Minister zdrowia nie chce narodowego programu zwalczania cukrzycy

Bois dentelle – grupa ludzi z chorobami ultrarzadkimi i SWAN
14 maja 2014
Tomaszów: Diabetycy współpracują z Ukrainą
22 maja 2014

Minister zdrowia nie chce narodowego programu zwalczania cukrzycy

Bartosz Arłukowicz zdystansował się od pomysłu pacjentów i lekarzy w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o walce z cukrzycą. W jego opinii Polacy nie potrzebują kolejnego narodowego programu zdrowotnego – informuje Gazeta Wyborcza.

Wśród narodowych programów zdrowotnych istnieją m.in. programy zwalczania raka, chorób serca i psychicznych. I to – jak informuje GW – zdaniem ministra zdrowia wystraczy.
Odmiennego zdania są  specjaliści. Jak przekonują dynamiczny wzrost zachorowań na cukrzycę wymusza konieczność zmiany podejścia do walki z chorobą. Aby zatrzymać trend wzrostowy konieczne jest zwiększenie w społeczeństwie wiedzy o chorobie. To zadanie wymaga zaś wsparcia w postaci narodowego programu zwalczania cukrzycy i jej powikłań.
Profesor Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, zainicjował stworzenie go w drodze ustawy obywatelskiej. Jak mówił Rynkowi Zdrowia dedykowanie konkretnych środków z przeznaczeniem na określony cel może okazać się bardzo pomocne w walce z cukrzycą.
W projekcie ustawy obywatelskiej zakłada się podniesienie poziomu wiedzy o cukrzycy i jej diagnostyce poprzez utworzenie krajowego rejestru chorych na cukrzycę, krajowego rejestru dzieci matek z cukrzycą ciążową (GDM) oraz krajowego rejestru cukrzycy o podłożu genetycznym. Jednym z założeń projektu jest edukacja chorych poprzez utworzenie ogólnopolskiej sieci ośrodków edukacji w cukrzycy.
NFZ wydaje rocznie 247 mln zł na hospitalizację pacjentów z cukrzycą. Kwota ta stanowi zdecydowaną większość w budżecie przeznaczonym na leczenie pacjentów z tą chorobą. Zarówno diabetolodzy, jak i sam Fundusz są zgodni co do tego, że wspomniane koszty wynikają z nieefektywnego systemu opieki nad chorymi.
Alicja Szewczyk, pielęgniarka, przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii zwraca uwagę, że osoby chore na cukrzycę muszą mieć wiedzę na temat żywienia i codziennego kontrolowania poziomu glikemii. Niestety, w największych nawet ośrodkach brakuje odpowiednio przeszkolonego personelu sprawującego opiekę nad takimi pacjentami.
Specjaliści zwracają uwagę, że bez zaangażowania pielęgniarek i edukatorów do opieki nad chorymi i upowszechniania profilaktyki w tym zakresie walka z cukrzycą  jest skazana na porażkę.
Pod projektem ustawy obywatelskiej  zebrano już ponad 1,2 tys. podpisów. Poparł go m.in. Lech Wałęsa, który sam choruje na cukrzycę, oraz Lidia i Jerzy Owsiakowie.

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *