Diabetycy zaszczepieni przeciw grypie 70% rzadziej trafiają do szpitala

Aktywność fizyczna a insulinoterapia
3 września 2015
Cukrzycę można leczyć operacyjnie
8 września 2015

Diabetycy zaszczepieni przeciw grypie 70% rzadziej trafiają do szpitala

Grypa jest niezwykle poważną chorobą zakaźną, która może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań. Szczególnie narażone na ich występowanie są osoby leczące się z powodu cukrzycy.

Aby ustrzec się przed grypą oraz jej skutkami, wystarczy poddać się jednorazowemu szczepieniu. Redukuje ono ryzyko hospitalizacji diabetyków aż o 70%, a także znacząco zmniejsza ryzyko zgonu ze wszystkich przyczyn wśród cukrzyków powyżej 65 roku życia.
Grypa jest chorobą bardzo często lekceważoną przez społeczeństwo oraz traktowaną jedynie jako niegroźna infekcja o łagodnym przebiegu. Tymczasem, jest to choroba, która może powodować występowanie groźnych dla życia powikłań pogrypowych. Wśród osób szczególnie nią zagrożonych są osoby z tzw. grup ryzyka, do których należą m.in. chorzy na cukrzycę. Występujący u nich podwyższony poziom glukozy we krwi oraz zaburzenia wodno-elektrolitowe, zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji, w tym infekcji grypowych. Mogą one znacząco pogarszać przebieg cukrzycy, prowadząc do różnego rodzaju powikłań, m.in. pogorszenia wyrównania metabolicznego, rozwoju kwasicy czy zaburzeń czynności nerek i układu sercowo-naczyniowego. Powikłania te stanowią bardzo częstą przyczynę zgonów, których liczba w okresie epidemicznym wzrasta o 5-15%. Co więcej, jak podają statystyki, śmiertelność wśród cukrzyków chorujących na grypę jest nawet o 3 razy większa niż u osób zdrowych. Jednocześnie, grypa występująca wraz z wysoką gorączką, może zwiększać zapotrzebowanie na insulinę, a także rozregulować, dotychczas kontrolowany prawidłowo, poziom glukozy we krwi. W takim przypadku, każdy cukrzyk powinien zasięgnąć rady lekarza, w celu dobrania odpowiedniej dawki insuliny.

„Dla osób, które chorują na cukrzycę, najlepszym rozwiązaniem byłoby uniknięcie zachorowania na grypę, a w szczególności uchronienie się przed jej powikłaniami, które mogą prowadzić np. do śpiączki cukrzycowej, a nawet zgonu. Okazuje się bowiem, że śmiertelność u diabetyków jest trzykrotnie większa niż u osób bez cukrzycy, a ryzyko hospitalizacji wzrasta aż sześciokrotnie. W takiej sytuacji najwłaściwszym krokiem jest poddanie się szczepieniu przeciwko grypie, które niesie wiele korzyści dla diabetyków. Przede wszystkim chroni ich życie” – powiedział prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak z Kliniki Diabetologii i Chorób Metabolicznych w Łodzi.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, a także eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, zalecają coroczne szczepienia przeciw grypie, jako jeden z elementów opieki nad pacjentami z cukrzycą. Szczepienia te są nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla chorujących na cukrzycę. Badania wykazują, że iniekcje te aż o 70% redukują ryzyko hospitalizacji z powodu cukrzycy, śpiączki cukrzycowej oraz kwasicy ketonowej wśród dorosłych pacjentów. Ponadto, zmniejszają też ryzyko zgonu ze wszystkich przyczyn o 56%.

———————————–

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii, ludzie nauki, kultury oraz biznesu.

Więcej informacji na stronach www.opzg.pl  oraz www.grypoodporni.pl.

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *