MZ: Z okazji święta cukrzyków wszystkiego dobrego, ale musicie poczekać

Nowe dane statystyczne o cukrzycy
18 listopada 2014
Co zrobić, żeby uniknąć cukrzycy
19 listopada 2014

MZ: Z okazji święta cukrzyków wszystkiego dobrego, ale musicie poczekać

Ministerstwo Zdrowia pamięta o cukrzykach, ale na systemowe zmiany muszą poczekać – powiedział mediom Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.

Dodał, że sytuacja diabetyków znacznie się poprawiła, a lekarze rodzinni dostają trzykrotną stawkę za ich leczenie. „Zapomniał dodać, że tę stawkę chcą nam od nowego roku zabrać” – mówią lekarze rodzinni.

– Lekarzom rodzinnym za to, że prowadzą osoby z cukrzycą płacimy trzykrotną stawkę. Mamy oprócz tego wprowadzone na listy refundacyjne długodziałające insuliny, których nie mogli się doprosić od wielu lat – powiedział IAR wiceminister Neumann. –  Dziś resort zdrowia buduje system dla onkologii. Po nim przyjdzie czas na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, które także potrzebują zmian systemowych w leczeniu – dodał.

– To wszystko prawda, ale potrzeba było dekady naszych batalii i odżegnywania nas od czci, aby te zmiany w ogóle zostały wzięte pod uwagę – mówi prof. Leszek Czupryniak, prezes PTD. – Trzeba też dodać, że wprowadzono je dla nas, jako dla ostatnich w Europie. Polityka zdrowotna powinna polegać na zajmowaniu się wszystkimi problemami, bo to jest tak, jak z myciem ciała. Wchodząc do łazienki myję się cały, każdą część ciała z osobna i po kolei. Ministerstwo uznało, że umyje najważniejszą część jego zdaniem, a resztę zostawi na później. Tylko może okazać się, że później tej reszty nie da się domyć. Trudno więc powiedzieć, że ten organizm, jakim jest system, będzie zdrowy – dodaje.

Lekarze rodzinni uważają podobnie, że zostawić chorób na potem się nie da, bo choroby nie da się zamrozić jak pieniędzy w banku i zdeponować na lepsze czasy. Uważają także, że Neumann mówiąc o trzykrotnej stawce za prowadzenie diabetyków nie do końca powiedział, jak będzie wyglądała ona w przyszłości.

– Minister zapomniał dodać, że od nowego roku MZ chce nam tę stawkę zabrać – mówi dr Joanna Szeląg z KLRwP. – Ta stawka jest jednym z głównych punktów naszego sporu z ministerstwem. My właśnie nie zgadzamy się na zabranie nam stawek za cukrzyków i chorych kardiologicznie, bo resort chce nam włożyć tę kwotę do stawki kapitacyjnej. Teoretycznie nic się nie zmieni, ale w praktyce wynika z tego, że jak będziemy więcej wykrywać, to mniej za to nam zapłacą. Poza tym ta stawka ma zostać uśredniona, co z kolei oznacza, że stracą ci, którzy najbardziej zajmują się opieką nad tymi chorymi. A przecież minister zdrowia mówił, że stawka kapitacyjna jest demotywująca, a teraz chce zrobić dokładnie coś przeciwnego. I to dla nas jest nie do przyjęcia – dodaje.

Żródło: termedia.pl 16.11.2014
« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *