Bezdech senny częsty u diabetyków
30 listopada 2016
Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Złotoryi
1 grudnia 2016

Nowy numer „Diabetyka”

Drodzy Czytelnicy,

Życzymy Wam pięknych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, zaś w Nowym Roku mnóstwo pomyślności i zdrowia. Niech 2017 będzie lepszy od roku mijającego, pełen sukcesów we wszystkich ważnych dla Was sferach życia.

Redakcja „Diabetyka”

diab 12.indd

 

 

SAMI O SOBIE

2 Kocham gotować

POCZYTALNIA

4 Przygody Psinki Inki (52)

Dieta śródziemnomorska korzystna przy cukrzycy

Co pić do posiłków?

6 Owoce morwy pomocne przy odchudzaniu?

Zmienność ciśnienia krwi a ryzyko otępienia

Nowoczesne stenty u diabetyków

PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA

7 Światowy Dzień Cukrzycy w Radomiu

8 Cukrzyca: skierujmy na nią oczy i serce

DIABETYK POLECA

12 Kieszonkowe laboratorium

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

16 Zagrożenia w odchudzaniu przy cukrzycy typu 2

18 Obraz cukrzycy w słowach

POD LUPĄ

22 Plusy i minusy telemedycyny

ABC INSULINOTERAPII

24 Lęk przed hipoglikemią

LEKARZ ODPOWIADA

26 Arytmia i migotanie przedsionków

ZDROWO ŻYWIENIOWO

28 Smacznie, zdrowo, bożonarodzeniowo

32 Awokado od kuchni

36 Przepisy kulinarne

WARTO WIEDZIEĆ

39 Rola rodziny w leczeniu cukrzycy typu 1

42 Współczesna rehabilitacja

45 Prenumerata

46 Apteki

48 Roz(g)rywka

 

SAMI O SOBIE

Kocham gotować

Wywiad z Damianem Kordasem, zwycięzcą IV polskiej edycji programu MasterChef – młodym kucharzem, który z ogromną pasją i pełnym zaangażowaniem komponuje różne potrawy i przepisy – o tym, jak z cukrzycą spełnia się marzenia.

Sporo diabetyków ukrywa swoją chorobę. Ty nie miałeś z tym problemu. Przyznałeś się do cukrzycy na wizji.

Nigdy się tego nie wstydziłem, ponieważ uważam, że nie ma czego. Coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę – w Polsce to ponad 2 miliony osób. Publiczne mówienie o chorobie to duże ułatwienie i ulga dla ludzi, którzy sami na co dzień się z nią zmagają. Udowadniam im, że z cukrzycą można wszystko. Kolejnym powodem, dla którego trzeba mówić o cukrzycy, to powiększanie wiedzy ludzi na temat tej choroby, tak aby każdy był w stanie pomoc osobie z cukrzycą, gdy coś się zacznie dziać.

 

DIABETYK POLECA

Kieszonkowe laboratorium

Aby zapewnić pacjentom większe bezpieczeństwo, w 2013 roku Unia Europejska zmieniła standard z 2003 r., wprowadzając ISO 15197:2013. Zaczął on obowiązywać od maja 2016 roku, a glukometry, które nie spełniają nowych wymogów, powinny zostać wycofane. Nowy standard rożni się od poprzedniego założonym poziomem glukozy we krwi i akceptowalnym błędem obciążonym z wartości referencyjnej dla założonych wysokich wartości glikemii. Tym samym można założyć, że glukometry spełniające stary standard ISO 15197:2003 uznaje się za mniej dokładne niż te z ISO 15197:2013. Jako że obowiązek produkcji glukometrów z nowym standardem wszedł w życie dopiero niedawno, prawdopodobnie większość polskich diabetyków nadal posługuje się glukometrami spełniającymi dawne normy – co łatwo sprawdzić, odczytując z urządzenia numer ISO. W tej sytuacji warto pomyśleć o ich wymianie, szczególnie że powinna ona odbywać się w aptekach bezpłatnie.

 

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Obraz cukrzycy w słowach

Duże znaczenie dla postrzegania tematyki związanej z cukrzycą ma określanie osób z tą chorobą jako „cukrzyków”, „diabetyków” lub „chorych na cukrzycę”. Oczywiście użycie tych określeń zależy od kontekstu: tytuł czasopisma, „Diabetyk” określa osoby, do których pismo ma być kierowane i jest to zrozumiałe (nazwa „Osoba z cukrzycą” dla czasopisma brzmiałaby komicznie). Zdarza się, że same osoby z cukrzycą z chęcią używają tego określenia, szczególnie gdy chcą określić swoją przynależność grupową. Jeśli jednak takim słowem określają nas inni, brzmi to wykluczająco. O osobach zdrowych nie mówi się „zdrowy Tomek”, tylko „Tomek”, a o osobach z cukrzycą mówimy „Julek, ten cukrzyk”. To prowadzi do kategoryzacji, umieszcza w obszarze naznaczonych cukrzycą, chorych. A przecież przede wszystkim jesteśmy ludźmi – pracownikami, uczniami, rodzicami, dziećmi – i jesteśmy nimi mimo choroby. Cukrzyca to tylko dodatek, a nie coś, co ma być naszą cechą rozpoznawczą.

 

ZDROWO ŻYWIENIOWO

Smacznie, zdrowo, bożonarodzeniowo

W wielu przypadkach zestaw ulubionych świątecznych potraw mamy bardzo podobny, wręcz schematyczny, zatem wystarczy jedynie, kontrolując ilość poszczególnych potraw na talerzu, skrupulatnie notować wartości ze wskazań glukometru i archiwizować je. Oczywiście to wymaga pewnej dyscypliny i konsekwencji w działaniu, ale dzięki temu nasze kolejne święta nie będą już składały się z licznych niewiadomych dotyczących glikemii i od razu przy stole zrobi się przyjemniej i mniej nerwowo. Niemal już słyszę argumenty: „A kto ma w czasie świąt do tego głowę? Rozumiem, że w ferworze przygotowań, a potem świątecznej celebry może się dużo dziać, ale z zawodowego obowiązku przypominam, że cukrzyca jest z nami cały czas. Dobrze byłoby, gdybyśmy zawsze starali się dbać o prawidłowe glikemie. To nie musi oznaczać ascezy, a wręcz przeciwnie, okres świąteczny nie jest czasem na stosowanie radykalnych rozwiązań, także w kwestii diety. Natomiast bardzo istotna kwestia to znajomość składu potraw potrzebna do oszacowania wpływu posiłku na glikemię. Ponadto, znając stężenie glukozy we krwi, możemy na bieżąco kontrolować sytuację i wdrażać plan naprawczy, choćby wybierając się na spacer w celu obniżenia glikemii.

 

WARTO WIEDZIEĆ

Rola rodziny w leczeniu cukrzycy typu 1

W momencie diagnozy całe dotychczasowe życie ulega zmianie. W rodzinie dochodzi do prawdziwej  rewolucji, na którą większość nie jest gotowa. Dlatego już od samego początku należy poszukać wsparcia i zorganizować odpowiednią pomoc. Warto odwiedzić psychologa, edukatora diabetologicznego, zapytać o możliwość uczestniczenia w warsztatach dla diabetyków. Konsultacja ze specjalistami jest szczególnie ważna w początkowym okresie od zachorowania. To właśnie większość rodzin w tym czasie przeżywa pewnego rodzaju żałobę. Zanim dojdzie do świadomej akceptacji cukrzycy, diabetyk i jego najbliżsi prawdopodobnie będą przeżywać smutek, lęk o przyszłość, żal, złość, odrzucenie choroby. Istotną wskazówką dla rodzin diabetyków jest to, by nigdy nie zostawiali chorego samemu sobie. Razem łatwiej przeżyć ten trudny czas.

 

Zobacz też na www.facebook.pl/diabetyk i www.diabetyk.pl

« Strona główna

1 Komentarz

  1. Joann1988 napisał(a):

    Muszę sie wam pochwalic w końcu schudlam – 7 kilogramow.
    Przeszukałam chyba cały polski internet zeby znalezc
    coś na odchudzanie i znalazlam. Wygoglujcie sobie:
    xxally radzi jak szybko schudnąć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *