Eksperci: w Polsce spadają wydatki na leczenie cukrzycy

Samokontrola stężeń glukozy w cukrzycy typu 2 w trakcie trwania choroby.
9 listopada 2015
Raport: powikłania cukrzycy jedną głównych przyczyn zgonów na świecie
13 listopada 2015

Eksperci: w Polsce spadają wydatki na leczenie cukrzycy

Niepokojąco spadają wydatki na leczenie cukrzycy w naszym kraju – powiedział na konferencji w Warszawie prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Maciej Małecki.

Spotkanie z udziałem chorych na cukrzycę i dziennikarzy zorganizowano z okazji przypadającego 14. listopada Światowego Dnia Cukrzycy.

Prof. Maciej Małecki podkreślił, że z danych Światowej Federacji Diabetologicznej (IDF) wynika, że w 2012 r. w Polsce przeznaczono na leczenie jednego chorego na cukrzycę 1145 dolarów, podczas gdy w 2013 r. już tylko 1035 dolarów.

– To niepokojące, ponieważ pod względem wydatków na leczenie tej choroby i tak jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie. Więcej od nas wydają m.in. Łotwa (1135 dol.) oraz Węgrzy (1117 dol.)- dodał.

Według prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, niedoinwestowanie diabetologii powoduje, że w leczeniem cukrzycy typu 2 od wielu lat nie są u nas refundowane leki przeciwcukrzycowe nowej generacji, takie jak inkretyny oraz inhibitory SGLT2 (inhibitory kotransporterów sodowo-glukozowych typu 2).

Leki inkretynowe zwiększają wydzielanie insuliny zanim po posiłku wzrośnie poziom glukozy. Inhibitory SGLT2 zmniejszają stężenie glukozy w surowicy, a jednocześnie zapobiegają wystąpieniu hipoglikemii (nadmiernemu spadkowi glukozy we krwi).

– Chorym na cukrzycę typu 2 podawane są głównie starszej generacji preparaty, takie jak metformina. Brakuje jednak leków nowszych, które można stosować w skojarzeniu, bo część pacjentów wymaga stosowania jednocześnie kilku preparatów. Te nowe leki są zalecane przez wszystkie towarzystwa diabetologiczne na świecie- podkreślił prof. Małecki.

Przyznał, że nowoczesne leczenie mają w naszym kraju zapewnione chorzy na cukrzycę typu 1. Choroba ta ujawnia się zwykle w dzieciństwie, u nastolatków lub u młodych osób dorosłych i wymaga stosowania insuliny. Wiele chorych z tym typem cukrzycy używa pomp insulinowych lub mierzy sobie poziom glukozy we krwi i wstrzykuje odpowiednią insulinę.

Specjalista dodał, że wobec diabetyków stosowana jest rozbieżna polityka refundacyjna polegająca na preferowaniu chorych cierpiących na cukrzycę typu 1. – Trzeba to zmienić zwiększając również wydatki na leczenie cukrzycy typu 2 – podkreślił prof. Małecki.

Prezes PTD podał przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie dzięki kompleksowemu leczeniu co roku spada liczba powikłań cukrzycy, takich jak zawały serca, udary mózgu czy przewlekła niewydolność nerek. – W naszym kraju na cukrzycę przeznacza się 7 mld zł rocznie, z tego połowa przypada na leczenie jej powikłań – dodał prof. Małecki.

Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, prof. Krzysztof Strojek przyznał, że leczenie chorego na cukrzycę w szpitalu jest porażką systemu opieki diabetologicznej. Oznacza bowiem, że doszło do powikłań choroby wymagających specjalistycznego i drogiego leczenia szpitalnego.

Jego zdaniem, diabetycy powinni być leczeni głównie w podstawowej opiece zdrowotnej i poradniach diabetologicznych. – Mamy dość dużą sieć poradni, choć mogłaby być jeszcze większa. Brakuje jednak specjalistów diabetologii, szczególnie w mniejszych ośrodkach na terenie kraju. Mamy obecnie 1,1 tys. diabetologów, a powinno ich być nawet 1,5 tys.- powiedział prof. Strojek.

Specjalista dodał, że efekty leczenia cukrzycy w znacznym stopniu zależą od samego chorego, a nie tylko lekarza i zastosowanego leczenia.

Kierownik kliniki chorób wewnętrznych i diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Leszek Czupryniak powiedział, że bardzo ważny jest częsty pomiar glukozy we krwi.

źródło: PAP/Rynek Zdrowia 05 listopada 2015

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *