Dalszy ciąg relacji z Diabetica Expo 2015
13 października 2015
Tysiące zainteresowanych polską „szczepionką na cukrzycę”
5 listopada 2015

Nowa lista leków refundowanych

Od listopada cena długodziałającego analogu insuliny Lantus została obniżona, dzięki czemu odpłatność dla pacjenta powraca do poziomu sprzed dwóch miesięcy.

To dobra wiadomość dla pacjentów, którzy bez przeszkód mogą kontynuować terapię, nie ponosząc dodatkowych obciążeń finansowych.

Od trzech lat na liście leków refundowanych znajduje się długo działający analog insuliny Lantus refundowany w cukrzycy typu 1 oraz u części pacjentów w cukrzycy typu 2. Od 1 września 2015 r., po wejściu na listę refundacyjną biosymilaru glargine, obniżył się limit refundacyjny. W związku z tym odpłatność dla pacjenta za preparat Lantus automatycznie, istotnie wzrosła. Firma Sanofi obniżyła cenę preparatu do poziomu, który przywrócił odpłatność dla pacjenta sprzed dwóch miesięcy – 72,95 zł za opakowanie 5 wstrzykiwaczy – na obowiązującym od dnia 1 listopada br. wykazie leków refundowanych.

„Aktualna lista leków refundowanych ułatwi pacjentom z cukrzycą kontynuację terapii insuliną Lantus. Powrót do poziomu odpłatności sprzed dwóch miesięcy oznacza, że przy średnim dawkowaniu 18 IU, dzienny koszt terapii wynosi 1 zł. Za całe opakowanie 5 Solostarów, które przy wspomnianym dawkowaniu wystarcza na 3 miesiące, pacjent zapłaci 73 zł. Dbamy o pacjentów, dlatego też zdecydowaliśmy się obniżyć cenę leku Lantus do poziomu, który pozwala przywrócić odpłatność dla pacjentów do tej sprzed dwóch miesięcy” – podkreśla Monika Chmielewska-Żehaluk, dyrektor ds. komunikacji Grupy Sanofi w Polsce.

Wskazania refundacyjne insuliny Lantus pozostają bez zmian. Z terapii mogą korzystać pacjenci z cukrzycą typu 2, leczeni insuliną NPH od co najmniej pół roku z hemoglobiną glikowaną (HbA1c) 8% i więcej oraz ci, u których w tym okresie leczenia pojawiły się udokumentowane nawracające epizody ciężkiej lub nocnej hipoglikemii. W przypadku osób z cukrzycą typu 1. analog jest refundowany w całej populacji, do refundacji uprawnieni są także diabetycy z cukrzycą o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg WHO). Insulina glargine Lantus jest refundowana zarówno w jednorazowym wstrzykiwaczu, jak i we wkładach do wielorazowych wstrzykiwaczy.

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *