Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. Koło Diabetyków w Działdowie...

Koło Miejsko-Powiatowe Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Działdowie obchodziło okrągły jubileusz, który uczczono spotkaniem w Malinowie.

Stowarzyszenie Diabetyków w Działdowie obchodziło 20-lecie powstania. Z tej okazji odbyła się msza św. w Kościele Podwyższenia Krzyża św. oraz spotkanie, połączone z obiadem w Malinowie.

– Są to podsumowania, z których wynika wiele dla naszej dalszej działalności. Nie dla samych podsumowań, bo od tego mamy kroniki. Chodzi o to, żeby zwrócić uwagi decydentom, jakie są atuty zapobiegania i leczenia choroby. A są one niebagatelne. Według statystyk amerykańskich na powstanie choroby w 68 procentach ma wpływ styl życia. Ruch i dieta stanowią tylko 33 procent. – mówi Władysław Kubiński, prezes koła PSD w Działdowie.

Dla decydentów działalność działdowskiego koła diabetyków jest dobrze znana, a nawet stawiana za wzór na szczeblu krajowym.

– Polskie Stowarzyszenie Diabetyków ma blisko 400 oddziałów na terenie całego kraju i muszę powiedzieć, że koło w Działdowie jest naprawdę bardzo bardzo prężnym i bardzo się wyróżnia nie tylko na tle województwa, ale nawet na tle całego kraju. Są bardzo aktywni, bardzo liczni. Wiemy bardzo dużo o ich działalności, przesyłają nam sprawozdania, różne artykuły, również prezes tego koła jest członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej w Zarządzie Głównym naszego stowarzyszenia – mówi Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego PSD.

Godna podziwu jest również trwałość działdowskiego koła diabetyków.

Jakość życia mają bardzo podobną do ludzi zdrowych, ale jest to dużym nakładem pracy właśnie. Trzeba mieć tego świadomość. Takim przykładem jest prezes, którego znam od wielu lat, wiele lat choruje, a praktycznie wygląda i działa tak jak bardzo zdrowy człowiek. To jest przykład dla wielu chorych, że warto się spotykać warto stosować te wszystkie zasady, które diabetyków obowiązują bo to przedłuży życie nawet więcej jak 12 lat, pod warunkiem przestrzegania wszystkich zasad – mówi Marian Janicki, starosta działdowski.

Diabetycy często korzystali ze wsparcia ze strony powiatu dzia– Muszę powiedzieć, że zawsze podziwiam wszystkie takie nasze oddziały i koła, które trwają już tyle lat, bo to na pewno nie jest w ogóle łatwa praca i cieszę się, że tak dużo osób dzisiaj przyszło, również na ten jubileusz – dodaje Anna Śliwińska.

W dużej mierze jest to zasługa Prezesa Stowarzyszenia – Władysława Kubińskiego, dla którego 20-lecie istnienia koła, to nie jedyny powód do dumy.

– Dumny jestem z tego, że udało się przez 20 lat nie rozpaść, chociaż były różne zakręty. Dumny jestem z tego, że odeszły od nas osoby starsze. Cukrzyca bez powikłań zabiera 6 lat życia, a z powikłaniami 12. Ujmując powikłania dajemy każdemu te 6 lat życia i z tego jestem dumny – mówi Władysław Kubiński.

Stowarzyszenie borykało się z wieloma problemami, ale zawsze mogło liczyć na wsparcie włodarzy miasta i powiatu. Marian Janicki był jednym z pierwszych samorządowców, którzy wsparli diabetyków.

– Pamiętam jak powstał zespół inicjatywny, który na pierwszym spotkaniu postawił sobie cele dosyć ambitne. Szczerze powiem, że ja na tym pierwszym spotkaniu nawet nie wiedziałem co to znaczy cukrzyca, ale z czasem będąc na spotkaniach i wykładach dowiedziałem się co to jest za choroba. Byłem pewien uznania dla tych ludzi, którzy chcą się spotykać, o tej chorobie mówić, o problemach, o lekarzach, o insulinie, która była bardzo trudno dostępna, wtedy jeszcze bardzo droga. Skąd wziąć na to środki, do którego lekarza się udać. Były postulaty do nas, do władz samorządowych, żeby dla diabetyków wydzielić specjalna poradnię. Ogrom problemów, właściwie trudnych do realizacji. W środki finansowe nie byli ci ludzie zasobni, ale jak widać po dwudziestu latach ci ludzie są dalej bardzo weseli, bardzo optymistycznie nastawieni do życia no i dzięki tej diecie, aktywności fizycznej, wzajemnemu wspieraniu cieszą się życiem. Jakość życia mają bardzo podobną do ludzi zdrowych, ale jest to dużym nakładem pracy właśnie. Trzeba mieć tego świadomość. Takim przykładem jest prezes, którego znam od wielu lat, wiele lat choruje, a praktycznie wygląda i działa tak jak bardzo zdrowy człowiek. To jest przykład dla wielu chorych, że warto się spotykać warto stosować te wszystkie zasady, które diabetyków obowiązują bo to przedłuży życie nawet więcej jak 12 lat, pod warunkiem przestrzegania wszystkich zasad – mówi Marian Janicki, starosta działdowski.

– Diabetycy często organizują tego rodzaju spotkania, wyjazdy i często aplikują o środki publiczne i je otrzymują. Pamiętam, że wyjechali całą grupą do Niemiec i wsparliśmy ich dość mocno, żeby mogli do zaprzyjaźnionego powiatu jechać i się okazało, że u nas diabetycy są lepiej zorganizowani niż w bogatych landach niemieckich. Oni chcą się uczyć tego, co tutaj robią diabetycy w Działdowie i jesteśmy z tego bardzo dumni – dodaje starosta.

Również władze miasta nigdy nie odmawiały cukrzykom pomocy. Teraz, dzięki burmistrzowi Działdowa poprawią się warunki pracy stowarzyszenia.

– Jako włodarz tego miasta staram się wspierać wszystkie stowarzyszenie działające nie tylko w gminie miejskiej Działdowo, ale także stowarzyszenia działające w naszym powiecie i dla wszystkich stowarzyszeń, a przede wszystkim dla stowarzyszenia diabetyków mam bardzo dobrą wiadomość. W dniu dzisiejszym została ogłoszona lista projektów rewitalizacji miast i Gmina miasto Działdowo otrzymała dofinansowanie w wysokości 1 670 000 zł z przeznaczeniem na remont dworu Bulova, który ma być przeznaczony na Centrum Organizacji Pozarządowych. Myślę, że jest to dobry prezent na taki piękny jubileusz 20-lecia działdowskiego stowarzyszenia diabetyków i mam nadzieję że po zakończonym remoncie skorzystają z propozycji burmistrza i przeniosą swoją siedzibę na ul. Zamkową 6, gdzie będą wspaniałe warunki dla prowadzenia działalności dla działdowskich stowarzyszeń – mówi Grzegorz Mrowiński, burmistrz Działdowa.

Podczas spotkania w Malinowie podsumowano dotychczasowe sukcesy, niepowodzenia i plany na kolejne 20 lat. O uroczystą oprawę obiadu zadbali uczniowie Zespołu Szkół w Malinowie. Członkom stowarzyszenia życzymy dalszych sukcesów i kolejnych, okrągłych jubileuszy.

Poniżej filmik z uroczystości:

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content