pomiaru wartości glikemii dokonujemy za pomocą pasków właściwych dla określonego glukometru. Należy pamiętać, żeby po wyjęciu paska testowego z fiolki zaraz ją zamknąć, ponieważ paski testowe są bardzo wrażliwe na wpływ środowiska zewnętrznego. Szczególnie niekorzystnie oddziałują na nie zawarta w powietrzu para wodna oraz tlen. Niektórzy producenci umieszczają we wnętrzu fiolki substancję pochłaniającą wilgoć, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie pasków. Ponadto, wszystkie paski testowe są wrażliwe na temperaturę, dlatego w czasie przechowywania i użytkowania nie należy ich narażać na skrajne temperatury. Temperatura przechowywania pasków jest określona na opakowaniu i należy dbać o to, aby nie zostawiać pasków w miejscach, w których przekracza ona zakres dopuszczalny, takich jak: lodówka, nasłoneczniony parapet czy zamknięty samochód.

Pasków testowych można używać tylko zgodnie z terminem ważności i przez określony czas od pierwszego otwarcia opakowania. Z reguły wynosi on trzy miesiące. Korzystanie z nich po terminie ważności lub przez okres dłuższy niż trzy miesiące po pierwszym otwarciu może spowodować, że uzyskane wyniki będą się różniły od stanu faktycznego.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Ciąża i cukrzyca: radość podszyta obawami

Uważam, że każda dziewczyna – nawet jeśli jeszcze nie planuje dziecka – powinna myśleć o cukrzycowej kontroli. Dla dobra dziecka, ale przede wszystkim dla siebie. Prawidłowa hemoglobina (odzwierciedlająca stabilną i dobrą samokontrolę) w momencie zajścia w ciążę to ogromnie ważna kwestia – jeśli wartości hemoglobiny rosną do 8–9%, 10% i więcej procent, zdecydowanie rozsądniej byłoby je najpierw obniżyć co najmniej do 7% i utrzymywać przynajmniej przez 3–6 miesięcy, zanim do praktycznych starań faktycznie dojdzie. Co ważne, obniżanie hemoglobiny nie może być nagłe – najlepiej, by działo się to stopniowo. Dlaczego tak jest? Nagła zmiana może negatywnie wpłynąć na zdrowie i spowodować pojawienie się powikłań, takich jak retinopatia czy nefropatia.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Czy cukrzycę typu 2 można wyleczyć?

Na wstępnym etapie zaburzeń często udaje się zatrzymać ich dalszy rozwój i doprowadzić do normalizacji metabolizmu węglowodanów i lipidów. Czasami można nawet zakończyć farmakoterapię i uznać, że doszło do wyleczenia cukrzycy. Zawsze jednak należy pamiętać o predyspozycjach genetycznych i konieczności bardzo starannej profilaktyki polegającej na rygorystycznym utrzymywaniu należnej masy ciała i obwodu talii. Przyjmuje się, że u kobiet nie może on przekraczać 80 cm, a u mężczyzn 94 cm. Na postawione w tytule pytanie odpowiedź jest twierdząca pod warunkiem wczesnego rozpoznania i bardzo intensywnego leczenia, a przede wszystkim zdecydowanej redukcji otyłości.

POD LUPĄ

Energia w kapsułce

Jesienna chandra jest częstą przyczyną wizyt w aptekach. Czy dostępne w nich suplementy diety i leki mające dodawać energii rzeczywiście działają? Osoby z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami serca, nerek, wątroby, tarczycy i zakrzepowo-zatorowymi powinny przed rozpoczęciem kuracji preparatami roślinnymi, zwłaszcza zawierającymi żeń-szeń oraz kofeinę, skontaktować się z lekarzem. Pacjenci zażywający leki o działaniu przeciwagregacyjnym (np. Acard, Polocard, Aspirina Protect) lub przeciwzakrzepowym (np. Warfaryna) nie mogą jednocześnie stosować preparatów, które w swoim składzie zawierają żeń-szeń lub miłorząb japoński – zwiększa to bowiem ryzyko krwawień wewnętrznych. Jeśli po 6 miesiącach stosowania odpowiedniej diety, zdrowego stylu życia, ograniczania stresu i zażywania wspomnianych preparatów, uczucie zmęczenia, senności i dekoncentracji utrzymuje się – warto zgłosić się do lekarza.

ZADBAJ O SIEBIE

Kolory a zdrowie

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży wpływ mają na nas kolory. Istotne jest nie tylko, w jakiego koloru pomieszczeniu przebywamy, ale też w jakiej pościeli śpimy i jakiego koloru bieliznę nosimy. Zdarza się, że gwałtowna skłonność do danej barwy jest sygnałem rozpoczynających się w organizmie zaburzeń. Często organizm sam podpowiada nam, jakiego koloru potrzebuje albo jakie barwy są dla nas niekorzystne. Jeśli np. ktoś wcześniej nie lubił zieleni, a teraz nagle czuje się w niej świetnie, to sygnał, że w ten właśnie sposób trzeba uregulować pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Początkowo zieleń działa korzystnie, jednak w miarę pogłębiania się nierównowagi może wywołać pogorszenie, zaostrzyć rozwój choroby. Tak więc ten sam kolor raz może pomoc, innym razem zaszkodzić. Dlatego tak ważne jest, aby nie używać kolorów bez zastanowienia. W sygnalizowane nam przez organizm potrzeby warto więc się wsłuchiwać. Nie powie nam tego wprost, ale za pośrednictwem odczuć, niespodziewanych chęci zrobienia czegoś. Kiedy np. jest niespokojny czy zmęczony pod wpływem stresu, możemy odczuć intuicyjnie potrzebę kontaktu z naturą, z zielenią i błękitem (spaceru po lesie czy w parku itp.).

Zapraszamy na www.diabetyk.pl i www.facebook.pl/diabetyk

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *