CUKRZYCA – test indywidualny
30 września 2014
Prezent dla Oddziału Rejonowego PSD w Krakowie
1 października 2014

DIABETICA EXPO – 2014

Po raz osiemnasty w Toruniu

W dniach 26 i 27 września br. odbyła się w Toruniu XVIII edycja Ogólnopolskiego Sympozjum Diabetologicznego, połączonego z targami DIABETICA EXPO – 2014, w którym wzięło udział około tysiąca osób z terenu całego kraju. Liczba ta świadczy o tym, że to coroczne wydarzenie cieszy się wciąż ogromnym zainteresowaniem osób dotkniętych cukrzycą i ich rodzin, którzy często z najdalszych krańców Polski, pokonując setki kilometrów, stawili się by być na nim i skorzystać z prezentowanych wykładów oraz prelekcji a także spotkać się w swoim „słodkim” gronie z osobami mającymi te same problemy z chorobą.

Największym wydarzeniem na Sympozjum było wystąpienie przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego profesora Leszka Czupryniaka, który w sposób bardzo krytyczny odniósł się do prezentowanego stanowiska Ministerstwa Zdrowia wobec  problemu organizacji leczenia sutków cukrzycy w Polsce. Od dłuższego czasu ministerstwo głuche jest na jakiekolwiek postulaty i propozycje uzdrowienia bardzo trudnej sytuacji w jakiej leczeni są chorzy w Polsce, płynące ze strony organizacji pacjenckich jak  i środowisk naukowych, zajmujących się diabetologią. Przedstawiciele resortu jak by zamknęli się w „Szklanej wieży”, nie interesując się losem chorych oraz odmawiając wszelkich kontaktów, spotkań i dyskusji na tematy nurtujące nasze środowisko.

Aby znaleźć wyjście z powstałego impasu i znalezienia rozwiązania, profesor Czupryniak przedstawił społeczny projekt Ustawy o Cukrzycy, opracowany przez PTD, który będzie wniesiony do Laski Marszałkowskiej na podstawie zebranych podpisów w ilości minimum 100 tysięcy podpisów.

Prezes Andrzej Bauman w swoim wystąpieniu w pełni poparł inicjatywę uchwalenia takiej Ustawy oraz zadeklarował udział całego Stowarzyszenia w zbieraniu wymagającej liczby podpisów, w ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji Diabetologicznej,  kierowanym przez Beatę Stepanow. Będzie to dla nas wielkie wyzwanie zmobilizowania się i zebrania wymaganej ilości podpisów wciągu trzech miesięcy.

Z nowinek technicznych na uwagę zasługuje oferta glukometru GMATE SMART działającym z telefonem komórkowym firmy Centrum Diabetologii Sp. z  o. o.

Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali dobrą organizację tego wydarzenia, bardzo miłą atmosferę oraz bardzo wysoki poziom prezentowanych wykładów, a także bogactwo merytoryczne tematów. Każdy ze spotkanych osób deklarował ponowny przyjazd na XIX  edycję Sympozjum w 2015 roku.

Autor: Henryk Ochniak

« Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *