Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Bydgoszczy dnia 19 listopada br. w historycznych wnętrzach pałacu Kobylniki k. Kruszwicy, zorganizował  doroczne  obchody Światowego Dnia Cukrzycy, którym przyświecało tegoroczne hasło IDF-u: „Kobieta i mężczyzna – czy cukrzyca ma płeć”.

Głównym celem obchodów, było zwiększenie w społeczeństwie świadomości o zagrożeniach jakie niesie ze sobą cukrzyca oraz nagłośnienie problemów z jakimi  borykają się osoby z cukrzycą, szczególnie na terenach wiejskich i małomiasteczkowych.

W trakcie spotkania wojewoda Mikołaj Bogdanowicz – jednocześnie honorowy patron  uroczystości – wręczył odznaczenia państwowe działaczom stowarzyszenia i osobom wspierającym jego działalność.

Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowano prezesów: Zdzisława Lintowicza ze Świecia i Ludwika Wenckę z Szubina,  Brązowym Krzyżem Zasługi prezesów: – Henryka Smoleńskiego z Kruszwicy, Zygmunta Wiśniewskiego z Barcina i samorządowca Grzegorza Gąsiorka z Inowrocławia.

Prezes Oddziału Miejsko – Powiatowego w Rypinie Ryszard Matuszak, otrzymał z rąk profesora Romana Junika statuetkę konkursu „Kryształowego Kolibra” za przyznanie mu przez Kapitułę konkursu tytułu „Społecznika Roku 2017”.

Przyznano też Medale 35-lecia PSD, dyplomy i podziękowania sponsorom oraz osobom wspierającym organizację imprezy, które wręczyła prezes Zarządu OW PSD Gabriela Tomicka.

Burmistrz Kruszwicy, również patronujący wydarzeniu, wręczył wszystkim prezesom ogniw terenowych Stowarzyszenia z naszego województwa, specjalnie wykonane na obchody, piękne statuetki szklane, które wzbudziły ogólny aplauz. Natomiast Kol. Wincenty Ślęzak ze Żnina wykonał, z wypalonej gliny specjalny medal upamiętniający to wydarzenie, który otrzymał każdy z uczestników.

Na zakończenie gali wystąpił Zespół Regionalny z Kruszwicy, który zaprezentował szereg pięknych pieśni ludowych, prezentując przy tym wspaniałe stroje regionu Pałuki.

Końcową częścią obchodów było sympozjum,  które podsumował Mieczysław Kwiatkowski, prezes Koła Miejskiego PSD w Inowrocławiu słowami: „Im lepiej mamy pod kontrolą cukrzycę, tym mniejsze ryzyko powikłań”. Właśnie wiele mówiło się o tych sprawach. M.in. prof. Roman Junik, kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Collegium Medicum w Bydgoszczy odniósł się do komplikacji, spowodowanych przez hipoglikemię, czyli gdy dochodzi do nadmiernego obniżenia poziomu glukozy we krwi. Natomiast lek. med. Marta Nadrajkowska, inowrocławski diabetolog, mówiła o potrzebie zmiany stylu życia, aby zredukować do minimum  zachorowalność na cukrzycę. W kwestii ochrony stopy cukrzycowej przed powikłaniami wystąpiła bydgoska podolog Renata Barańczyk. O lekach na regulację poziomu cukru we krwi mówił dr n. biol. Andrzej Kołakowski, natomiast o najnowszych metodach stałego monitoringu poziomu cukru we krwi Krzysztof Mączyński.

Obchody zakończono wspólnym uroczystym obiadem.

Z. Ochniak

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content