Dzięki staraniom Koła PSD szpital w Jarocinie uruchomił punkt konsultacyjny dla pacjentów z cukrzycą
30 sierpnia 2017
Insulina Lantus nadal refundowana dla pacjentów z cukrzycą typu 2
1 września 2017

Nowy numer DIABETYKA 09/2017

Numer 9/2017

 

FELIETON

4 Widzę!

POCZYTALNIA

6 Przygody Psinki Inki (60)

Kontrola cukrzycy po założeniu stentu

Metformina pomoże w leczeniu autyzmu?

8 Ochronny żel do mycia

Wykrywanie powikłań kardiologicznych

Słodkie napoje zwiększają ryzyko cukrzycy

Nowy test wykrywający cukrzycę ciężarnych

9 Problemy poznawcze u seniorów

Stan kości a cukrzyca

DIABETYK POLECA

10 Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 5). Inne leki przeciwcukrzycowe

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

14 Jak szkolić z cukrzycy kadrę pedagogiczną?

18 Cukrzyca a lekcje wuefu

POD LUPĄ

20 Choroba refluksowa przełyku (cz. 1)

22 Co na menopauzę?

25 Ważne dla życia elektrolity (cz. 2)

ABC INSULINOTERAPII

28 Najczęstsze błędy pacjentów z cukrzycą typu 2 (cz. 4). Hipoglikemia

ZDROWO ŻYWIENIOWO

30 Dieta wzmacniająca układ nerwowy

33 Konjak – makaron idealny

36 Przepisy kulinarne

WARTO WIEDZIEĆ

38 Diabetyk i świat (cz. 2)

ZADBAJ O SIEBIE

40 Pielęgnacja skóry po lecie

43 Prenumerata

44 Apteki

46 Roz(g)rywka

 

DIABETYK POLECA

Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 5). Inne leki przeciwcukrzycowe

Schemat leczenia cukrzycy typu 2 zakłada stopniowanie terapii. Zaczynamy od metforminy stosowanej samodzielnie. Jeśli są przeciwwskazania lub pacjent źle toleruje metforminę, wówczas zaczynamy od innego leku. Mamy do wyboru pochodną sulfonylomocznika (są one obecnie rzadziej stosowane głównie ze względu na ryzyko hipoglikemii i przyrost masy ciała), gliptyny, inhibitor SGLT-2 lub pioglitazon. Jeśli na późniejszych etapach monoterapia nie wystarcza, to można skojarzyć dwa lub czasem trzy leki. Leki inkretynowe, zarówno bezpośrednio stymulujące receptor GLP-1, jak i hamujące rozkład tego hormonu (grupy omówione w poprzednich artykułach) są zarejestrowane do leczenia w skojarzeniu z metforminą. Z powodzeniem mogą z nią być stosowane także inhibitory SGLT-2. Od pewnego czasu są dostępne preparaty złożone zawierające wymienione skojarzenia gliptyn z metforminą lub flozyn z metforminą.

 

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY

Jak szkolić z cukrzycy kadrę pedagogiczną?

Różne są formy podawania insuliny, jednak znaczna większość dzieci, których nauczycieli szkoliłam, miało pompy insulinowe. To trochę ułatwia sprawę, bo wystarczy nauczyć się programowania prostych komend (czyli wykonywania czynności bardziej technicznej) a nie robienia zastrzyków (czynność medyczna). Znam jednak nauczycieli, którzy nauczyli się robić iniekcje i nie był to dla nich problem. Czy jest sens uczyć, jak programować bolusy złożone i wymieniać wkłucie? To zależy od ustaleń między nauczycielami i rodzicami, ale myślę, że wymaganie tego od wychowawców to trochę zbyt wiele, podobnie jak wyliczanie dawki insuliny do posiłku czy wymienników. Do tego pamiętajmy, że podejmowanie decyzji terapeutycznych nie należy do obowiązków nauczyciela.

 

POD LUPĄ

Co na menopauzę?

Soja nie jest jedynym surowcem roślinnym o statusie leku, który jest dostępny dla kobiet w okresie menopauzy. Rośliną, która posiada długą tradycję w łagodzeniu uderzeń gorąca, nadmiernego pocenia się czy zaburzeń snu związanych z menopauzą, jest również Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa). Ta północnoamerykańska roślina już przez Indian była wykorzystywana do leczenia „kobiecych dolegliwości”. Stosowana jest nie tylko w zmniejszaniu dolegliwości okresu przekwitania, ale również bolesnych krwawień miesiączkowych. Należy jednak pamiętać, że korzystne efekty stosowania preparatów zawierających wyciąg z kłączy pluskwicy są zauważalne dopiero po 2–3 tygodniach stosowania. Maksymalne działanie następuje po trzymiesięcznej terapii.

 

ZDROWO ŻYWIENIOWO

Dieta wzmacniająca układ nerwowy

Właściwe nawodnienie organizmu wydaje się odgrywać nawet większą rolę niż dostarczanie produktów stałych. Jest to ściśle związane z budową mózgu, który do zachowania swoich wszystkich życiowych funkcji w największym stopniu potrzebuje właśnie wody. Być może ktoś z Czytelników doświadczał bólu głowy, który bez zażywania medykamentów po wypiciu choćby kilku łyków wody mijał? (…)

Ważna jest nie tylko ilość płynu (wyliczona z prostego wzoru: 30 ml na każdy kilogram masy ciała), ale też dostarczanie składników mineralnych, w tym potasu, magnezu, wapnia czy sodu, które regulują ciśnienie tętnicze i gospodarkę wodną organizmu, a także zapewniają prawidłową pracę nerwów i zapobiegają (zwłaszcza magnez i potas) bolesnym skurczom mięśni wywołanym stresem.

 

ZADBAJ O SIEBIE

Pielęgnacja skóry po lecie

Opalona skóra, w większości przypadków także przesuszona, wymaga stosowania łagodnych kosmetyków o działaniu silnie nawilżającym, łagodzącym podrażnienia, kojącym. Do kąpieli najlepiej używać delikatnych żeli / pianek myjących, hipoalergicznych lub przeznaczonych specjalnie do skóry osób z cukrzycą. Takie kosmetyki usuną nieczystości i martwy naskórek, nie podrażniając skóry. Porządne jej oczyszczenie jest bardzo ważne, bo przygotowuje ją na przyjęcie stosowanych po kąpieli preparatów nawilżających, odżywczych, leczniczych, które wówczas lepiej się wchłaniają, a więc też skuteczniej działają. Częstym problemem pojawiającym się po wakacjach jest grzybica stóp oraz nadmierne rogowacenie ich naskórka – staje się gruby, przesuszony i przez to podatny na pęknięcia, które niestety bywają bolesne, a do tego stanowią wrota do zakażeń. Dlatego o skórę stóp warto zadbać ze szczególną troską. Nieocenione w tym są specjalistyczne kremy i maści do stóp przeznaczone konkretnie dla diabetyków, z zawartością mocznika. Mają działanie silnie nawilżające, przyspieszające gojenie, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i łagodzące.

Zapraszamy na www.diabetyk.pl

 

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *