Nowy analog szybkodziałający na liście refundacyjnej

Prawidłowy poziom cukru we krwi nie chroni przed cukrzycą?
23 maja 2014
Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia
26 maja 2014

Nowy analog szybkodziałający na liście refundacyjnej

Na nową listę leków refundowanych, która weszła w życie w dniu 1 maja, wprowadzono analog szybkodziałający Apidra (insulina glulizynowa) w postaci roztworu do wstrzykiwań w fiolce. Jest to jedyny objęty refundacją analog insuliny w fiolce, który może być podawany za pomocą pompy insulinowej.

Jak podaje producent, lek Apidra stosowany jest w cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci od 6. roku życia, które wymagają leczenia insuliną. Jeden ml produktu zawiera 100 jednostek insuliny glulizynowej wytwarzanej metodą rekombinacji DNA w komórkach Escherichia coli.
Insulina glulizynowa jest rekombinowanym analogiem insuliny ludzkiej, który charakteryzuje się taką samą mocą działania, jak zwykła insulina ludzka. Po podaniu podskórnym można zaobserwować szybszy początek i krótszy czas działania leku niż w przypadku insuliny ludzkiej.
Lek Apidra, jak podaje producent, należy stosować w schematach leczenia, w których stosuje się insulinę będącą połączeniem insuliny o pośrednim czasie działania i szybko działającej insuliny, insulinę długodziałającą lub analog insuliny podstawowej. Można go również stosować z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Źródło: RYNEK ZDROWIA 15.05.2014

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *