Diabetyku, sprawdź czy masz bezdech senny? Odpowiednia terapia może poprawić jakość Twego życia i Twoje zdrowie

Badanie Barometr RC: Jak skuteczniej zapobiegać utracie wzroku u diabetyków
13 grudnia 2016
Koło Terenowe PSD w Barcinie świętowało swoje XX lecie
16 grudnia 2016

Diabetyku, sprawdź czy masz bezdech senny? Odpowiednia terapia może poprawić jakość Twego życia i Twoje zdrowie

Aż 70% pacjentów z cukrzycą typu 2 cierpi na obturacyjny bezdech senny. U osób z bezdechem sennym prawdopodobieństwo rozpoznania cukrzycy jest wyższe nawet do 70%! Ten ścisły związek pomiędzy obturacyjnym bezdechem sennym i cukrzycą typu 2 potwierdzają badania przeprowadzone na grupie pacjentów z tym typem cukrzycy[1].

Objawy bezdechu sennego mylone z objawami cukrzycy

Niektóre objawy obserwowane w cukrzycy i bezdechu sennym są bardzo podobne, dlatego bardzo często przypisywane są tylko jednej z tych chorób, najczęściej cukrzycy. Świadomość wagi problemu bezdechu sennego w środowisku lekarzy jest w dalszym ciągu niedostateczna, a takie symptomy jak: zmęczenie, nadmierna senność w ciągu dnia, częste oddawanie moczu w nocy, nieprawidłowy profil ciśnienia tętniczego, a także otyłość rzadko kojarzone są z nieleczonym bezdechem. Warto pamiętać, że wyrównanie metaboliczne cukrzycy jest trudniejsze, jeśli u pacjenta współistnieje nieleczony bezdech senny – mówi  dr n. med. Jacek Wolf z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Obturacyjny bezdech senny najczęściej dotyczy mężczyzn z nadwagą lub otyłością po 40. roku życia.  W grupie ryzyka są też osoby z cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową oraz po przebytych udarach mózgu. Znacznie rzadziej schorzenie dotyka kobiet przed menopauzą  i nieletnich/młodych dorosłych. Jednakże z uwagi na znaczny wzrost otyłości Polaków również w tych grupach obserwuje się większą zachorowalność na bezdech senny.

Ze względu na podobne objawy cukrzycy i bezdechu sennego niezwykle ważne jest obserwowanie przez pacjenta własnego organizmu, słuchanie uwag bliskich dotyczących naszych kwestii zdrowotnych (np. głośne chrapanie, zaobserwowany bezdech) i przekazanie rzetelnych informacji lekarzowi. To właśnie lekarz skieruje nas na stosowne badania, co przyspieszy diagnozę i leczenie, zapobiegając tym samym powikłaniom.

Terapia bezdechu sennego może poprawiać jakość życia i zdrowie diabetyka

Jednoczasowa terapia bezdechu sennego może nie tylko niwelować uciążliwe dolegliwości diabetyków  m.in.: nadmierną senność dzienną, poprawę koncentracji czy nykturię, ale także korzystnie modyfikować ryzyko sercowo-naczyniowe u tych pacjentów. Należy pamiętać, że główną przyczyną przedwczesnych zgonów chorych z cukrzycą są choroby układu krążenia (np. udar mózgu), a nieleczony bezdech istotnie to ryzyko zwiększa. Zarówno Amerykanie, jak i Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego kwalifikują bezdech senny jako główną przyczynę nadciśnienia tętniczego wtórnego oraz nadciśnienia trudnego  w kontroli tj. nadciśnienia opornego na terapię lekową. Bezdech senny jest także odpowiedzialny za nadciśnienie w okresie snu pacjenta (nadciśnienie maskowane), które zwłaszcza przy współwystępującej cukrzycy jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem a jednocześnie najczęściej pozostaje nierozpoznane  – mówi dr n. med. Jacek Wolf z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Konieczna diagnostyka

Diagnostyka bezdechu sennego u pacjentów z cukrzycą jest o tyle trudna, że niektóre objawy w przebiegu schorzenia charakterystyczne dla diabetyków np. nadmierna senność czy potrzeba oddawania moczu  w nocy (nykturia) są także częstymi objawami nieleczonego bezdechu sennego. Zależność ta osłabia często czujność zarówno pacjentów, jak i lekarzy, a w konsekwencji opóźnia czas postawienia pełnej diagnozy.

Diabetologiczne zalecenia dla lekarzy sugerują krzyżową diagnostykę przesiewową w przypadku zdiagnozowania jednego ze schorzeń: pacjenci z bezdechem powinni wykonać diagnostykę w kierunku cukrzycy, a diabetycy powinni zostać poddani badaniom w kierunku bezdechu (np. polisomnografia, poligrafia). Badania dowodzą, że pacjenci z bezdechem sennym mają gorszą tolerancję glukozy i częściej obserwowany jest u nich tzw. stan przedrzucawkowy (np. podwyższona glikemia rano na czczo), co niezależnie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy.

Jeśli podejrzewasz u siebie bezdech senny, zgłoś się do swojego lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do poradni pulmonologicznej. Szczegółowe informacje na temat diagnostyki obturacyjnego bezdechu sennego, a także lista pracowni snu dostępne są na stronie: www.ZdrowySen.info. Ta prowadzona przez markę ResMed platforma o charakterze informacyjno-edukacyjnym stanowi kompendium wiedzy na temat objawów, diagnozowania i metod leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Istnieją różne metody leczenia bezdechu, stosowane w zależności m.in. od nasilenia jego objawów. Pacjenci z OBS przy współistniejącej nadwadze lub otyłości otrzymują m.in. zalecenie redukcji masy ciała i modyfikacji stylu życia. Za złoty standard terapii uważa się wytwarzanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (aparaty CPAP).

[1] Źródło: Punjabi NM, Shahar E, Redline S, et al. Sleep Heart Health Study Investigators. Sleep- disordered breathing, glucose intolerance, and insulin resistance: the Sleep Heart Health Study. Am J Epidemiol. 2004; 160(6): 521-530

 

« Strona główna

6 Komentarze

 1. mediculum pisze:

  Świetny artykuł. Mój kolega ma cukrzyce i oczywiście dokucza mu bezdech senny

 2. Medicumdent pisze:

  Nie powiem, artykuł dał mi sporo do myślenia. Chyba pora wybrać na badania. Dzięki za info!

 3. Cyprian pisze:

  Faktycznie bezdech senny często jest dopiero, którąś z kolei diagnozą. Natmiast zmęczenie, nadmierna senność w ciągu dnia, częste oddawanie moczu w nocy, nieprawidłowy profil ciśnienia tętniczego, a także otyłość to objawy bezdechu sennego. Zapraszam na blog dostępny pod adresem https://zaburzenia-snu.com.pl jest to zbiór praktycznych informacji na temat bezdechu sennego i aparatów CPAP. Serdecznie polecam

 4. Objawami które również mogą świadczyć o bezdechu sennym jest nadmierna nerwowość i potliwość, ciągła senność, poranne bóle głowy, trudności z koncentracją i pamięcią, zaburzenia potencji

 5. Ja słyszałam, że bezdech senny jest bardzo groźny, może mieć wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia jak również na prowadzenie samochodu!

 6. Większość ludzi toleruje go dobrze. Jednak warto zawsze udać się do specjalisty i nie lekceważyć objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *