Ekspert: co 10. zgon chorego na cukrzycę spowodowany niedocukrzeniem

Sieroń: nowe urządzenie do leczenia ran pomoże w leczeniu cukrzycy i miażdżycy
27 listopada 2014
Moje Leczenie aplikacją bez barier
2 grudnia 2014

Ekspert: co 10. zgon chorego na cukrzycę spowodowany niedocukrzeniem

Co 10. zgon chorego na cukrzycę jest wywołany ciężkim niedocukrzeniem. Większości z tych zgonów można by zapobiec dzięki edukacji pacjentów i dobraniu im odpowiedniej terapii – powiedział w rozmowie z PAP diabetolog prof. Paweł Piątkiewicz.

– W Polsce co roku z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera ok. 21 tys. osób. Ocenia się, że 10 proc. z tego, czyli około 2 tys., jest spowodowane powikłaniami ciężkiej hipoglikemii – zaznacza prof. Paweł Piątkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Koszty hipoglikemii w naszym kraju ocenia się na co najmniej 30 mln rocznie.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) o hipoglikemii mówimy, gdy poziom glukozy we krwi spadnie poniżej 70 mg/dl (miligramów na decylitr). Może się to objawić: osłabieniem i zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami oddychania i koordynacji ruchowej, niepokojem, silnym uczuciem głodu, poceniem się oraz sennością.

– Hipoglikemia to jeden z najczęstszych problemów w leczeniu cukrzycy; stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorych. Brak rozpoznania i szybkiego podjęcia działań zapobiegających może doprowadzić do utraty przytomności, drgawek a nawet śpiączki – powiedział prof. Piątkiewicz.

Jak wyjaśnił, czynniki ryzyka hipoglikemii można podzielić na te, które są zależne od samego pacjenta, oraz te zależne od terapii.

– Jeżeli pacjent będzie nieprawidłowo stosował się do zaleceń lekarskich i na przykład poda sobie dawkę insuliny nieadekwatną do składu spożytego posiłku lub do poziomu wysiłku fizycznego, to grozi mu hipoglikemia – tłumaczył prof. Piątkiewicz.

Hipoglikemie mogą również występować w czasie snu. Niektóre objawy hipoglikemii nocnej to np. niespokojny sen, koszmary senne, nadmierne pocenie, drgawki.

Ryzyko wystąpienia hipoglikemii może też być związane z samą terapią cukrzycy, której zadaniem jest obniżenie zbyt wysokich wartości cukru we krwi.

Prof. Piątkiewicz przypomniał, że diabetolodzy najbardziej obawiają się hipoglikemii u osób w wieku podeszłym, u których słabiej funkcjonują nerki, wątroba i gruczoły dokrewne, a czas trwania hipoglikemii jest przez to wydłużony.

Nawracające epizody hipoglikemii powodują uszkodzenie tkanki mózgu i przyczyniają się do pogorszenia sprawności umysłowej, są też bardzo niebezpieczne dla serca. Dlatego powinno się szczególnie unikać hipoglikemii u osób po udarach mózgu i zawałach serca.

– Musimy pamiętać, że cele terapeutyczne w leczeniu cukrzycy są różne w różnych grupach wiekowych i u pacjentów w wieku podeszłym nie możemy zbyt restrykcyjnie kontrolować poziomu glukozy – podkreślił diabetolog.

– Bardzo istotny jest również dobór leków przeciwcukrzycowych dla danego pacjenta. My obserwujemy ostatnio coraz więcej ciężkich hipoglikemii w związku ze stosowaniem pochodnych sulfonylomocznika. U chorych starszych zdecydowanie korzystne byłoby stosowanie leków z grupy tzw. inkretynomimetyków, w przypadku których ryzyko hipoglikemii jest niskie – powiedział prof. Piątkiewicz.

Dodał, że obecnie stosuje je niewielka grupa chorych na cukrzycę typu 2 ze względu na brak refundacji.

– Pacjentów po prostu nie stać na te terapie, ponieważ średni koszt takiego leczenia waha się od 200 zł miesięcznie dla inhibitorów DPP-4 do ok. 500 zł dla analogów GLP-1. Dlatego zdecydowanie wcześniej włączamy tym chorym insulinoterapię, która wiąże się z wyższym ryzykiem hipoglikemii – wyjaśnił prof. Piątkiewicz.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o insulinoterapię to również istnieje możliwość zmniejszenia ryzyka niedocukrzenia.

– Jeśli pacjent jest narażony na hipoglikemię to na przykład możemy u niego stosować długo działający analog insuliny, który ma zdecydowanie korzystniejszy profil bezpieczeństwa niż insulina ludzka i praktycznie nie powoduje niedocukrzeń nocnych – powiedział specjalista. Dodał, że w Polsce refundacja długo działających analogów jest również bardzo ograniczona.

Według prof. Piątkiewicza wystąpienie wstrząsu hipoglikemicznego można przewidzieć. Jednak niezbędna do tego jest znajomość objawów hipoglikemii oraz uważna obserwacja własnego organizmu, a także regularne pomiary poziomu cukru we krwi w różnych sytuacjach – na czczo, po posiłku, przed snem, po aktywności fizycznej.

Specjalista podkreślił, że świadomość na temat hipoglikemii jest wciąż zbyt niska.

– Lekarze często zapominają zapytać swoich pacjentów, czy doświadczyli epizodu niedocukrzenia. Tymczasem powinno się o to pytać podczas każdej wizyty. Z drugiej strony, sami pacjenci często bagatelizują to zagadnienie i nie zgłaszają objawów hipoglikemii lekarzowi – powiedział diabetolog.

Źródło: Rynek Zdrowia   30 listopada 2014

« Strona główna