Europejski Kongres Gospodarczy: choroby przewlekłe są na przegranej pozycji

Kalkulator wymienników – nowa aplikacja mobilna
25 kwietnia 2014
Ziołowy poradnik chorego na cukrzycę
12 maja 2014

Europejski Kongres Gospodarczy: choroby przewlekłe są na przegranej pozycji

Jeżeli resort zdrowia będzie skupiał się jedynie na uzyskaniu spektakularnych efektów, jak np. skrócenie kolejek do specjalistów do trzech miesięcy, cukrzyca i inne choroby przewlekłe zawsze będą na przegranej pozycji – mówił prof. Leszek Czupryniak

136888_250

Prof. Leszek Czupryniak fot. PTWP

Prof. Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podczas wystąpienia na sesji poświęconej chorobom cywilizacyjnym nakreślił stereotypowy obraz chorego na cukrzycę.
– Jest on postrzegany jako osoba, która wygląda kwitnąco, a jak ma problem, to niech nie je i ćwiczy. Nie traktuje się go poważnie. Nie rozróżnia się też pacjenta, który jest w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę i chorego na cukrzycę – wymieniał prof. Czupryniak.
W efekcie chorzy na cukrzycę są leczeni w Polsce tak jak 20 lat temu, a aktywność i dieta mają być sposobami walki z chorobą.
– Tymczasem chory na cukrzycę, który będzie aktywny i będzie mniej jadł, nie poprawi swojej przeżywalności a jedynie komfort życia. Cukrzyca i inne choroby przewlekłe są w Polsce bagatelizowane. Obecnie, szczególnie w dużym mieście, trudno umrzeć na zawał serca lub niewydolność nerek. Medycyna w Polsce jest medycyną stanów nagłych. Należy jednak przenieść nacisk na rzecz chorób przewlekłych – wskazał prof. Czupryniak.
– A to mało medialny temat. Jednak gdy Ministerstwo Zdrowia wciąż będzie się skupiało jedynie na uzyskaniu spektakularnych efektów jak skrócenie kolejek do specjalistów do trzech miesięcy, cukrzyca i inne choroby przewlekłe zawsze będą na przegranej pozycji, bo tu efekty zmian systemowych będą widoczne za 20 lat – podsumował prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Źródło: KR/Rynek Zdrowia 08-05-201
« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *